2017 yılında Bilim ve Teknoloji Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

Bilim ve Teknoloji alanında 2017 yılında yaşanan gelişmeler nelerdir?


2018’in ilk günlerini yaşadığımız şu zamanlarda öncelikle yeni yılın herkese sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini temenni ediyoruz. Umarız yeni yıl ile birlikte, geçmişte yaşadığımız sorunlara bir sünger çekip, geleceğe daha umutlu bakabiliriz.

Geleceğini Tasarla Blog ailesi olarak teknolojiden girişimciliğe, kodlama dünyasından sosyal medyaya kadar birçok alandaki gelişmeleri olabildiğince güncel bir şekilde siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya çalışıyoruz. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki açık söylemek gerekirse bazen teknolojinin hızına biz bile yetişemiyoruz.

2018 yılının da teknolojik gelişmeler bakımından 2017 ve daha önceki yılları aratmayacağı kesin. Bu gelişmeleri de an be an sizlerle paylaşacağız elbet. Ancak 2018’e geçmeden önce geçtiğimiz sene içerisinde yani 2017 yılında bilim ve teknoloji alanlarında dünyada yaşanan gelişmelere şöyle bir göz atalım istedik. Bakalım 2017’de dünyada hangi bilimsel ve teknolojik gelişmeler yaşanmış?

2017 Yılında Bilim ve Teknoloji Dünya’sında Yaşanan Önemli Gelişmeler Nelerdir?

 

1) Çinli Bilim adamları hacklenemeyecek bir iletişim ağı geliştirdi. Kuantum teknolojisi kullanılarak geliştirilen bu küresel çaptaki iletişim ağı iddialara göre hiç kimse tarafından hacklenemiyor.

2) ABD’li bilim insanları havadaki radyo sinyallerden veya ışıktan elde edilen ufak değerlerdeki enerji ile kullanılan bataryasız cep telefonu üretti.

3) NASA tarafından uzaya fırlatılan Cassini aracı Satürn keşif görevinin ardından gezegenin atmosferine dalış yaparak 20 yıllık görevini başarı ile tamamladı.

4) Meksika’da bulunan Milimetre Teleskobu, evrenin en eski galaksisini keşfetti. Keşfedilen galaksi yaklaşık 12,8 milyar yaşında.

 

5) Dünyanın en büyük sosyal platformlarından bir tanesi olan Twitter, 140 karakterlik tweet sınırını 280 karaktere çıkarttı.

6) Tesla ve SpaceX gibi firmaların kurucusu olan Elon Musk, gelecek yıllarda Mars’ta kurulacak olan bir koloni hakkında Avustralya’da düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde açıklamalarda bulundu. SpaceX gelecek 5 yıl içerisinde Mars’a 2 kargo gemisi yollamayı hedefliyor.

7) Dünyanın en büyük özel uzaycılık firmalarından bir tanesi olan SpaceX firması kullanılmış roketlerin geri dönüşümü için çalışmalar yürütmeye başladı. Elon Musk 2018 yılın içerisinde ilk insansız Mars yolculuğu için deneme yapmayı planlıyor. Elon Musk’ın hedefine göre 50 -100 yıl içerisinde Mars’a “1 milyon insan taşımak!”

8) 25 Ekim’de düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimcileri etkinliği kapsamında Suudi Arabistan, yapay zekaya sahip Sophia adındaki bir robota vatandaşlık verdiğini duyurdu. Çin merkezli Hanson Robotics isimli bir firma tarafından üretilen robot gelecekte aile kurmak istediğini açıkladı.

 

9) Amerika, dünya üzerinde 150 ülkede 300 binden fazla kişisel bilgisayarı hedef alan fidye yazılımı WannaCry’ın ardında Kuzey Kore’nin olduğunu açıkladı.

10)Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara saldırıda bulunan WannaCry bilgisayarları kilitleyip şiflemişti. Bilgisayardaki verilere tekrar ulaşabilmek için kullanıcılar fidye ödemek zorunda kalmışlardı.

