Elektrikli Yılan Balığı, Elektriği Nasıl Uretir?


Bilindiği üzere doğada bulunan canlıların hepsinde yaratılış yönüyle çeşitli şaşırtıcı hikmetler olmakta, bunlardan sadece biri olan Elektrikli Yılan Balığı, elektriği nasıl üretir? Gelin bir inceleyelim.

Yeni dünya bıçak balıkları takımından elektrik üreten  sıradışı bir türdür kendileri. Aslında adından ve görüntüsünden anlaşıldığı gibi bir yılan balığı değildir. Bu sıradışı tür yeni dünya bıçak balıkları (Gymnotiformes) takımından sayılır. Boyu 2.5 metreyi, ağırlığı 20kg’a kadar gelebilir. Ağız boşluğundaki özel bir kan damarından oksijen alır ve ortalama her on dakikada bir su yüzeyinde hava solur.

Elektrikli Yılan BalığıElektirkli Yılan Balığı’nın Vücudunun büyük kısmı, aslında yüksek gerilim salan kaslara dönüşmüş elektrik organları (elektroplax) ile kaplıdır. 5.000 ile 6.000 arasındaki elektroplax, beraberce 500-600  voltluk bir gerilim ve 500 wattlık elektrik üretebilir bu canlılar. Organlar savunmada ve av yakamalada yardımcı olurken, gerilim ise sadece küçük balıkları öldürürken, ayrıca bir insanı da ölümcül olarak yaralayabilecek durumdadır. Gariptir ki elektrik çarpması bu sıradışı canlının yön belirlemesinde, çiftleşecek partner bulmasında ve kendi sınırlarını bellli etmesinde rol oynar.

Peki bu canlılar, nasıl elektrik üretiyor?

Elektrikli Yılan Balıkları, elektrik üretmek için özel, elektrik organlara sahipler. Bu organlarda da ‘elektroksit‘ adı verilen, kas ve sinir hücrelerinin evrim geçirmesi sonucu oluşmuş elektrik üreten hücrelere sahiplerdir.

Elektrosit hücreleri uyarılmamış durumdayken, hücre içinde potasyum iyonu miktarı, hücre dışında ise sodyum iyonu miktarı yüksektir. Elektrosit hücrelerin zarı potasyum iyonlarını geçirebilirken sodyum iyonlarının geçişine izin vermiyor. Derişim farkından dolayı potasyum iyonları hücre içinden dışına taşınıyor. Derişim ve elektriksel potansiyel farkının birbirini dengelediği durumda hücrenin içi elektriksel olarak eksi yüklüyken dışı artı yüklüdür. Beyinden gelen sinyaller elektrosit hücreleri uyardığı zaman, hücre zarının bir tarafındaki iyon kanallarının açılmasını sağlar ve sodyum iyonları bu kanallardan hücreye girebilir. Hücre içinde elektriksel yük değişimine neden olan bu durum bir potansiyel farkının ortaya çıkmasına ve elektrik akımının oluşmasına neden oluyor.

Bu biyolojik olarak bilimselliği böyle açıklanmakta ve bizler dürüst olmak gerekirse okuyoruz ama tamamen anlamıyoruz 🙂 Yine de merak uyandırıcı bu türün nasıl elektrik ürettiğini az da olsa anlamış oluyoruz.

Dilerseniz aşağıda ki video ile Elektrikli Yılan Balıklarının sırlarına dair kısa bir yolculuk yapabilirsiniz, GTBlog’dan tavsiye ediyoruz;

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji