Dijital Dünyanın Start-Up’ları


DİJİTAL DÜNYANIN START-UP’LARI

Baş döndürücü bir hızda değişen ve dönüşen teknolojiye paralel olarak dijital dünyada da pek çok yeni girişim öne çıkmaktadır. Bu yazımızda dijital dünyada hızlı bir sıçrama yapan 5 start-up’tan bahsedeceğiz.


ARMUT.COM

 

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun Başak Taşpınar Değim tarafından Kasım, 2011 tarafından kurulmuş olan dijital dünyanın girişimcilik örneği olan bu site yapılacak ve yaptırılacak nakliye, boya, badana işleri için teklif topluyor. Size o teklifleri seçip işlerinizin görülmesi ve arkanıza yaslanmak kalıyor.

Genç bir profesyonel Başak Taşpınar Değim’in, “Hayallerimin peşinden gideceğim” düşüncesiyle kurduğu Armut.com, birkaç yılda Türkiye’nin en başarılı girişimleri arasında yer aldı. 3’üncü yılında Hummingbird’den yatırım aldı. Her 5 ayda bir iki katına çıkarak büyüme başarısını gösteren şirketin kurucusu , “Şu an güçlüyüz ve liderliğimizi korumak istiyoruz. Hedefimiz, hizmet denilince insanların aklına ilk gelen marka olmak” diye konuşuyor. Son 1 yılda yüzde 700 büyüyerek, 7 katına çıkan Armut.com, her 5 ayda bir 2’ye katlayarak büyümesini sürdürüyor.

 

GETİR.COM

“Olduğun yere hemen getir de getirelim!” sloganıyla yola çıkan bu girişimcilik örneği ise 7/24, yiyecek içecekten temizliğe, bebek ürünlerinden evcil hayvan ürünlerine 200 çeşit ürünü   farklı kategorilerden hızlı ve kolay ödeme seçeneği ile istediğiniz ürün ya da ürünleri kapınıza kadar getiriyor. Siparişiniz yolda iken canlı sipariş takibi ve kurye ile görüşme fırsatını da sunuyor.

Facebook hesabı ile de üye olunabilen uygulama, cep telefonunuza SMS olarak gelen aktivasyon kodunun ve kullanıcının kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından kullanılmaya başlanabiliyor. Üyeler, Getir’de bulunmasını istediği ürünleri de uygulama üzerinden bulunan “Ürün Öner” kısmından önerebiliyor. Uygulama, bulunduğunuz konuma göre seçtiğiniz ürünün size ne kadar bir süre içerisinde ulaştırılabileceği bilgisini de veriyor.

Sesli ürün arama özelliği de sunan uygulamada siparişler Getir’in kendi kuryeleriyle geliyor ve haritadan canlı olarak takip edilebiliyor. İlk olarak İstanbul Avrupa yakasında Haliç’ten Sarıyer’e kadar olan bölgede hizmet vermeye başlayan Getir kısa bir sürede İstanbul’un genelinde olmayı hedefliyor.

Getir ile müşteri alışkanlıklarını tamamen değiştirmek istediklerini belirten Nazım Salur, “Örneğin gece evinizde ampül mü patladı, bebeğinizin bezi ya da köpeğinizin maması mı bitti, tıraş olurken jiletsiz mi kaldınız Getir ile çok kısa bir sürede ayağınıza gelecek” dedi. Ödeme için MasterPass altyapısını kullanan Getir’in ortakları arasında Gittigidiyor’un kurucularından Serkan Borançılı da  yer alıyor.

 

AİRBNB

Airbnb insanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını, mekan sahiplerinin kiralamasını sağlayan web uygulaması. 192 ülkede 33 bin şehirde 800 binin üzerinde kiralık mekan seçeneği sunan Airbnb; Ağustos 2008’de ABD’nin San Fransisco şehrinde kurulmuştur.

Mart 2015 itibarı ile Airbnb, toplamda 18 yatırımcıdan yaklaşık 750 milyon dolarlık yatırım almıştır.

 

BİTAKSİ

Taksi arayan yolcularla, yolcu arayan taksileri bir araya getiren bir akıllı telefon uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. BiTaksi tek tuşla olduğun yere taksi çağırma imkanı sunuyor kullanıcılarına ve gelen şoförün adını, puanını ve taksinin plakasını ekranda görüp ve gelişini haritadan izlemek de mümkün.

Ödeme şekli ise ister nakit ister kredi kartı ile yapılabiliyor. Yolculuk sonunda da şoföre puan verip yolculukla ilgili yorum yazılabiliyor.

“Cebindeki Taksi” sloganıyla 1 yıllık bir emeğin sonunda yola çıkan BiTaksi adlı uygulama, şimdilik sadece İstanbul’da kullanılabilir durumda ve şu anda BiTaksi bünyesinde kayıtlı 350 adet taksi var.

BiTaksi’nin hem iOS hem de Android uygulamaları bulunuyor. Uygulamayı telefonunuza ücretsiz olarak yükledikten sonra, cep telefonunuzla ve telefonunuza gelecek bir güvenlik kodu ile üyelik işleminizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

Üyelik işlemlerinin ardından mobil uygulama üzerinden size en yakın taksici haberdar oluyor ve taksinin ortalama olarak size varış süresi hesaplanarak telefon ekranınıza yansıyor. Bunun yanı sıra taksiyi kendinize çağırmak yerine, farklı noktalara da yönlendirebiliyorsunuz.

Konuyla ilgili BiTaksi’nin kurucusu ve CEO’su Nazım Salur ile görüşerek, uygulamaya dair bazı bilgiler edindik. Aldığımız bilgilere göre BiTaksi için son 1 yıldır çalışılıyor ve bunun 4 aylık süreci tamamen piyasa araştırmasına ayrılmış. Bu süreçte ekip uygulamanın yurtdışında örneklerini araştırmış, yerine giderek denemiş. Sonrasında da işin asıl süreci olan uygulamayı yazma süreci başlamış ve şu anda da uygulama kullanılabilir durumda. Aldığımız bilgilere göre uygulamayı BiTaksi’nin 25 kişiden oluşan ekibi kendi içinde, dışarıdan hiçbir destek almadan hazırlamış.

 

 

SCORP

Koç Üniversitesi öğrencileri İzzet Zakuto ve Sercan Işık’ın birlikte ürettikleri ve geliştirdikleri bir proje olan Scorp, üniversite öğrencileri arasında hızla yayılmaya başladı.

Scorp kullanıcıları belirli kategorilerle ilgili yorumlarını hazırladıkları videolarla paylaşıyor ya da yeni bir başlık oluşturarak kategori açabiliyor.Videolar, Scorp haber akışında üzerlerinde başlıklarıyla sıralanıyor, bu sayede kullanıcılar gittikleri kategoriyle bağlantılı diğer videoları da görebiliyor; Aynı konuda onlarca farklı yaklaşım ve yorumla ele alınan bilgilendirici ya da eğlenceli kısa içerikleri izleyebiliyor.

Kullanıcılar videoları beğenebiliyor, popüler videolar ayrı bir sekmede görüntülenebiliyor.

Scorp’un şimdiden İstanbul, Ankara , İzmir, Giresun, Antalya gibi şehirler başta olmak üzere toplam 27 üniversitede temsilcileri bulunuyor. Ayrıca ABD’deki Carneige Mellon Üniversitesi’nde de temsilcileri bulunan Scorp’un ekibinde 300’e yakın üniversite öğrencisi çalışmakta. Scorp’un hayata geçmesinde yöneticilerden Şeyda Gündoğdu ve Sintia Bahar ile yazılımın ekibinden Övünç Dalkıran’ın da büyük emeği var.

 

Yazan: Nurgül Elalmış, Bilal Gül, Ceren Acar, Şadiye Ergen, Yusuf Tofan

 

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji