#3 Yılın Daha Verimli Geçmesi İçin Herkesin Gerçekleştirmesi Gereken Hedefler – İş&Hayat Dengesi


“Yılın Daha Verimli Geçmesi İçin Herkesin Gerçekleştirmesi Gereken Hedefler” yazı serisinin #3’üncü yazısıdır.

Diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.

İŞ-HAYAT DENGESİ

Gevşemeye ve dinlenmeye zaman ayırın. İzin günlerini kullan. Eğer yorgunluktan ölecek durumda olursan asla yeni fikirler bulamazsın. Bu yüzden de takviminize bakın, dinlenmek için bazı günleri seçin ve tatilin keyfini çıkarın.

Stres seviyenizi azaltın. Yeni bir girişime başladıysanız ve tatil yapmak masada bile değilse belli aralıklarla az bir zaman dahi olsa işinizden uzaklaşmaya çalışın.

Daha fazla odaklanın. Telefon bildirimlerinizi kapatın. O tweeti veya e-postayı geldiği an kontrol etmezseniz söz veriyoruz dünya sona ermez.

Hobilerinizi kucaklayın. Yapmaktan hoşlandığınız ancak zaman bulamadığınız bir şey var mı? Bu eğlenceyi işten önce veya sonra 30 dakika da olsa yapın.

Daha sık ‘hayır’ deyin. Unutmayın ki bir şeye hayır demek veya yeniden planlamak her zaman iyidir. Hiçbir şey değiştirilemez değildir. Eğer bir şeyi yapamıyorsanız bunun kişisel bir başarısızlık olmadığını bilin.

Sağlığınız hakkında daha çok düşünün. Sağlığınızı iyi tutmak önemlidir. Kimse doktora gitmeyi sevmez, ancak sağlığınız yoksa, istediğiniz şeyleri gerçekleştirmeye odaklanmak mümkün değildir.

Kişisel ilişkilerinizi koruyun. Çılgınca meşgulseniz ve yeni bir şirket kurmaya başlıyorsanız, arkadaşlarınız ve aileniz sizi anlayacaktır. Ama bu ilişkilerinizi görmezden gelme hakkını vermez. Toplantıya giderken bir arkadaşınızla birlikte bir kahve içebilir veya annenizle bakkal alışverişine çıkabilirsiniz. Kendinize yanlız olmadığınızı hatırlatmak bile birçok yolu kat etmenize yardımcı olacaktır.

Daha çok uyuyun. Cihazlarınızı odanızın dışında bırakın, yatakta çalışmayın, yatak odanızı sadece dinleneceğiniz ve yenileneceğiniz bir yer olmasını sağlayın.

Fiziksel olarak aktif olun.  İstediğiniz bir egzersiz rutini bulun ve bu rutine yavaş yavaş başlayın.

Konfor bölgenizin dışına çıkın. Her zaman aynı şeyi yaparsanız, durgunluk hissi yaşamaya başlayabilirsiniz. Hafta sonlarında gittiğiniz yerler dışında, yeni yerlere gidin. Bungee jumping’e gitmek zorunda değilsiniz  (elbette istemiyorsanız), ancak biraz dışarı adım atmayı ihmal etmeyin. Yeni fikirleri nerede bulacağınızı asla bilemezsiniz.

Serinin diğer yazıları için bu kategoriyi takip edebilirsiniz.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Girişimcilik