Select Page

Elektrikli Araçlara Sonsuz Menzil Çözümü

Elektrikli Araçlara Sonsuz Menzil Çözümü

Hidrojen pili ile çalışan otomobilleri, bataryayla çalışanlara tercih etmesiyle bilinen Honda gibi otomotiv markaları genellikle şarj etme hızını artırmaya daha çok önem veriyor. Çünkü şu anda yakıt pillerinin bataryalara göre en büyük avantajı bu.

Şarj süreleri elbette önemli ancak pek çok elektrikli araç kullanıcısı, otomobilini geceden şarj ettiği için hızlı şarj çok da büyük bir beklenti değil. Honda’nın yeni amacı ise şarj süresini azaltmak değil, sıfıra indirmek. Dinamik şarj adı verilen teknoloji, otomobillerin hareket halindeyken şarj edilmesi ile sınırsız menzile kavuşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Dinamik şarj teknolojisinin Honda’nın yakın zamanda üreteceği araçlarda kullanılması beklenmezken, şirketin teknolojiyi önümüzdeki ay WCX 17 Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (SAE) Kongresi‘nde tanıtması bekleniyor.

Araçlar tren gibi hareket edecek

Dinamik şarj teknolojisi, şarj donanımının yolun üzerine yerleştirilmesini gerektiriyor. Elektrikli araçların yolda giderken şarj olabilmesi için yolda tren raylarına benzer şeritler oluşturulması gerekiyor. Honda SAE’ye yazdığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“Sürüş sırasında hem enerji sağlayan hem de şarj işlemi gerçekleştiren teknoloji (dinamik şarj) şu anda araştırılıyor ve günümüzde yaşanan sorunlara bir çözüm olarak geliştiriliyor. Eğer yoldan sağlanan enerji aracın hareket etmesi için gerekli enerjiden fazla olmazsa, batarya şarj edilemez. Ayrıca aracın sürekli belirli bir şeritte, tren gibi seyahat etmesi gerekir.”

En büyük engel altyapının oluşturulması

Altyapı maliyeti şu anda bu teknolojinin önündeki en büyük engel. Ancak Honda bu probleme, yeni geliştirdiği sistemle bir çözüm bulabilir. Yeni sistemin, araç saatte 155 km hızla giderken 180 kW kapasite ile dinamik şarj gerçekleştirebildiği belirtiliyor.

Kısa vadede dinamik şarj teknolojisinin elektrikli ulaşım devriminin önemli bir parçası olması beklenmiyor. Ancak uzun vadede, özellikle otonom sürüş teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla, şehirler arası yolların bazı bölümlerinde bu teknolojinin uygulanması araçların daha uzun süre yolda kalmasına imkan sağlayabilir.

2015’te Birleşik Krallık, elektrikli araçların otobanlarda kablosuz şarj edilmesi için denemeler yapılmasına izin vermişti. Bu tarz teknolojileri yakın gelecekte ülkede görebiliriz.

Kaynak: Electrek

Yazar hakkında:

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir