Elon Musk Falcon 9 Roketini 2. Kez Deneyecek


 

SpaceX, Falcon 9 roketinin 16 Ocak’ta iptal edilen fırlatma denemesinin ardından, ikinci denemeyi yarın yapmayı planlıyor. Şirket temsilcileri, denemenin Çarşamba (31 Ocak) yerel saat 04: 25’de (TSİ 12:25) yapılacağını açıkladı.

 

İki aşamalı SpaceX Falcon 9 roketinin, Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan saat 16:25’de fırlatımına başlanması planlanıyor. Roketin fırlatılışını Space.com’dan SpaceX izniyle ya da doğrudan SpaceX web sitesi üzerinden (http://www.spacex.com/webcast) izleyebilirsiniz.

 

Bu fırlatma, Falcon 9 roketinin ikinci görevi olacak. Roket ilk olarak, Mayıs 2017’de ABD Ulusal Keşif Ofisi için bir casus uydusunun başlatılmasına yardımcı olmuştu. Mayıs 2017’de, görev tamamlandıktan sonra roket Dünya’ya hasarsız bir şekilde geri inmişti. Ancak bu kez roket için tekrar iniş girişiminde bulunulmayacak. Florida Today’e göre bu Falcon 9’un ilk etapta sadece iki kez uçmak üzere tasarlanmış güç arttırıcı ürünlerin bir parçası olduğunun göstergesi. SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk ise, Falcon 9’un ilk etapta tekrar tekrar en az 10 kez uçabileceğini söyledi.

 

SpaceX, bugüne kadar hepsi başarıyla tamamlanmış 5 kez önceden kurulmuş Falcon 9 güçlendiricisi başlattı ve roketlerin tüm parçalarını 21 ayrı noktaya indirmeyi başardı. Bu faaliyetler, Musk için kilit önceliklerden biri olan, tamamen yeniden kullanılabilir uzay uçuşu sistemleri geliştirmenin çabalarının bir parçası.

Kaynak: https://www.space.com/39533-spacex-govsat1-used-rocket-launch-webcast.html 

Canlı İzlemek İsteyenler İçin:

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji