Elon Musk’ın hayali gerçek oluyor. Dünya’nın en güçlü roketi Falcon Heavy yarın test edilecek!


SPACEX, Dünya’nın en güçlü roketi Falcon Heavy’yi, bu ayın içinde uzaya göndermeyi planlıyor. Fakat öncesinde Falcon Heavy için bir statik ateşleme testi yapılacak. SpaceX, somut bir fırlatma denemesi yapmaktan kaçmasına rağmen, yarın yerel saat ile 09:00’da 12 saniyelik bir statik ateşleme testi yapmayı planlıyor. Dünya’nın en güçlü motorlarının ateşleme testi başarıya tamamlanırsa, Mars’a yapılacak uzay yolculuğunun tarihinin Ocak ayı içerisinde verilmesi planlanmaktadır.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki mürettebatlar uzay aracını yakıtla doldurdular ve roketi 39A’da dikey konuma getirdiler.

70 m uzunluğunda ve 12,2 m genişliğinde olan Falcon Heavy, toplamda 60 ton ağırlığında.

Ayrıca Falcon; 1973’te uzaya gönderilen Apollon Uzay aracından sonra Dünya üzerinde ateşlenen en güçlü roket olacak.

Falcon Heavy, SpaceX’in yeniden kullanılabilir roket serisinin en yeni üyesidir. Falcon, toplam 27 motora yönelik 9 motor çekirdeğinden oluşmaktadır. İlk aşamada kullanılacak olan güçlendiricilerden ikisi, daha önce başka uzay görevlerinde kullanılan güçlendiricilerden seçildi. Space-X, fırlatma işleminden sonra, roketin üç kısmını da Dünya’ya geri getirmeye çalışacak. İki tanesi Cape Canaveral’a, biri Atlantik Okyanusu’a, biri de SpaceX tesislerine inecek.

Fırlatma başlatıldıktan sonra, uzay gözlemcileri ve astronomi fanları, roketi Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’nde şahsen gözlemleyebilir. Bunun için ziyaretçilerin bir görüntüleme bileti satın almaları gerekecek.

Ayrıca SpaceX, tüm etkinliği YouTube aracılığıyla canlı yayınlayacak.

Kaynak:https://www.express.co.uk/news/science/904873/SpaceX-Falcon-Heavy-launch-date-what-time-static-fire-rocket-tesla-car

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji