Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)


[et_pb_section transparent_background=”off” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” padding_mobile=”off” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” fullwidth=”off” specialty=”off” admin_label=”section” disabled=”off”][et_pb_row make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” use_custom_gutter=”off” gutter_width=”1″ padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” make_equal=”off” column_padding_mobile=”on” parallax_1=”off” parallax_method_1=”on” parallax_2=”off” parallax_method_2=”on” parallax_3=”off” parallax_method_3=”on” parallax_4=”off” parallax_method_4=”on” admin_label=”row” disabled=”off”][et_pb_column type=”4_4″ disabled=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” column_padding_mobile=”on”][et_pb_text background_layout=”light” text_orientation=”left” admin_label=”Text” use_border_color=”off” border_style=”solid” disabled=”off” inline_fonts=”Arvo,Bevan”]

 

 

Alternatif Yaşam Derneği, Türkiye’deki engellilere ve bütün dezavantajlı gruplara yönelik “Engellilik” olgusuna alternatif çözümler öneren, yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreterek, “Engelsiz Türkiye”ye doğru giden yolda üzerine düşen görevleri yerine getirmek üzere kurulmuştur.

   

İlkeleri

 • Farklılıklara Saygı
 • Gönüllülük
 • Yenilikçi Üretim
 • Pozitif Düşünce
 • Kültürler Arası Etkileşim
 • Evrensel Tasarım
 • Karşılıksız Paylaşım

 

 Hedefleri;

 • STK sürdürülebilirliği modeli olarak sosyal işletme yaklaşımını her alanda ürün ve hizmet yelpazesini genişleterek herkesin kullanıma sunmak.
 • Sosyal girişimciliğin yaygınlaşmasına yönelik eğitimler sunmak.
 • Kapsayıcı iş modelleri ve farklılıklara saygı önermelerini tüm özel sektör dünyasında daha çok uygulanabilir hale gelmesini sağlamak.
 • Yerel ve uluslararası gönüllülük programlarını artırarak gönüllülük saatlerinin daha iyi bir dünya için katma değer üretmesinin devamı.

 

 Projeleri;

 • Düşler Akademisi
 • Düşler Akademisi Kaş
 • Alternative Camp
 • Düşler Mutfağı
 • Best Buddies Turkey
 • Social Inclusion Band
 • Kızlar Atakta
 • D-Film
 • Düşler Ajans
 • Düşler Kumpanyası

 

DÜŞLER AKADEMİSİ

Düşler Akademisi, Alternatif Yaşam Derneği (Ayder) tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Türkiye Vodafone Vakfı finansal desteği ile Kasım 2008’de İstanbul’da kurulmuştur. Fiziksel ve sosyal dezavantajlı gençlere ücretsiz olarak kültür ve sanat atölyelerinin sunulduğu Düşler Akademisi, bireyleri hayata hazırlayan alternatif bir sanat akademisi olarak, faaliyetlerine İstanbul ve Kaş’da devam etmektedir.

Düşler Akademisi İstanbulda, her yıl gönüllü eğitmenlerin ve diğer gönüllü destekçilerin katkılarıyla çeşitli sanat atölyeleri(dans, ritim, drama, resim vb.) açmakta ve Eylül – Haziran dönemi boyunca açılan atölyeler devam etmektedir.

Düşler Akademisi Kaş, 2013 yılından beri eski Çukurbağ İlkokulunda faaliyet gösteren bir Köy Akademisidir. Engellilik ve kronik hastalıklar başta olmak üzere gerekçesi ne olursa olsun toplumsal dışlanmayı yaşayan birey ve gruplara; alternatif, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle ücretsiz olarak eğitim, üretim ve ortak yaşam hizmetleri sunar. Akademide tüm çalışmalar gönüllülük esasıyla yürütülür. Bir Alternatif Yaşam Merkezi olarak 4 ana konsepti aynı çatı altında birleştiren bir şemsiye örgütlenmesidir.

 

ALTERNATIVE CAMP

 Spor aracılığı ile toplumsal değişimin en önemli uygulama örneklerinden biri olarak, spor – eğitim – entegrasyon ve tatil kampçılığı hizmetini 2002 yılından beri sunan ALTERNATIVE CAMP, günümüze kadar  8.000 ‘in üzerinde engelli ve sosyal dezavantajlı gence ve 1.000’İn üzerinde yerli ve yabancı gönüllüye ev sahipliği yapmıştır. Ülkede Alternatif Kamp modelini yaygınlaştırmak adına AYDER, gelen talepler doğrultusunda Van, Sinop, Fatsa, Artvin gibi illere giderek o bölgelerdeki sivil toplum örgütlerine, bölgelerinde yapacakları kamp uygulaması için gerekli mekan erişilebilirliği, yerel kurum ve kuruluşlarla yapılacak işbirlikleri konusunda destek vermektedir.

 

 DÜŞLER AKADEMİSİ

 Kültür ve sanat eğitimleri veren özel ve resmi kurumların yok saydığı, seçkinci tutumlarla ve ön yargılarla sanat eğitimi süreçlerine dahil etmediği engelli bireylere her türlü sahne sanatları – plastik sanatlar ve görsel sanatlar eğitimlerinin ücretsiz olarak verildiği Düşler Akademisi eğitimlerinin sonucunda Düşler Kumpanyası, Social Inclusion Band, Düşler Mutfağı gibi kültür-sanat ve üretim gerçekleştiren oluşumlar sağlamış ve engelli bireylerin sosyal hayata entegrasyonu gerçekleşmiştir.

 

SOSYAL GİRİŞİM PARKI

 Toplumun sosyal sorunlarına yenilikçi çözümler üretmek amacı ile projeler geliştirip uygulayan toplum liderlerlerinin, sosyal girişimcilerin ve sivil insiyatiflerin üretim ve paylaşım alanı olan SOSYAL GİRİŞİM PARKI, ”Yaşayarak öğrenme” alanı olarak projelendirilen Düşler Akademisi Kaş’da, evrensel tasarım ve doğal yapıyı koruyup, güçlendirme prensipleri göz önünde bulundurularak Türkiye’nin sosyal girişimci adaylarının tüm taleplerini karşılayacak yeni bir buluşma alanıdır.

 

EKOLOJİK YAŞAM

Kendine yeterlilik ve doğal yaşam döngüsünde tarımsal üretimin yapıldığı Ekolojik Yaşam, tesis içinde bulunan 3,5 dönüm arazi kullanılarak, kimyevi madde kullanılmadan tesisin tüm tarım ihtiyacının karşılanması, endüstriyel gıda ürünlerini tüketmeden ihtiyaç duyulan gıdaların üretiminin sağlanması hedeflenip, yenilebilir enerji çözümleri ile modern şehir hayatı yerine ekolojik yaşam dinamikleri göz önünde bulundurulmaktadır.

 

 Düşler Akademisinde Gönüllü Olmak

 Gönüllüler; kuruma web sitesinde bulunan telefondan ya da sosyal medya aracılığıyla ulaşarak yüz yüze görüşmeye gitmektedir.  Yakın çevre ve okul yönlendirmeleri ile  ulaşan gönüllüler de mevcuttur. Mayıs – Ekim arası Düşler Akademisi Kaş tesisi için sosyal medya üzerinden  ve web sitesinden yapılan duyurular kapsamında ilgili kişilerin mail adresine CV ve motivasyon mektubunu yollayarak başvurusunu yapmaktadırlar.

Gönüllüler atölyelerde eğitmen olmak, mevcut atölyelerde eğitmene yardımcı olmak, ofis ekibine destek olmak, sahada ekibe destek vermek gibi derneğin ihtiyaçları doğrultusunda her alanda destek vermektedirler.

Düşler Akademisi Gönüllü Görev Tanımı:

Saha çalışmalarında gönüllüler;

Atölye giriş-çıkışlarında öğrencileri yönlendirerek yardımcı olurlar.

Atölyeler başlamadan önce gerekli malzeme temini ve ön hazırlık sürecine destek olurlar.

Atölyelere katılarak eğitmenlere destek olurlar.

Eğitmeni gerektiğinde asiste ederler. Konu tekrarlarında ve pratik çalışmalarında aktif rol alırlar.

Katılımcıların dersleri takip etmenlerine yardımcı olurlar.

Atölye bitiminde alanı eski düzenine getirme konusunda destek olurlar

Düşler Akademisi’nin tüm faaliyetlerinde (parti organizasyonlarında, gösterilerinde ve diğer tanıtım etkinliklerinde…) proje ekibinin yanında görev alırlar.

Ofis çalışmalarında gönüllüler;

Proje ekibinin yoğunluğunu paylaşmak üzere çeşitli idari işlerde görev alırlar.

Projenin geleceğini şekillendirecek ofis çalışmalarında, uygun zamanı ve uzmanlığı olan gönüllüler aktif rol alırlar.

Proje planlama ve uygulama çalışmalarını birebir gözlemleme şansı bulurlar.

Bu çalışma alanları haricinde Düşler Akademisi gönüllülerinden;

 • Gönüllüsü olduğu atölye(ler)e zamanında katılması ve mümkün olduğunca devamsızlık yapmamaları,
 • Düşler Akademisi projesinin bilinirliğini arttırmak adına çevrelerini aydınlatmaları,
 • Düşler Akademisi’nin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, ayni, ve/veya maddi destek arayışları içerisinde olmaları,
 • Düşler Akademisi projesinin etik ve sosyal sorumluluk anlayışını benimseyerek, bu prensipleri mümkün olduğunca kendi yaşamlarında uygulamaları beklenir.

 

 

Alternatif Yaşam Derneği’ne Ulaşabileceğiniz Sosyal Medya Hesapları;

 • Instagram; @alternatifyasam
 • Twitter; @AlternatifYasam

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Gönüllü Ol!