Facebook Kriz Merkezi Nedir?


Facebook bir süredir kriz anlarında daha işlevsel olmak için yeni adımlar atıyor. Bu adımlar sayesinde sosyal paylaşım sitesi, yaşanan kötü olayların ardından insanların öncelikli olarak kontrol ettiği mecralar arasına girdi. Bu dönüşümü başlatan Güvenlik Kontrolü aracı 2014’te duyrulmuş, ilk kez 2015’teki Nepal depreminde kullanılmıştı. Araç daha sonrasında terör saldırılarının ardından da aktive edilmeye başlamıştı.
Peki tüm bunlar olurken Facebook bir kriz sırasında etkilenen bölgede olduğumu nasıl biliyor?

Facebook Yardım Merkezinden edindiğimiz bilgiye göre;

Etkilenen bölgede olup olmadığımızı belirlemek için birkaç faktörü göz önünde bulunduruyor. Bu faktörler aşağıdaki bilgileri içeriyor;
  • Profilinizde belirttiğiniz şehir
  • Facebook’a telefon veya tabletinizin konumuna erişim yetkisi verdiyseniz, mevcut konumunuz
  • Konumunuzu gösteren diğer işaretler (ör. İnterneti kullanmakta olduğunuz şehir)
Bulunduğunuz bölgede pek çok insan olay hakkında konuşuyorsa, Güvenlik Durumu Kontrolü’nde güvende olduğunuzu bildirmek için davet alabilirsiniz. Etkilenen bölgede değilseniz veya bu bilgiyi paylaşmak istemiyorsanız, Beni Kapsamıyor‘a tıklayabilirsiniz.
Güvenlik Durumu Kontrolü Nasıl Etkinleştirilir?
Deprem, kasırga, toplu katliam veya bina çökmesi gibi insanların tehlikede olabileceği bir olay meydana geldiğinde, küresel bir kriz bildirim ajansı Facebook’u uyarır.
Bu bölgede bulunan pek çok insan olayla ilgili paylaşımda bulunursa, Güvenlik Durumu Kontrolü etkinleştirilir ve bölgedeki insanlar, güvende olduklarını bildirmek için Facebook’tan bildirim alabilir. Ayrıca insanlar, Güvenlik Durumu Kontrolü sayfasına gidip Güvende Olup Olmadığını Sor‘a tıklayarak Facebook arkadaşlarının güvende olup olmadığını sorabilir.
Getirdiği yeni özellikle Dünya’nın herhangi bir bölgesinde meydana gelen doğal afetlerden  etkilenen topluluklara daha kolay ve güvenli bir şekilde yardımcı olunabilmesinin önünü açıyor.

Halihazırda bünyesinde bulundurduğu Kriz Yanıt Merkezi’ne getirdiği yeni özellikle Facebook hiç bir ek ücret almadan bağışları mağdurlara ulaştırıyor. Crisis Response yani Kriz Yanıt Merkezi’ne giren kullanıcılar sağ tarafta bulunan bağış yap seçeneğiyle doğal afet bölgelerine destek olabiliyor.

Facebook, bu gibi durumlar için doğal afet zamanlarında mağdurlara yardımcı olabilecek yerel kuruluşlara para toplayan ve gönderen aynı zamanda bu işi kar amacı gütmeden yapan GlobalGiving ile ortak çalışıyor.

İnsanlara Yardım Etmek İçin Güvenlik Durumu Kontrolü’nü Nasıl Kullanırım?
Güvenlik Durumu Kontrolü’nü, topluluğunuza ulaşım, gıda veya tedarik malzemeleri gibi konularda yardım sağlamak için kullanabilirsiniz. Güvenlik Durumu Kontrolü’nde yardım sağlamak için Güvenlik Durumu Kontrolü sayfasına gidin ve Yardım Et’e tıklayın. Pek çok farklı şekilde yardım sunabilirsiniz:
  • Kategoriler arasında gezinin ve sağladığınız yardım türüyle eşleşen kategoriye dokunun. Yardım sağlayabileceğiniz birini bulduğunuzda, bu kişiyle bağlantı kurmak için gönderiyi paylaşan kişinin gönderisine veya mesajına yorum yapın.
  • Sağladığınız yardım türünü bulamazsanız, Gönderi Oluştur‘a tıklayın.
  • Bölgedeki insanların başka hangi türde yardım talep ettiklerini görmek için harita görünümüne gidin veya Güvenlik Durumu Kontrolü ana sayfasındaki gönderileri inceleyin.

Başarılı şekilde yardım sağladığınızda, insanları bilgilendirmek için Yardım Ettim‘e tıklayın.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook sözcüsü Asha Sharma, bir felaketin ardından yeniden inşa ve iyileştirme sürecinde mağdurların ihtiyacı olduğunu vurgulayarak felaketlerden etkilenen insanlara mümkün olduğunca yardım etmek istediğini söyledi. Sharma, amaçlarının toplulukların krizden kurtulmalarını kolaylaştırmak olduğunu belirtti.
Habitat Derneği ile Facebook ortaklığında yürütülen Çevrimiçi Güvenlik projesi Kontrol Bende ile ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak alabilirsiniz.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya