Blog Yazmak Hayat Kurtarıyor! Peki Yazmaya Nasıl Başlamalıyız?


Blog yazmaya başlarken düşündüm ilk önce ne yazabilirim diye. Ve bu blogu yazmayı neden düşündüğümü , nasıl başladığımı , neler yapmak istediğimi , neler kazanmak istediğimi anlatarak benim gibi blog yazmak isteyip de bir türlü başlayamayanlara yol göstermek istedim.

Yazmak Neden Önemlidir?

Evet , farkındaysanız blog yazmak neden önemlidir demedim , yazmak neden önemlidir diyorum. İlla blog yazmak zorunda değilsiniz , bir kağıda aklınızdan geçen düşüncelerinizi fikirlerinizi yazmak bile size çok şey katacaktır. Çünkü yazmak , sorulmaya değer sorular ortaya koyma yeteneğinizi destekler , düşüncelerinizi saklar ve daha sonra o düşünceler üzerinde tekrardan düşünmenizi sağlar yani kısaca yazmak düşünme ve becerileriyle sizi donatır.

Neden Blog Yazmalıyım?

Yazmanın bize olan faydalarından bahsetmişken gelin bu yazdığımız yazıları boş kağıda değil de blogumuza yazalım! Neden mi ? Çünkü yazdığımız bize kalmasın. Yayalım! İçimizdeki paylaşımcı ruhumuzu çıkaralım ortaya.

Öğrendiğimiz bir şeyi , bu herhangi bir konu hakkında bilgi , fikir olabilir , başka birisine düzgün bir şekilde anlatamıyorsak bence aslında o şeyi öğrenmemişiz demektir. Çünkü tam olarak öğrendiğimiz bir şeyi birilerine aktarabilmemiz gerekir. İşte bu noktada hem kendinizi sınamak hem de insanlara faydalı olabilmek adına öğrendiğiniz her şeyi blog yazılarınız ile aktarabilirsiniz. Hem de yalnız bir kişiye değil birçok kişiye anlatmış olursunuz. İşte blog yazarak öğrenmiş olduğunuz şeyleri pekiştirebilir , topluma faydalı bilgiler sunabilir , başkalarının size geri dönüş yapmasına olanak sağlayabilir ve geri dönüş sonucunda düşüncelerimizi inceltmemize yardımcı olabiliriz.

Blog Yazmak İşe Alım Sürecinize Katkı Sağlar!

Ben ayrıca blog yazmaya başlarken şunu düşündüm , beni tanımak isteyen insanlar , bunlar işverenler de olabilir , beni nasıl tanıyacaklar ? Düşüncelerimi , fikirlerimi , ideallerimi tam olarak nasıl öğrenebilirler. İşte bu noktada da imdadıma blog yazma fikri yetişti. Çünkü burada yazdıklarımı okumak isteyen herkese ulaştırabileceğimi düşündüm. Düşünsenize , bir şeyler söylemek bir şeyler anlatmak istiyorsunuz ve sizi dinlemek isteyen insanlar hazır bir şekilde sizi bekliyor. Eh herhalde tepkisiz kalmak istemezsiniz.

Ben yazamam ki…

Öyle bir şey yok ! Ben yazamam , benim yeteneğim yok , yazmak bana göre değil. Bunları tekrar edip kendinizi daha fazla engellemeyin. Konuşabilen her insan kendisini ifade edebilmek için konuşur. O halde konuşun. Hatta ne yapın biliyor musunuz ? Sesinizi kaydedin. Evet evet sesinizi kaydedin(Sanırım bende yapmalıyım). Duvarla bir arkadaşınızla muhabbet eder gibi bir konu hakkında muhabbet edin. Ve sonra söylediklerinizin özetini çıkarın ardından yazın.

Evet artık sende yazabiliyorsun!

Blog Yazmaya Nasıl Başlamalıyım ?

Yazılım ile yeni tanışmış olabilirsiniz , henüz 1. Sınıf öğrenci de olabilirsiniz. Hatta ve hatta , daha önce bilişim ile uzaktan yakından alakanız dahi olmamış olabilir. Ama bence bu “Ben daha yeniyim biraz daha geliştireyim de sonra başlarım” düşüncesini sizlerde oluşturmamalı. En basitinden wordpress sitesi kurarak bir blog yapabilirsiniz. Yapacağınız tek şey wordpress’e üye olmak ve next next next demek !

Kaynak: KodAdam.net


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar İnternet