Elektrikli Arabalardan Haber Var: 2030’a Kadar Şehirlerin Üçte İkisinde Biz Olacağız!


ELEKTRİKLİ ARABALARDAN HABER VAR: 2030’A KADAR ŞEHİRLERİN ÜÇTE İKİSİNDE BİZ OLACAĞIZ!

Bir şehre yukarıdan baktığımızda hareket halinde bir dünya görüyoruz. Metrolar insanları evden işe taşıyor, taksiler soyut desenler misali dolaşıyor; kamyonlar mal teslimi yapıyor ya da çöpleri topluyor, yayalar sokaklarda bir aşağı bir yukarı koşuşturuyor, bisikletliler adeta vınlayarak trafikte boy gösteriyor. Hareketlilik kentsel yaşam ve şehirler için önemli bir hayat damarıdır.

Peki bu kentsel hareketliliğin geleceği ne olacak? Bloomberg New Energy Finance ve McKinsey & Company,ortaklığında üretilen rapor bu soruya cevap niteliğinde. Bu rapor mevcut sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin bir araya gelerek yerelde hareketliliği nasıl aksattığını ortaya çıkarıyor. Raporda ayrıca 2030 yılına ait öngörüler de bulunmakta:

Elektrikli arabalar Londra, Singapur gibi yoğun nüfuslu şehirlerde 2030’a kadar tüm arabaların üçte ikisini oluşturacak gibi duruyor. Emisyon yönetmeliklerindeki sıkılık, teknoloji maliyetlerindeki düşüş, tüketici faizlerinin giderek artması başlıca nedenlerden sayılabilir.

Hükümetler zararlı sera gazı emisyonunun azalmasına yardımcı olduğu için elektrikli araba alımını teşvik ediyor ve buna bağlı olarak vergi indirimde bulunuyor.

Teknoloji maliyetleri de giderek düşüyor. Bloomberg New Energy Finance ve McKinsey & Company ortaklığında gerçekleşen rapora göre önümüzdeki on yılda kilowatt saat başına 100$’ın altına düşmemesi beklenen lityum-iyon pillerinin maliyeti ilk beş yılda kilowatt saat başına 1000$’dan 350$’a geriledi.

Rapora göre elektrikli araçlar, nüfus bakımından yoğun ve yüksek gelirli olan Londra, Singapur gibi şehirlerde 2030’a kadar araçların %60’ını temsil edebilir.

Gelgelelim elektrikli araç satışındaki bu artış otomotiv sektörü için tehdit oluşturmakta.

Rapora göre otomotiv sektörü geçmişten tamamen farklı bir gelecekle karşı karşıya. Sektörün ürün-sahiplik modeli yerine ulaşım hizmetlerinde çeşitlilik sağlayan modele doğru gitmesinde fayda var.

Benzin satıcılarının mevcut varlıklarını zaman içerisinde gelir kaynağı haline getirmeyi, elektrik şarjından nasıl daha fazla gelir elde edilebilir konusunu etraflıca düşünmeleri gerekiyor.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji