81 Yaşında iPhone Uygulaması Geliştiren Kadın


Merhabalar GTBlog takipçileri. Bugün sizlere Dünyanın en yaşlı Uygulama Geliştiricisini tanıtmak istiyorum. 81 Yaşında iPhone Uygulaması Geliştiren Kadın kim mi? Japonya’da 60 yaşına geldiğinde Bilgisayara merak salan Masako Wakamiya, onu öğrenme çabası içine girdi ve tam 21 yıl sonra 81 yaşında ilk iPhone Uygulamasını üretti!

Bildiğiniz gibi günümüz teknoloji çağı ve artık programlama, kodlama eğitimleri çok küçük yaşlarda Amerika gibi gelişmiş, bilinçli ülkelerde başlamakta. Bizler Türkiye adına bu güzel imkandan çok kısıtlı faydalansak da neyseki yeni nesil kendisini eğitebilmek için internete göz attığında körün istediği bir göz gibi kendisini iki gözle karşılayan Google’a sahip. Doğrusu internet, birşeyler öğrenmek isteyenlere deniz derya!

Ve en azından çoğumuz Bilgisayar kullanımını internette gezinme, dizi veya film izleme, oyun oynama gibi işlevler ile sınırlandırıyoruz. Kodlama, yazılım veya oyun üretmek isteyen kişiler başarılarılı işler koyduğunda aradan yıllar geçmiş olabiliyor. Çevremizde ki izlenimlerde genel olarak yazılım, kodlama gibi becerilerde 30 yaşında başlayan birisini görünce “Abi sen çok geldin ya!” denebiliyor. Size bu cümleyi çürütecek harika biriyle tanıştıracağım.

81 yaşında iPhone uygulaması geliştiren kadın; Masako Wakamiya

81 Yaşında iPhone Uygulaması Geliştiren KadınJaponya da yaşamakta ve şuan 81 yaşında olan Masako Wakamiya bundan tam 21 yıl önce bilgisayara merak salmış, merağının üzerine gitmiş ve zamanla derinlere de inmiş. Harika bir örnek olacak çabası ve hevesi onu 81 yaşında “Dünyanın en yaşlı uygulama geliştiricisi” olma başarısını getirmiştir. O çoğumuzun anlamak için bile çok zaman harcadığımız iOS platformu iPhone telefonların kodlarına dahi inmiş muazzam biri.

Başarısı kendisine sorulduğunda bu merağa başladığı ve üzerine gittiği zamanlarda bilgisayarın çıkışa geçtiği, küresel olarak bilgisayarın yeni yeni evlere girdiği dönemler olmasıyla kendisinin avantajlı olarak bu başarıya yürüdüğünü aşikar. Ama çoğumuzun izlenim ve tecrübeleri ile yazılım, kodlama, programlama gibi yetkinlik ve becerilerin eğer üstüne gidilmez ise kısa sürede heves kırdığı ve başarısız olunacağı inancına ittiği bilinir. Bu büyük payıyla doğrudur çünkü hergün gelişime açık olan bu alan daima çabalamayı ve kendinizi geliştirmenizi sizlerden isteyecek, bunun mükafatını ise fazlasıyla sabrınız doğrultusunda verecektir.

Masako Wakamiya, evde oturmak yerine evinde bilgisayar başında geçirdiği saatlerin meyvesini belki de hayatının son demlerinde yaşasa bile öğrenmenin yaşı olmadığını, özellikle bilgisayar üzerinde geliştirici, yazılımcı olmak isteyen kesime hiçbir zaman geç kalmadıklarını bangır bangır gösteredi. İşleri dolayısıyla vakit ayıramadığını iddaa edenlere ise detay olarak Masoka Wakamiya’nın 43 yıllık bir bankacı olduğunu söyleyelim.

“Hinadan” adlı uygulamasına Oyuncak Sırası diyebiliriz. Uygulamasında 4lü sıra halinde ki oyuncakları doğru bir şekilde dizmenizi isteyen basit bir yapıya sahip. Ona göre basit değildi ve yine bilmeyenlere göre basit değil. Onu basitleştiren şey takendisiydi! Size Wakamiya’nın bir de kişisel blogu olduğu söylersek şaşırmazsınız 🙂 Blogunda Excel Sanatı ile Akdeniz ve Yeni Zelanda gezilerini de takipçilerine aktarıyor. Buradan kişisel bloguna ulaşabilirsiniz.

Bu arada iyi derecede İngilizce de öğrenmiş olan Masako Wakamiya’nın 2 yıl önce TEDx Tokyo konferasında yaptığı konuşmayı aşağıdan görebilir, videonun altındaki bağlantıdan ya da buradan da uygulamasını indirebilirsiniz.

 


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Başarı Hikayeleri