Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Yaşamı Üzerindeki Etkileri


Dünyanın ilk bilgisayar oyunu olan Donkey Bas oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılmış olup o dönemim bilgisayar teknolojisine göre geliştirilmiştir. Fakat belirtmem o ki bu oyun bilgisayar tarihinde geliştirilmiş ilk oyundur. Tabi ki geçmişte geliştirilmiş konsol oyunları – video oyunları da mevcuttur.

Geleceğimiz olan çocukların gerçek hayattan tamamen koparılarak  oyuna yani sanal dünyaya körü körüne bağlanmasını ele almak istiyorum. Bilindiği gibi oyun oynamak günümüzde çocuklar için bir eğlence kaynağı durumundan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Çok küçük yaşta ki (2-3 yaş) çocukların oyunlara bağımlılıkları sütten kesilmeden başlamaktadır.

Father dragging son from the computer. Parent pulling child from laptop. Computer AddictionBilgisayar oyunları çocuklar üzerinde sadece zihinsel veya sosyal hayattan uzaklaşmasıyla değil aynı zamanda fiziksel gelişimi engellediği ve obeziteyi tetiklediği kanıtlanmıştır.Çeşitli araştırmalar, şiddet içeren bilgisayar oyunları (counterstrike vb.)  ile agresif davranışlar arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. İçinde çokça ateş etme ve öldürme eylemi bulunan oyunlara düşkünlük, çocuklarda öfke ve agresif davranışların artmasını tetiklediği görülmektedir.

Çocuğun gerçeklik duygusunun yedi yaşında geliştiğini baz alırsak yedi yaşından küçük bir çocuğun gerçekle hayal  arasındaki sınırı çizemediğini görürüz.Zamanının çoğunu video oyunu oynayarak geçiren ve derslerini aksatan çocukların, zayıf bir akademik performans gösterdikleri, okulu kırdıkları, hatta okulu bıraktıkları gözlemlenmiştir.

 

 

 

 

gtblog_cvebilg

Bilgisayar oyunları oynayan ve kazanan çocuğun morali de artmaktadır. Calgary Üniversitesi’nin şiddet içeren bilgisayar oyunları oynayan 9-15 yaş arası çocuklar üzerinde yaptığı ankete göre, bu oyunlar zorbalık, küfür etme, akranlara veya kardeşlere dayak atma gibi eğilimlerin artmasına neden olmaktadır yani çocukları şiddete açık bir şekilde itmektedir ve bilgisayar oyunu oynayan çocukların neredeyse tamamında duruş bozukluğu ve kamburluk gözlenmektedir. Çocukların ergenlik çağında omurga rahatsızlıkları, boyun  düzleşmesi ve sırt ağrıları çekmesine neden oluyor. En büyük etkilerinden diğeri ise göz bozuklukları olarak saptandığı görülmektedir.

Yazan:
Ebru Sarı, Zehra Yıldırım, Ümmügülsüm Güzel, Başak Tezcan

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji