Bir Proje Tuttursam Paraya Para Demem Dediğiniz O Muhteşem İş Fikri Nasıl Gelir?


Bir Junior Developer’in ünlü bir sözünü okudunuz az önce. Aslında bunu hepimiz yaptık. Facebook , Twitter , Instagram gibi büyük projeleri hayal ederek “Bende mi yapsam?” demedik mi? Yada farklı bir yerden… Mahallede iyi iş yapan esnaf abimize özenip bizde mi yapsak demedik mi?

fikir
Evet dedik , hiç öyle kandırmayalım birbirimizi.

Gelin…

O günlerimize gidelim ve o muhteşem iş fikrinin neden bizi hâlâ bulmadığını sorgulayalım.

 

Onu yapan da insan bende insanım!

Yukarıda bahsettiğim büyük projeleri hayal ederek kendimizce muhteşem iş fikrini bulduktan sonra gaz olarak kullandığımız sözdür bu söz. Bu söz ile önce bir güzel gaz alırız sonra altın madeni bulmuşcasına bir hevesle işe başlarız. Fakat bir sözün geçici gazıyla büyük projeler ortaya çıkmıyor malesef.

 

 

Bunu zamanla farkedip -belki de gerçekten muhteşem olan- iş fikrimizden uzaklaşıyoruz.

 

 

 

Yaratıcılık doğuştan gelir!

Bazı insanlar nasıl bu kadar yaratıcı olabiliyor?
Neden yaratıcı ve parlak fikirler bizim değil de onların aklına geliyor?
Yaratıcı olmanın bir yolu ya da anahtarı var mı?

Bu sorular zaman zaman hepimizin aklına gelmiştir. Bir yanıt bulmaya çalıştığımızda ise genellikle yaratıcılığın “kişiye özgü”, “tanrı vergisi” bir şey olduğunu söyleyerek işin içinden çıkmaya çalışırız. Oysa yaratıcılık ve farklı düşünme her insanın sahip olduğu yeteneklerdir. Bundan dolayı doğuştandır.

 

yaratıcılık

Peki bunu nasıl başarabiliriz? Farklı bir düşünce tarzına, parlak fikirlere ve bunları cesurca ifade edebilme yeteneğine nasıl kavuşabiliriz?

Yaratıcı düşünmek bir süreçtir

Bu süreç nasıl işliyor?
Bir yaratıcı fikir ortaya çıkarmadan önce hangi süreçleri takip etmeliyiz?

1-Hazırlık

 

farketmek
Önce problemin farkına varmalıyız. Problem nedir sorusuna net bir şekilde cevap verebilmeliyiz. Bunu yaptıktan sonra problem hakkında okuma yapmalıyız. Gerekirse anahtar kişilerle görüşüp problem üzerinde tartışmalıyız. İlk aşamayı gerçekleştirmek istenilene karar vererek bitirebiliriz.

2-Kuluçka

 

 

kuluckaKuluçka diyorum çünkü adeta bir tavuğun kuluçkaya yatması gibi. Bu kısım çok eğlenceli bence. Bu aşamada problemden uzaklaşıyoruz. Sosyalleşiyoruz , spor yapıyoruz , müzik dinliyoruz , sinemaya gidiyoruz yani kısaca kafa dağıtıyoruz. Kafa dağıtırken dama , satranç gibi oyunlar oynamak daha faydalı da olabilir. Biz bu aşamada çılgınlar gibi kafa dağıtırken , aslında zihnimiz problemin çözümünü gerçekleştirir.

3-Aydınlanma

aydınlanma
Bu aşamada artık yumurta çatlamıştır. Çözümlerin zihinde canlandığı süreçtir. Bu süreçte rahat ortamda çalışmalı , arada dinlenmeliyiz. Aynı zamanda bilgileri kaydedip bu bilgiler ışığında düşünce üretmeliyiz. Çözüm bu aşamada bulunur ve anlıktır.

4-Değerlendirme

Son süreçte motivasyonumuzu olabildiğince yüksek tutmalıyız. Bilgileri çevremizdekilerle paylaşıp öneri almalıyız. Aldığımız önerileri de değerlendirmeyi ihmal etmemeliyiz. Unutmayın sizin bulduğunuz her fikir sizin için mükemmeldir. Çünkü o , sizin için bir ilktir. Ama bunu fikirleri insanlarla paylaşarak kendi düşüncelerinize farklı bir pencereden bakabilme imkanı sağlayabilirsiniz.
Daha sonra çözümü uygulayarak , eksiklikleri test edip giderebiliriz. Son olarak kendi çözümünüzü değerlendirebilirsiniz.

4 Süreci tamamladım ama hâlâ yok ?

 

neden

Yok , çünkü yaratıcı birey özelliğimiz yok. Nedir bu özellikler?

1-Meraklı olmak!

2-Sınırsız hayal gücü!

3-Girişimci ruhu!

4-Özgünlük!

5-Sorgulayabilmek!

6-Bütün ve parça arasında farkı görebilme!

Bunlar yaratıcı bir birey de olması gereken özelliklerin sadece birkaçı. Fikir olabilmesi adına vermek istedim.

Hadi kendimizi güncelleyelim(update edelim mi demeliydim)!

Ha… Son sürümünüze bu özellikleri eklemeyi de unutmayalım!

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Girişimcilik