Bilgilerimizin Nasıl Kullanıldığını Bilmek Bizim De Hakkımız!


İnternet kullanıcıları herkesin de bildiği üzere konu şifrelemeye gelince fazlasıyla tembel. Bu yüzden de sosyal medya hesapları aracılığıyla oturum açmak hepimizin işine geliyor. Ancak, sosyal kimlik yönetim platformu Janrain’e göre sosyal medya hesapları aracılığı ile oturum açmak kolaylık gibi gözükse de, bilgilerimiz nasıl kullanıyor diye endişe ediyoruz.

Janrain şirketinin yaptığı bir ankete göre katılımcılar arasında Facebook ile girişler %60 civarında. İkinci sırayı %36 ile Google alıyor, sırayı Yahoo %10, Twitter %9 ile izliyor.

Kolaylığın ötesinde sosyal medya aracılığı ile oturum açmak şirketler daha iyi bir kişiselleşme sağlıyor. Kişisel pazarlama için bu bilgiler için hazine niteliğinde. Tüketicileri pazarlamaya boğmak gibi bir eksisi de var. İnternet kullanıcıların üçte biri sürekli reklam veren, pazarlama işini abartan sitelerden ürün satın almak istemiyor.

İnternet kullanıcıları güvenilir buldukları marka ve şirketler ile verilerini paylaşma konusunda daha rahatlar. Yine de, bu güven sınırlı düzeyde. Örnek vermek gerekirse ankete katılanların %47’i bilgilerini sadece paylaştığı şirketin kullanmasından yana. Ankete katılanların %45’i ise şirketlerin bilgilerini nasıl kullandıkları hakkında şeffaflık istiyor.

Janrain’in Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Jamie Beckland’a göre sosyal medya hesapları aracığıyla girişler online işlemler için vazgeçilmez hale geldiğinden beri çoğu internet kullanıcıları sosyal medya hesapları olmadan sitelere giriş yapmıyor. Ancak özel hayatın gizliliği ile ilgili endişelerden dolayı yüksek oranda veri ihlalleri de oluyor. İnsanlar hesaplarında gerçeği yansıtmıyor bunun yerine hesaplarında olmak istedikleri kişiyi yaratıyor. İşletmelere de verileri kullanmakta büyük bir görev düşüyor. Bilgilerini kullandıkları hesapları nasıl bulduklarını ve kullanım şekillerini anlatmaları ve bu konuda dürüst olmaları gerekiyor.

Uzun lafın kısası, internet kullanıcıları sosyal medya hesaplarıyla sitelere giriş yapmayı tercih ediyor fakat markaların bilgilerini kullanırken dürüst, şeffaf ve sağduyulu olmalarını istiyor.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar İnternet