Best Buddies Projesi


Best Buddies, uluslararası bir sivil toplum girişimidir.

Best Buddies, Zihinsel ve Gelişim Engelli bireylerle, gönüllüleri arkadaş yapan bir programdır. Kelime anlamıyla en yakın arkadaşanlamına gelen bu sivil girişim, hayatınızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlar.

Programın amacı, toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmaktır.

Bir Zihinsel ve gelişim engelliyseniz ya da bir gönüllü iseniz bu projede yer alabilirsiniz. Bu proje sizi Best Buddy olarak bir arkadaşla eşleştirir.

BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj ya da sosyal medya vasıtasıyla iletişim kurup, ayda bir kaç kere yüz yüze görüşüyorsunuz. İki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz. Kafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşmınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz..

Best Buddies Nasıl Kuruldu ?

Best Buddies 1989 yılında Anthony Kennedy Shriver tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Türkiye, bu programın 50. uygulama noktası olarak Best Buddies Turkey adıyla 2011 yılında kuruldu. Best Buddies International aynı yıl, engelliler ve sosyal dezavantajlı guruplar yararına alternatif ve yenilikçi projeler üretip uygulayan Alternatif Yaşam Derneği  AYDER’e 2011 yılı başında Best Buddies Turkey’i oluşturma sertifikasını verdi.

 

Best Buddies dünya çapında 1.500 ‘ü ortaokul, lise ve üniversite bölümlerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 700.000 üzerinde gönüllüsü bulunan uluslar arası bir sosyal projedir

 

E-Posta: turkey@bestbuddies.org adresine e-posta atarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları:

Instagram: @bestbuddiestr

Twitter: @BestBuddiesTR

 

 


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Gönüllü Ol!