Dünya’nın En Büyük Teknoloji Fuarı CES 2018’de Öne Çıkan Ürünler


ABD’nin Las Vegas kentinde her yıl düzenlenen CES Fuarı, Dünya üzerinde teknoloji alanında yapılan en büyük etkinlik olarak kabul ediliyor. Fuar bu sene de yapay zekadan, mobil cihazlara, robot teknolojilerinden yazılıma kadar bir çok yeni teknoloji ürünlerini insanlığın hizmetine sunmuş durumda. 9 Ocak tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan fuar, dün itibariyle sona erdi.

Fuarda görücüye çıkan her teknoloji şüphesiz çok ilgi çekici ve faydalı. Ancak bu yazımızda en çok dikkat çeken ve bizlere faydasının olacağını düşündüğümüz teknolojileri sizlerle paylaşalım istedik. Şimdi gelin bu teknolojilere hep birlikte göz atalım.

*Dünyanın İlk Sanal parmak İzi Okuyuculu Telefonu

ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarında Vivo, dünyanın ilk sanal parmak izi okuyuculu telefonunu tanıttı. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Vivo, Apple ve Samsung’tan beklenen hamleyi gerçekleştirerek dünyadaki ilk parmak izi tarayıcısı olan akıllı telefonu fuarda tanıtarak bu yılın ilk yarısında piyasaya çıkacağını açıkladı.

 

*Kodak Bitcoin Dünyasına Adım Attı

Fotoğraf makinelerinin dijitalleşmesiyle zor günler yaşayan Kodak, çareyi kripto para dünyasına adım atmakta buldu. KODAKCoin isimli bir ürünü üzerine çalışmalar yaptığını duyuran Kodak, Bitcoin madenciliği için geliştirdiği ürününü de görücüye çıkardı.

 

*Elektrikli Uçan Taksi

Fuarda boy gösteren Bell Helicopter Textron, tüm tüketicilerin kullanabileceği geleceğin uçan taksisini tanıttı. Bell’in inovasyon direktörü Scott Drennen’in model ile ilgili yaptığı açıklamaya göre uçan taksi, nesnelerin internetinin bir parçası olacak.

 

*Tesla’ya rakip geldi

Fuarda Byton tarafından tanıtılan elektrikli otomobil konsepti ise şimdiden en çok konuşulan modellerden biri olmayı başardı. Zira Tesla’ya rakip olacak model oldukça ilginç özelliklere ev sahipliği yapıyor. 523 kilometre menzile sahip olan elektrikli SUV modeli 272 beygir gücünde bir motora sahip. Byton, teknoloji ayağında biyometrik kimlik algılama, ses tanıma ve komut algılama, 5G internet bağlantısı ve konsolun tamamını saran “bölünebilir” ekran gibi özelliklere sahip. Yüz tanıma sisteminin de eklendiği araç, kullanıcılara farklı bir deneyim sunacak.

*Peşinizden ayrılmayan bavul

ForwardX’in geliştirdiği akıllı bavul sizi çok büyük bir zahmetten kurtarıyor ve peşinizden ayrılmıyor! Siz onu taşımıyorsunuz, o içindeki elektrikli motorla hep ardınızdan geliyor!

 

*iPhone X’u 48 kez şarj edebilen devasa güç kaynağı

Fuarda Duracell’in geliştirdiği devasa pil de pek çok kişinin ilgisini çekti. Normalde bir güç kaynağı telefonunuzu kaç sefer şarj edebilir? 1,2,3? Duracell’in geliştirdiği jenaratör benzeri yeni pil ile iPhone X’unuzu tam 48 kere şarj edebiliyorsunuz.

 

*Aibo Robot

1.800 dolar etiket fiyatı olan Aibo, pahalı fiyatına rağmen CES 2018‘in en dikkat çeken ürünlerinden biri oldu. El sıkışmak istediğinizde bunu yerine getirmesi ve oturması için gereken emirler de dahil olmak üzere, iyi eğitimli birçok köpeğin yapabildiği becerilere olan yatkınlığı onu ön plana çıkartıyor. Ayrıca bunun için gerekli programlamanın yapıldığı Aibo, İngilizce dilinde verdiğiniz bütün emirleri algılayıp yerine getirebiliyor. OLED gözlere sahip olan Aibo’nun, evinizi ve etrafını tanıyabilmesi için gözleri içine de birer kamera yerleştirilmiş. Aibo ‘nun arkasında, önünde ve başında birden çok dokunmaya duyarlı bölge bulunuyor, böylelikle onu sevdiğinizde bunu hissedebiliyor.

*Catspad Kedi Otomasyonu

Catspad, kedilerin insan müdahalesi olmadan bir ay boyunca taze kuru mama yemelerini ve temiz su içmelerini sağlıyor. (Catspad haznesi 1,7 kg kuru mama ve 8 litre su alıyor.) Catspad besleme ünitesi internete bağlanıyor ve mobil uygulamasından kontrol ediliyor. Mobil uygulaması üzerinden, kedi mama ve su kaplarında ne kadar yiyecek ve içecek kaldığını görebiliyor; gerekli gördüğünüzde kapların doldurulmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

*Tapplock Parmak İzi Kilidi

Bildiğiniz asma kilitleri unutun. Tapplock’ın geliştirdiği bu akıllı asma kilit parmak iziyle çalışıyor ve anahtar kullanımını ortadan kaldırıyor. Haliyle asma kilitlerin başkalarınca açılması artık hayli zor!

 

*Robomart

Dünyanın ilk otonom mobil marketini geliştiren RoboMart, marketlerin kullanıcıların ayağına kadar gitmesini sağlıyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarından mobil marketi yanlarına kadar çağırıp, ürünleri seçebiliyor.

*Motiv Ring

Motiv Ring; aktivite, kalp ritmi ve uyku izlemesi gerçekleştirebilen bir cihaz. Fitbit ve Apple Watch gibi bileğinize değil parmağınıza takmanız yeterli oluyor. Güncellenecek Motiv Ring daha incelikli uyku izleme, sosyal paylaşım ve sonunda beklenen Android uyumluluğu ile karşımıza çıkacak. Akıllı yüzük güncelleme ile uyku huzursuzluğu konusuna da eğiliyor. Ek olarak, ölçülen zamanla birlikte son kaydedilen kalp ritmi değeri de artık tutuluyor.

 

*Dünya’nın En Küçük USB Hafızası

Dünyanın en küçük USB hafızasıyla tanışın. Kapasitesi tam 1 TB ama görünüşü standart USB hafızalardan farksız. Gerçekten de dünyalar artık ceplere gidiyor! USB Type-C arabirimini kullandığından cihazı telefonlara da bağlayabiliyorsunuz.

 

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji