Adobe, Flash’ın fişini çekeceği tarihi açıkladı!


Adobe, 2020 yılının sonunda Flash için güncellemelerin bitirileceğini ve yazılımın dağıtımının durdurulacağını açıkladı. Adobe Flash bir süredir ‘sıfır-gün saldırıları‘ yüzünden güvenlik uzmanları tarafından alay konusu ediliyordu. Flash, Windows için en büyük güvenlik risklerinden birini teşkil ediyor.

Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs, 2010 yılında Flash’ın artık kullanılmadığını belirtmişti. Google, bir yıl önce çıkan Chrome 53 sürümünde Adobe Flash Player’ı aşamalı olarak bitirmeye başladı. Adobe bir blog yazısında “HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi açık standartlar geçtiğimiz birkaç yılda olgunlaşarak Flash’taki birçok özelliğin benzerini oluşturdu.” demişti. Ayrıca Flash ve Shockwave’in, etkileşimli formatların eksikliğinden dolayı üretildiğini belirtti.

Microsoft, Windows’taki Flash desteğini 2020 itibarıyla sonlandırmaya hazırlanıyor.

Flash’ın kaldırılmasından etkilenecek sektörler arasında oyun, eğitim ve video var. Hala Flash içeriğine sahip firmalar da acilen başka çözümler bulmak durumunda kalacak. Forrester araştırmacısı Jefferey Hammond, “Flash oynatıcısı 31 Aralık 2020 itibariyle kullanılamayacak, hemen ardından 2021’in Ocak ayında Microsoft Silverlight Support devreye girecek. Eğer şirketiniz hala Flash içeriğine ya da Flex kullanan kurumsal uygulamalara sahipse elinizi çabuk tutun, saat işliyor.” dedi.

Kademeli bir geçiş söz konusu

Tarayıcılar açısından baktığımızda ise, Microsoft 2018 yılında Flash’ın kullanılabilmesi için izinler alınacağını belirtti. Internet Explorer, 2018’de bütün sitelerde Flash kullanılmasına izin verecek fakat 2019’un ortasına doğru sonlandıracak. Mozilla2018’de kullanıcıların hangi sitede Flash çalıştırılacağını seçmesine izin verecek fakat 2019’da Flash’ı sona erdirecek. Facebook da oyun üreticileri için başka bir seçenek bulma yolunda ilerliyor.


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Girişimcilik