Cep Telefonlarını Cepte Taşımayın!


Kaliforniya Halk Sağlığı Dairesi (CDPH) , bu hafta cep telefonun yaydığı radyasyonunun tehlikelerine karşı bir uyarı yayınladı. Evet, hepimizin bağımlısı olduğu ve karşı koyamadığı cep telefonları elektromanyetik radyasyon sızdırıyor ve yetkililer Kaliforniya halkını korumak için bazı önlemler alınması konusunda uyarıyor.

CDPH, insanlara cep telefonu kullanımını azaltmalarını istiyor ve mümkün olduğunca aralarına mesafe bırakmalarını öneriyor. CDPH direktörü Dr. Karen Smith, “Bu alanda bilimsel çalışmalar halen devam ediyor ancak bazı toplum sağlığı uzmanları ve halktan bazı kişilerin, cep telefonlarının yaydığı enerjiye uzun süre maruz kalmalarıyla ilgili bazı endişeleri var.” dedi.

Bu uyarı, Sacramento Yüksek Mahkemesi tarafından alınan bir kararın ardından yayımlanan 2009 yılına ait bir araştırmanın bulgularının sunulmasından sonra geldi. CDPH bir yıl önce, UC Berkeley profesörü Joel Moskowitz’in, cep telefonunun tümör riskini artırıp arttırmadığına yönelik yaptığı çalışmanın sonuçlarının yayınlanması için dava açmıştı. Mart ayında bir taslak metin yayınlanmış ancak detaylı belge geçen haftalarda yayınlanmıştı.

Moskowitz, “Cep telefonu üreticileri, telefonu vücudunuza sürekli yakın tutmanızı istiyor. Ancak bu yakınlığın ne kadar olması gerektiğini siz bulmalısınız.” dedi. Moskowitz, detaylı belge yayınlandıktan kısa bir süre sonra yerel haber kanalı KCRA’ya verdiği demeçte “Cihazı vücudunuzun yanında sürekli tutarsanız, FCC (Federal İletişim Komisyonu) tarafından belirlenen güvenlik sınırlarını aşmış olursunuz.” dedi. Federal İletişim Komisyonu’nun web sitesine göre , güvenlik sınırları için geliştirilmiş ulusal herhangi bir standart mevcut değil. Bununla birlikte komisyon, cep telefonu üreticilerinin tüm telefonlar için güvenli ve objektif sınırlar belirlemesi gerektiğini düşünüyor.

CDPH, telefonunuzu cebinizde tutmamanızı, uzun süre kulağınıza koymamanızı, çekmeyen yerlerde telefonla konuşmamanızı, geceleri telefonla birlikte uyumamanızı tavsiye ediyor. Hızla hareket eden bir araba, otobüs veya trende, telefonunuz bağlantıyı korumak için daha fazla radyo dalgası yayacağı için sağlığınızı tehlikye atmanız mümkün.

2015 Mayıs ayında benzer öneriler yayınlayan Connecticut Halk Sağlığı Dairesi ve bazı kuruluşlar da dahil olmak üzere cep telefonunun yaydığı radyasyona maruz kalmanın tehlikelerini karşı uyarılarda bulunmuşlardı.  Ancak Moskowitz eyalet ve federal sağlık kurumlarının çoğunun araştırmaya devam etmediğini ve “Araştırma sonuçları, cep telefonu radyasyonunun sağlığa karşı büyük bir risk oluşturduğunu gösteriyor.” dedi.

Kaynak: https://techcrunch.com/2017/12/15/dont-keep-cell-phones-next-to-your-body-california-health-department-warns/

 

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji