Select Page

Elon Musk Tüm Dünya’ya İnternet Sağlayacak!

Elon Musk Tüm Dünya’ya İnternet Sağlayacak!

Elon Musk Tüm Dünyaya İnternet Sağlamak İçin Kolları Sıvadı

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, tüm dünyaya internet sağlayacak olan uydularını uzaya gönderdi. Uzun vadeli projenin ilk adımı böylece atılmış oldu. Söz konusu proje ile internet hızının ciddi derecede artması ve internet erişimi bulunmayan noktalarında online dünya ile buluşması hedefleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i başarıyla fırlatan ve Tesla’yı uzaya göndererek adından sıkça söz ettiren Elon Musk’ın sıradaki hedefi gezegenimizin tamamına internet erişimi sağlamak.

SpaceX’in küresel internet projesi için geliştirdiği Starlink uydusundan ilk ikisi uzaya fırlatıldı. SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle fırlattığı geniş bant internet bağlantısı sağlayacak uydularından ilk ikisi Dünya’nın alçak yörüngesine ulaştı.

Elon Musk’dan açıklama

Elon Musk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile açıklığa kavuşturduğu StarLink projesiyle birlikte uzayda 4000’in üzerinde uyduyla özel bir platform oluşturulacağını duyurdu. Oluşturulan platform sayesinde dünyanın her yerine gigabit hızlarında internet hizmeti verilecek. Musk’ın söylediğine göre, 100 dolar civarında fiyatı olan bir çanak anten ile sisteme erişilebilecek ve çok yüksek hızlarda bağlantı kurulabilecek.

İspanya Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Paz adlı uydunun, önümüzdeki 10 yıl içinde hizmete girecek olan uydudan internet hizmetinin öncüsü olması bekleniyor.

 

 

 

 

Yazar hakkında:

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir