Apple, Shazam’ı Satın Aldığını Doğruladı


Shazam, kullanıcıların şarkıları, filmleri, TV şovlarını ve reklamları kısa sesli kliplerden tespit etmelerini sağlayan bir uygulama. Apple ise Shazam’ı satın aldığını resmen açıkladı. Anlaşma ilk kez TechCrunch tarafından geçtiğimiz hafta rapor edilmişti ve Recode’a göre anlaşma 400 milyon dolar değerinde .

Apple sözcüsü The Verge , “Shazam’ın ve yetenekli ekibinin Apple’a katılacağından çok memnunuz. Apple Müzik ve Shazam’ın, kullanıcılarımıza yeni müzikler keşfettirmek ve mükemmel müzik deneyimleri sunmak için doğal bir uyum sağlayacak olması heyecan verici planlar içeriyor ve bugünkü anlaşmanın onaylanması üzerine Shazam ile birleşmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Shazam, The Verge’ye yaptığı açıklamada, “Shazam’ın Apple’ın bir parçası olmak için bir anlaşmaya varıldığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Shazam, dünyanın en beğenilen uygulamalardan biri ve yüz milyonlarca kullanıcı tarafından sevilmektedir. Shazam’ın yeniliklerine devam ettirmesine ve kullanıcılarımıza  bu fırsatları sunmamıza imkân tanımak için daha iyi bir yuva hayal edemiyoruz.” dedi.

Satın alma maliyeti, Shazam’ın son finansman turunda değer biçtiği 1 milyar doların çok ötesinde ancak şirket, 2016 yılında yalnızca 54 milyon dolar gelir elde ederek uygun bir iş modeli bulmakta zorlanmıştı. Düşük gelirlerine rağmen, Shazam Apple’a çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. En belirgin olan şey, Shazam’ın ekibinin hizmet deneyimini geliştirmesine yardımcı olabileceği Apple Music’le olacağıydı. Apple, uygulamayı kapatmaya karar verirse, Apple’ın Shazam’dan günde 1 milyon tıklama aldığı Spotify için yönlendirmeleri de alacaktır. Ayrıca Shazam’ın Siri ile entegre olan müzik ve ses tanıması, Google’ın Pixel’deki şarkı tanıma özelliğiyle yaptığı gibi IOS ile de daha derin entegrasyon sağlayabilir.

Apple, Shazam’ın kendi arzusunu geliştirmeye yardımcı olabilecek gelişmiş gerçeklik teknolojisiyle de ilgilenebilir. Shazam, görsel tanıma teknolojisi ile markalar için bir Google Lens türü özellik geliştirilmesinde yardımcı olabilecek ve ARKit çabalarını geliştiren bir AR platformuna zaten sahip.

Anlaşmanın tamamlanması ise önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek.

 

Kaynak: https://www.theverge.com/2017/12/11/16761984/apple-shazam-acquisition

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Genel