11) Dünyanın en büyük arama motoru ve teknoloji firması Google, Apple’ı geride bırakarak “dünyanın en değerli markaları” listesinde zirveye yerleşti.

12) Bilim insanları, Samanyolu Galaksisinden yüz kat daha hızlı yıldız üretebilen bir galaksi buldu.

13) Elektrikli arabaların öncüsü Tesla firması önümüzdeki yıllarda crossover tarzı bir Model Y’nin ardından elektrikli bir pickup üreteceklerini belirtti.

14) Peggy Whitson adındaki Amerikalı Astronot uzayda en uzun süre kalan Amerikalı olarak tarihe geçti. 57 yaşındaki astronot Uzay İstasyonunda yaklaşık 587 gün geçirmişti.

 


15) Uzay araştırmacıları evrende bilinen en sıcak gezegeni keşfetti. Dünyamızdan yaklaşık 650 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegenin yüzey sıcaklığı 4.300 derece olduğu keşfedildi.

16) Çinli araştırmacılar, 15 Haziran’da Micius uydusundan aralarında 1200 kilometre mesafe bulunan, yeryüzündeki iki istasyona birbirine dolanık halde foton çiftleri gönderdiklerini açıkladı. Elde edilen başarının gelecekte kuantum mekaniği ilkelerine dayalı iletişim sistemlerinin geliştirilmesinde yararlı olacağı düşünülüyor.

17) Hawaiili gökbilimciler ekim ayının ortalarında çok hızlı hareket eden bir göktaşı keşfetti. Yörüngesi daha önce gözlemlenmiş hiçbir göktaşınınkine benzemeyen yaklaşık 400 metre uzunluğundaki göktaşının Güneş Sistemi’nin dışından geldiği anlaşıldı. Oumuamua adı verilen göktaşı uzayın derinliklerine doğru yol alıyor.

18) Bir grup gökbilimci Dünya’ya 39 ışık yılı uzaklıktaki, TRAPPIST-1 adı verilen bir yıldızın etrafında dönen, yaklaşık Dünya büyüklüğünde yedi gezegen keşfettiklerini açıkladı. Bu gezegenlerin en az üç tanesinin yüzeyinde sıvı su bulunma ihtimali olduğu belirtiliyor.

19) Tesla dünyanın ilk elektrikli tırını üretti. Seri üretimine 2019 yılında başlanacak olan tır, tam bir şarj ile 804 km yol alabiliyor.

 


20) Nötrinoları tespit etmeye çalışan araştırmacılar genellikle devasa nötrino gözlemevleri kurarlar. Ancak 2017 yılında bir grup araştırmacı, mikrodalga fırın büyüklüğünde nötrino dedektörleri geliştirmeyi başardı. Yeni dedektörlerin gelecekte hem bilimsel araştırmalarda hem de nükleer enerji santrallerinin izlenmesinde kullanılabileceği belirtiliyor.

21) Dünyanın en ünlü akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi olan Apple firması iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini 12 Eylül’de tanıttı. Tanıtımda telefonların yanı sıra 4K Apple TV ce Apple Watch Series’de tanıtıldı. Yeni iPhone Modelleri ile birlikte Face ID özelliği de tanıtıldı. Kuşkusuz 2017’nin en çok konuşulan konularından bir tanesi oldu.

22) Airbus, Siemens ve Rolls-Royce firmaları ortaklaşa yürüttükleri çalışma ile dünyanın ilk hibrit-elektrikli uçağını üreteceklerini açıkladı. 2020 yılında ilk uçuşu yapması beklenen E-Fan X adındaki uçak tarihte bir ilk olacak.

 


23) 2017 yılının en çok konuşulan konularından bir tanesi kuşkusuz sanal paraların babası Bitcoin oldu. Tarihin ilk sanal parası rekor bir yükselişe geçerek ilk kez 19 bin dolar seviyesini gördü. Bitcoin’in ardından birçok alt coin türü ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de Einsteinium oldu. EMC2 adındaki coin sadece 1 yılda değerini %201 bin katladı.

 

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji