Facebook, Messenger Oyunlarına Canlı Yayın Dahil Yeni Özellikler Getirdi


Geçtiğimiz Kasım ayında Facebook , Messenger sohbet uygulaması içinde arkadaşlarınızla oyun oynamanız için yeni bir platform olan Anında Oyunlar’ı başlattı . Bugün şirket, Facebook Live ile canlı akış ve diğer oyuncularla görüntülü sohbet etme desteği de dahil olmak üzere, bu oyun platformu için dikkate değer birkaç yeni özellik açıklıyor.

Aslında Anında Oyunlar ile amaç, sadece sohbet dışında başka şeyler yaparak Messenger’da geçirilen zamanı arttırmak. Aynı zamanda Facebook’un sosyal oyunlardaki hakimliğine dönme yönündeki en yeni adımlardan biri. Şirketin oyun platformu yıllar önce oyun içi satın alımlarda yüzde 30 vergiyle yaklaşık çeyrek milyar dolar ile zirveye ulaşmış ve oyunların viral olmasına yardımcı olmak için Facebook’un ağ etkilerini kullanmıştı.

Fakat mobil cihazlara geçişle Facebook’un oyun pozisyonu geriledi. Bu günlerde insanlar, iOS ve Android cihazlar için geliştirilen yerel mobil uygulamalarda oyun oynamaya daha fazla zaman harcıyor.

Anında Oyunlar ilk başlatıldığında , Pac-Man, Space Invaders ve Friends Frenzy ile Kelimeler gibi başlıkları da içeren 30 pazar boyunca 20 oyun önerdi. Şimdi bu sayı dünya çapında 100’den fazla geliştiricilerin 70’in üzerinde oyunlara ulaştı, şirket buna son zamanlarda başlatılan Tetris de dahil diyor.

Bir yıllık yıldönümünü kutlamak için Facebook, Anlık Oyunlar için birkaç yeni özellik de sunuyor: canlı yayın ve görüntülü sohbet.

Canlı akış bugün yayılmaya başlıyor. Facebook Live tarafından desteklenen özellik, Messenger kullanıcılarının oyunlarını Facebook Sayfalarına veya profillerine yayınlamalarına olanak tanıyor. Canlı akış’ı kullanmak için oyun oynarken ekranın sağ üst köşesindeki yeni kamera simgesine dokunmanız yeterli, daha sonra ise yayınınızın yanında paylaşılacak kısa bir açıklama eklemeniz yeterlidir. Kaydı başlatmak için “Canlı Videoyu Başlat” düğmesine basmanız gerekli.

Canlı yayın daha sonra sayfanızda veya profilinizde paylaşılabilir. Yayın bittiğinde arkadaşlarınız ve takipçileriniz kaydedilen kaydı izleyebilir.

Facebook canlı akış özelliği ile Twitch, YouTube ve Microsoft gibi rakiplerini yakalamaya çalışıyor; bunların hepsi bugün canlı oyun oynamak için kendi araçlarını ve hizmetlerini sunuyor. Bununla birlikte, Facebook bu hamlesiyle elini dahada rahatlatacak gibi görünüyor.

Facebook, kullanıcıların oyun oynarken de video sohbet etmesini sağlayan bir özelliği kısa süre sonra test etmeye başlayacaklarını söyledi. Özellik, önümüzdeki yıl Zynga’nın Words with Friends başlıklarıyla başlayacak ve diğer başlıklara geçmeyecek.

Şirkete göre, Messenger’da her ay 245 milyondan fazla kişi görüntülü sohbet ediyor. Bu, oyun deneyimine etkileşimli unsur ekleyen, bir görüntülü sohbet özelliği için büyük bir potansiyel kitle oluşturmaktadır. Bu özellik ayrıca, Fam gibi diğer popüler video sohbet ve hangout uygulamalarına (örneğin, iMessage yoluyla grup görüntülü sohbet uygulaması veya Microsoft’un Skype’ı gibi) da meydan okuyacak .

Kaynak: https://techcrunch.com/2017/12/07/facebook-adds-support-for-live-streaming-and-video-chats-to-messenger-games/?

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Genel