Eski Tweetler Nasıl Silinebilir?


ESKİ TWEETLER NASIL SİLİNEBİLİR?

Twitter dünyanın en gözde sosyal mecralarından biri ve bu dünya içerisinde bizler kendimizi 140 karaktere sığacak şekilde ifade etmek zorundayız. Peki ya söylemek istemediklerimizi çoktan söylemişsek? 

Twitter yıllardır hayatımızın içerisinde, küçüklükten beri kullananlar, sevgilisi varken kullanıp ayrılanlar, gençlikte atılan tweetler vb. durumlarda sonrasında pişman olunabiliyor. Tam da bu nokta da Twitter’a ait gelişmiş arama motoru devreye giriyor. Pişman olduğunuz tweet var ise bunu listeleyen parametreleri yazmanız yeterli 🙂

Twitter’ın mobil uygulamalarında maalesef aşağıda bahsedeceğimiz yöntem kullanılamıyor.

BURAYA veya https://twitter.com/search-advanced adresine tıklayıp eski tweetleri silebilirsiniz.

Sayfayı açtığınızda fark edebileceğiniz gibi eski tweetlerimizi aramak için oldukça güzel seçenekler mevcut. Benim kişisel olarak kullandığım yöntem ise “Bu kelimelerin tümü” bölümüne içeriğinden hoşlanmadığım kelimeyi yazmak ve daha sonra “Bu hesaplardan” kısmına da kendi kullanıcı adımı yazarak (dilersem belli tarih aralığını seçip) “Ara” butonu ile devam etmek. Bunun bir örneğini hemen aşağıdaki resimde görebilir ve kendi hesabınızda da bir benzerini yapabilirsiniz.

1tweetsil

 

Sonrasında hoşlanmadığınız bu tweetleri listeleyip, sağ altında bulunan üç nokta simgesine tıklayıp silebilirsiniz.

 2tweetsil


Elbette bu yöntemi kullanarak istenmeyen pek çok tweetten kurtulmak mümkün ancak teker teker silme işleminin yapılmasının gerekmesi bazı kullanıcılar için yeterince hızlı olmayacaktır. Dolayısıyla toplu tweet silme işlemlerine ihtiyaç duyabilecek kullanıcılarımız da var.

Twitter Archive Eraser

Twitter Archive Eraser Tam da bu iş için kullanılabiliyor ve sadece tweetlerinizi silmekle kalmıyor, favorilerinizi kaldırabiliyor, retweetleri kaldırabiliyor, özel mesajları yok edebiliyor ve dilerseniz toptan dilerseniz de seçimli tweet silme işlemleri yapmanıza olanak tanıyor.

BURAYA TIKLAYIP İNDİREBİLİRSİNİZ. (PC)

Tweeticide iOS

Bunun yanında mobil uygulamalar da tweet silme işlemi için mevcutlar ancak içlerinden en düzgün çalışanı olarak karşımıza Tweeticide çıktı. Maalesef sadece iOS işletim sistemli mobil cihazlarda çalışması ise Android kullanıcılarını biraz üzecek.

BURAYA TIKLAYIP İNDİREBİLİRSİNİZ. (iOS)

 

Bu uygulama ve programlar haricinde bu işi yapan pek çok web servisi veya diğer yazılım mevcut fakat hesabınızın yetkilerini güvenliğinizden emin olunmayan programlara vermeden biraz dikkatli olmanızı öneriyorum. Aksi takdirde hesabını kaptıran, pek çok kişiyi durup dururken takip etmeye başlayan ve hesabını tümden kaybeden kullanıcılar arasında yerinizi alabilirsiniz. Gerekli durumlarda programa yetki vermek gerekebiliyor fakat işiniz bittiğinde bu yetkileri kaldırmayı da unutmamalısınız.

En güvenli yöntem ise tabii ki biraz vakit almasına karşın Twitter’ın kendi arama aracını kullanarak silinmesini istediğiniz tweetlerden kurtulmak.

Edit: @sevketuy dediği gibi “İnternette hiçbir şey silinmez” ilkesini unutmadan..

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya