Akıllı Saat Hayat Kurtardı!


Scott Killian, Apple Watch’ın hayatını kurtarabileceğini hiç düşünmemişti, ancak birkaç hafta önce bir gece kalp krizi geçirdiğinde tam olarak böyle oldu. Killian geçtiğimiz günlerde kişisel deneyimini 9to5Mac ile paylaştı ve hikayesinin ayrıntıları inanılmaz derecede muhteşem.

Killian “Şu anda Apple Watch’ın büyük hayranıyım,” dedi. Nedenini anlamak ise kolay. Birkaç ay önce 50 yaşına giren Killian, yakın geçmişte yaşıyla ilişkili sağlık kaygılarını gidermek için nükleer stres testine girdi ve metabolik egzersizler yapmaya başladı. Binlerce dolarlık testlerden sonra, herhangi bir sorunu bulunamadı. Killian bir avukat, bu nedenle işte yüksek derecede stresle karşı karşıya kalıyor. Ancak kalp krizi geçirmesi için bir neden yoktu çünkü sağlığını korumak için düzenli spor yapıyor aynı zamanda da sağlık testlerinde bir sorun çıkmamıştı.

Uyku izleme için haftada 3-4 gece Apple Watch’ını giyen Killian, olayın yaşandığı gece Apple’ın HeartWatch adlı uygulamasından gelen bildirimle uyandı. Killian, kalp krizinin belirtileri olabilecek hafif hazımsızlık yaşıyordu, ancak genelde hasta hissetmediğini söylüyor. Apple Watch, gece ortasında kalp atış hızını dakika başı 121 atım ile göstererken, daha önce çekilen veriler ortalama dinlenme kalp atış hızını dakikada yaklaşık 49 atımla gösterdi. Veriler ayrıca, Apple Watch kullanmaya başladığından beri dinlenme kalp atış hızının bu seviyeye ilk kez geldiğini gösterdi. Bu nedenle Killian tedbir olarak acil servise gitmeye karar verdi.

Killian, karısının acil serviste beklerken zaman ve para harcadıklarını hissettiğini ve hastanenin onu bir EKG makinesine bağladığını söyledi. Sonuçların normal çıkmasına rağmen, kalp atış hızının hala yükseldiğini fark ettiğini belirtti. Apple Watch’ın ölçümleri, hastanedeki makinenin bildirdiği dakika başına atımlarla birebir aynıydı.

Ardından hastane kan testi yaparak kalp krizinin oluştuğunu veya oluştuğunu gösteren yüksek bir enzim keşfetti. Daha ileri testler, dört stentin düzeltilmesini gerektiren dört tıkanmış damarın varlığını ortaya koydu.

“On bin dolarlık testler bunların hiçbiri ortaya çıkarmadı, “diyor Killian. Cerrahına, Apple Watch’ın kendisinin hastaneye gitmesine sebep olan şey olduğunu ve cerrahın söyledikleriye şaşırdığını söyledi. “Uyuduğumda, muhtemelen bir daha uyanamayacaktım. Uykumda ölebilirdim. Bu, özellikle beni etkiledi çünkü dedem, 13 yıl önce 55 yaşında gece kalp krizinden öldü. Bu teknolojiye ise birkaç yüz dolara erişilebilir ve hayat kurtarabilir.”

Scott Killian’a neden bir Apple Watch satın aldığını sordum. Başlangıçta sağlık takibi için değil, bunun yerine verimlilik için oldupunu, şimdi ise her saatine baktığında onun hayatını kurtardığını hatırladığını söylüyor. “Ben her zaman iyi İsviçre saatleri taktım ve bir Apple Watch’a geçiş yapmamın tek nedeni, beni iş yerinde tutan alarmlar ve zamanlayıcılar için kolaylık sağlamasıydı. Aslında hayatımı kurtaran şey. Bence 50 yaşındaki her erkek bu şeylerden birini giymeli. ” dedi.

Killian FDA onaylı bir EKG okuyucu olan, Apple Watch’ta kullanılan Kardia Band‘i satın aldı. Böylece hastaneye gitmesine gerek kalmadan EKG sonuçlarını birkaç saniye içinde doktorlarıyla paylaşabiliyor.

Kaynak: https://9to5mac.com/2017/12/15/apple-watch-saves-life-managing-heart-attack/amp/

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji