Dudak Simülasyonu


‘Yok daha neler!’ diyeceğimiz uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Artık sevdiklerinize gerçek öpücükler gönderebileceksiniz. Nasıl mı? Okumaya devam…

‘Yok olur mu öyle şey’ dediğinizi duyar gibiyim ama bu kadarı da oldu. Akıllı telefonlara takılan bu cihaz sayesinde artık karşı tarafa gerçek öpücükler gönderebilirsiniz. Kissenger adı verilen cihaz aslında bir doktora tezi projesi. Emma Yann Zhang bu ürününü Love and Sex with Robots isimli konferansta tanıttı. Cihazın kullanımı basit aslında. Cihaz özel sensörlerle donatılmış silikon bir dudak yapısına sahip. Kullanıcın öpücüğünün analizini yaparak haritasını çıkartan cihaz daha sonra bunu karşı tarafa iletiyor. Böylece gerçek bir öpücük taklit edilmiş oluyor ve karşı taraftaki kişide cihaz sayesinde bu simülasyonu kendisine uygulayabiliyor.

 

bu-cihaz-karsi-tarafa-gercek-opucuk-gonderiyor88221_0

Zhang, Londra Şehir Üniversitesi’nde okumakta ve cihaz için hala geliştirme çalışmaları devam etmekte. Son zamanlarda insan ve robot arasındaki duygusal ilişkiler konusu gündemde iken, Zhang çalışmasının bu konu hakkında etik olup olmayacağı konusunda bir çalışma olmadığı konusu üzerinde duruyor.

Cihaz ayrıca kalp atışı ve kan basıncı gibi değerleri ölçerek veri topluyor. Bu cihaz sanırım uzakta olan sevgili ve eşler için en çok işe yarıyacak gibi. Cihazın piyasaya sürülmesini merakla beklemekten başka bir şey kalmıyor bize.

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji