Bir Dahi İle Tanışın: Nikola Tesla


Buluşları sayesinde insanlık tarihinde çığır açan  Tesla’ya çok şey borçluyuz.Akıl almaz icatlarını ticaretleştirme amacı gütmeyen nadir bilim insanlarımızdan olan Tesla birçok serveti kabul etmemiş ve kimi zamanda buluşları başkaları tarafından sahiplenilmiştir.Ölümünden çok çalışmaları, geriye bıraktığı notları ve makaleleri tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Herkesin peşinde olduğu bu notlar, bir gecede FBI tarafından toparlanıp el konulmuştur.Peki kimdir bu gizemli dahi? Gelin birlikte tanıyalım.

  • Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Sırp asıllı Amerikalı mucit fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. 1856’da Hırvatistan’daki Smijlan’da doğmuştur.Dünyadaki bilim ve teknoloji algısını kökünden değiştirecek çalışmalara imza atmıştır. Sıradışı bir hafızası olan Tesla 6 dil öğrenmiş ve günlük hayatında bu dilleri kullanmaya özen göstermiştir.En önemli buluşu elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin deneysel olarak Londra fuarını aydınlatarak ispatlamasıdır.

ekran-alintisi

Tesla’nın babası Pazaz idi ve oğlununda papaz olmasını istiyordu.Bu nedenden dolayı oğluna yoğun bir din eğitimi verdi.Annesi ise okuma yazma bilmeyen fakat pratik ev aletleri mucidi olarak anılan bir kişiydi. Tesla annesini bir dahi olarak tanımlardı. Tesla’nın en büyük hayali mühendis olmaktı fakat babası onun papaz olmasında kararlıydı bu durumu değiştiren olay ise Tesla’nın  geçirdiği ölümcül bir hastalık sırasında “mühendislik okursam çok daha iyi olurum” demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteğini alan Tesla, Avusturya Graz Politeknik’e 1875 yılında başladı. Üniversitede Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrendi

  • Üniversite 3.sınıfta Okulu Bıraktı ve Ailesi İle İlişiğini Kesti

Bilime olan aşırı düşkünlüğü ve asosyal kişiliği nedeniyle 3. sınıfın ilk döneminde okulu bıraktı ve içine kapandı.Daha sonra ailesinden ayrılıp bir otomobil fabrikasında çalışmaya başladı. Bir dönem geçirdiği ekonomik ve sosyal sıkıntıların ardından Prag da Charles Ferdinand üniversitesine başladı.Babasının ölümünden sonra tekrar bir bunalım geçirdi. Paris’te bir telefon şirketinde çalışmaya başladı.Bu dönemde doğru akım ve dinamolar üzerinde bolca bilgi edindi ve kendini geliştirdi.Çalıştığı firmada makineleri korumak için Regülator benzeri icatlar yaptı.Not alma alışkanlığı yoktu. Her şeyi aklında tutuyordu. Yıllarca bunu çevresindekilere ispat etti. 100 yaşına geldiğinde tüm bilgisini anılarını yazdığı bir eserde toplayacağını 150 yıl yaşayacağını  söyledi.2. Dünya savaşı sırasında öldüğünde özel kasasına FBI tarafından el konuldu. Bu sırada Teleforce silahı denilen bir silah üzerine çalışıyordu. Ölümünden sonra bugün California Üniversitesi tarafından icat edilenlerin onun eserleri olduğu ileri sürülmektedir.

Farklı ve takıntıları olan bir insandı. Edison ile birlikte ona da verilen 4000 dolarlık Nobel ödülünü red etti. 7 Ocak 1943 tarihi itibari ile elektrik üzerine yaptığı sayısız deney ve buluş ile 26 ülkede 300′ e yakın patenti olan bu dahi bilim adamı için hala New York dahil pek çok ABD eyaletinde Tesla Günü adı ile kutlamalar yapılmaktadır.

 

  •  Nicola Tesla’nın İcatları

Tesla, 1884 yılında eski patronu Charles Batchelor’un referans mektubu ile ABD, New York’a geldi. Thomas Edison’a yazılan mektupta şu satırlar yazıyordu: “iki tane büyük adam tanıyorum; biri sensin, diğeri de bu genç adam…” Böylece Tesla, Edison Makine İşleri isimli şirkette çalışmaya başladı. Tesla burada basit elektrik işlerini yapmaya başladı. Şirketin çeşitli teknik sorunlarına çözümler getirdi. Bu dönemde Edison’un şöhretinden de etkilenerek heyecanla alternatif akımla ile ilgili düşüncelerini Edison’a aktaran Tesla, beklediği ilgiyi göremez Aksine Edison Tesla’ya, gereksiz teoriler üzerinde vakit kaybetmemesi yönünde öğüt verir ve böylece “akımlar savaşı” (War of the Currents) gayri resmi olarak başlar.

Tesla’nın iddiasına göre, Edison’un verimsiz motor ve generatörlerini geliştirmesi karşılığında kendisine 50.000 dolar (bugünün parası ile 1.1 milyon dolar) teklif edilmiştir. Ancak parasını almaya gittiğinde Edison’dan şu cevabı alır: “Tesla, Amerikan şakalarından anlamıyorsun!”.  O zamana kadar haftada 18 dolar karşılığında çalışan Tesla, haftalık 25 dolar’lık teklifi reddederek işi bırakır ve yaklaşık bir yıl parasız gezer. Tesla bu dönemde çukur kazma işlerinde bile çalışır.Daha sonra birlikte çalıştığı mesai arkadaşı Tesla’nın düşüncelerinden etkilenerek onu A. K. Brown adlı firmanın sahibiyle tanıştırdı. Nikola Tesla’nın harika planlarıyla büyülenen Brown ve bir ortağı, büyük bir girişim yapmaya karar verdiler. Ortaya belirli bir miktar para koydular ve bu para ile Tesla, Batı Broadway’de bir deney laboratuvarı kurdu.

ekran-alintisi3
Orada jeneratör, transformatörler, iletim (transmisyon) hattı, motorlar ve ışıklar gibi tasarladığı sistemlerin tümünün planlarını hazırladı. Hatta iki ve üç fazlı sistemleri de tasarladı. Tesla bu dönemde çok patent aldı bunun nedeni ise ilginç fikirleriydi.Patentlerinden kısaca bahsedersek

  • Radyo’yu Marconi icat etti sanılır,X ışınlarını röntgenin keşfettiği,vakum tüp amplifikatörünü de Forest’in. Ayrıca floresan lambayı,otomobilllerdeki ateşleme sistemini,radarın temellerini,elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da Nikola Tesla’nın icat ettiğini bilen sayısı azdır.
  • Tesla bobini (1890): Tesla’nın adını taşıyan bu bobin, Tesla’nın şovlarında kullandığı çarpıcı makinelerdi. Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Böylece fraktal şeklinde şimşekler yaratılabiliyor. Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var.
  • Nikola Tesla ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok miktarlarda iletebileceğini söylemiş ve bunu deneylerinde kanıtlamıştır.

ekran-alintisi2

  • AC Motor (1883) : Tesla AC(alternatif akım) için olan bütün planları , ertesi yıl fiziksel modeli üretene kadar kafasında(beynini harddisk gibi kullanabilme yeteneğine sahipti)  taşıdı. Alternatif akım manyetik kutuplar hiçbir mekanik yardım olmadan sürekli değişir. DC(doğru akım) motorlarında bu nedenle motoru saran bir armatür vardır. İşte bu dönen manyetik alanı motorda pratik hale getirerek AC jeneratörler ve transformatörler yarattı.

1898’de, Madison Square Garden’da dünyaya ilk uzaktan kumandalı model botunu gösterir. Yani Tesla’ya uzaktan kumandalı uçaklar, arabalar ve botlar (ve hatta televizyonlar) için de teşekkür edebiliriz.

Tesla (modern dünyayı icat eden insan), milyarder olabilecekken neredeyse meteliksiz bir şekilde 86 yaşında 7 Ocak 1943’te New Yorker otelinde ölü bulundu. İnsanlık onun buluşlarına ve icatlarına çok şey borçlu..

ekran-alintisi4

  • Kaynakça:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji