Beklenen Teknoloji Trendleri #2


 

 

BEKLENEN TEKNOLOJİ TRENDLERİ #2

Teknoloji dünyasında gelişen yeni trendler gelecekteki yaşamımıza tamamen yön verecektir. Hayatımızın her anında teknolojiyle beraber yaşamak zorunda olacağız. İlk seri de beklenen trendlerin bir kısmından bahsetmiştik. Şimdi diğer trendlere bakalım.

Dijital İkiz

Dijital ikiz kavramı 2001 yılında ortaya çıkan bir kavram olsa da bu uygulama yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. Dijital ikiz kavramı fiziksel nesnelerin sanal ortama aktarılmasıdır. En geniş anlamıyla gerçek olacak nesnelerin sanal ortamdaki kopyası da diyebiliriz. Dijital ikiz kavramsal olarak endüstriyel nesnelerin  interneti (IoT) bağlamında kullanılıyor. Ürün tasarımında, simülasyon, takip ve optimasyon gibi endüstriyel IoT’ların yardımına yetişiyor.

Son 10 yıl içinde nesnelerin interneti platformlara doğru evrimleşeceği düşünülmektedir. Dünya da bu platformlara hakim olan şirketler ön plana çıkacaktır. Bu platformla ilgilenen birçok firma ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bizimde bu konu da söz sahibi olmamız için teknik kısımı halledip platform kısmına geçmemiz gerekir.

Nesnelerin interneti ne demek? Nesnelerin kendi çevrelerini algılayıp, kendi kendilerine konuşarak karar verebilmeleri anlamına geliyor. Yani evimizdeki kombi’ye sensör koyarak ona hakim olamayız. Fakat bu kombinin internet ortamında akıllısını birebir üretirsek, benimle konuşarak problemi çözebilmemizi sağlayabiliriz. Mesela fabrika da üretilen bir otomobilin veya bir motorsikletin internette de gerçeğiyle birebir olacak bir portalı olacaktır. Yani bir araba üretildikten sonra da internette aynısı olacak ve kişiselleşmiş olacaktır. Fiziksel varlıkların gelecekte ikizlerinin olması kaçınılmaz gibi görülüyor.

Blok Zinciri

Blok zinciri kısaca şifrelenmiş işlemi takibi sağlayan bir sistemdir. Bir merkeze bağlı olmayan, zincirleme bir modelle oluşturulan ve takip edilen bir kırılamayan blok zinciridir. Blok zinciri bir modele güvenilmeyen çevrelere güven vermek ve şeffaf şekilde erişimlerini sağlamayı vaad etmektedir. Son dönemde finansal gelirleri hızlı artış gösteren bankalar güvenliklerini sağlamak için blok zincirini kullanmaya başladılar. Bu sayede 5 yıllık süreçte masraflarını  yaklaşık 20 milyar dolar azaltabilecekleri öngörülmektedir. Teknolojik olarak şuan için alfa ve beta kullanılmakta ve alt yapı desteğiyle önümüzdeki dönemlerde daha çok gelişeceği düşünülmektedir.

Akıllı Nesneler

Akıllı nesneleri 3 kısıma ayırabiliriz. Bunlar robotlar, dronelar ve insansız araçlar (İHA) bu kategorilerin her biri piyasa da söz sahibi olmakta ve önemli bir şekilde etkilemektedir. IoT cihazlarıda dahil olmak üzere ev, ofis, fabrika gibi nesneler de  yapay zeka ile birlikte akıllı nesneler halini alacaklardır.

Dijital ikiz ile de bağlantılı olan akıllı nesneler sanal ortamda yapay zeka ile zenginleştirilerek kendi kendine sorunları çözebilme, iletişim kurabilme ve görevlerini yerine getirebilecekleri bir modele dönüşecektir. Yani bütün akıllı ev gereçlerinin yapay zeka ile kendi kendilerine hareket edebilmeleri hayatımızda da önemli bir yer edinecektir.

Kaynak : ICT Media Dergisi, Gartner, Forbes, CIO, http://digitalage.com


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji