Girişimcilikte Oyunbozan Bir Sistem: Öğrenme Tasarımları


[et_pb_section transparent_background=”off” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” padding_mobile=”off” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” fullwidth=”off” specialty=”off” admin_label=”section” disabled=”off”][et_pb_row make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” use_custom_gutter=”off” gutter_width=”1″ padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” make_equal=”off” column_padding_mobile=”on” parallax_1=”off” parallax_method_1=”on” parallax_2=”off” parallax_method_2=”on” parallax_3=”off” parallax_method_3=”on” parallax_4=”off” parallax_method_4=”on” admin_label=”row” disabled=”off”][et_pb_column type=”4_4″ disabled=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” column_padding_mobile=”on”][et_pb_text background_layout=”light” text_orientation=”left” admin_label=”Text” use_border_color=”off” border_style=”solid” disabled=”off”]

 Öğrenmek çoğu zaman, korkulan, sıkıcı ve yorucu bir süreç. Uzun seminerler, karmaşık dersler, sayfalarca notlar… Tüm bunlar çoğu zaman tüm motivasyonumuzu yerle bir edebilir.

  Bir bilgiyi aklımızda tutmak ve daha önemlisi derinleştirip hayatımıza yansıtmak çok zor. Şimdi bir düşünün, okulda ya da günlük hayatta  öğrenmek istediğiniz bilgilerin hepsi bir oyuna dönüşseydi ve size çok eğlenceli oyunlar olarak dönseydi nasıl olurdu?  

 Sosyal bir işletme olan Öğrenme Tasarımları işte tam da bu dönüşüm felsefesiyle yola çıkıyor ve  ‘‘Çünkü Öğrenmek Eğlencelidir’’ diyor. Çocuk, genç, yetişkin, herkesin oynama ve keyifle öğrenme hakkı olduğunu savunuyor, eğitimde kalitenin artırılması, yenilikçi, dahil eden eğitim yaklaşımlarının geliştirilmesi için çalışıyor.  

Savundukları değerleri, öğrenmeyi kolay ve keyifli hale getiren oyunlar ve yenilikçi öğrenme programları tasarlayarak ortaya koyuyorlar. Tasarım ve çalışma felsefelerini şu ilkelere dayandırıyorlar; Deneyim: Deneyim bir okuldur Farklılık: Herkes farklıdır ve herkesin farklı öğrenme yöntemi vardır. Farkındalık: Farkındalık en güçlü kazanımdır. Yaratıcılık: Yaratıcı akıl sosyal etkileşimle ortaya çıkar. Eğlence: Öğrenmek eğlencelidir.

 Öğrenme Tasarımları yönetim şekli olarak da yenilikçi bir sistem olan Holakrasi ile ilerliyor. Holakrasi, herkesin anlamlı kararlar alabildiği ve aynı masa etrafında etkileşimli çalıştığı, hiç bir patron masası ya da odası olmayan, her toplantıya, görüşmeye herkesin dahil olabildiği bir sistem. Öğrenme Tasarımları Sosyal İşletmesinin de hiyerarşik değil dairesel bir organizasyon şeması var. Herkes, bireysel ve ekip olarak eşit özerkliğe sahip ve bu nedenle kısıtlı pozisyonlar yerine değişken görevler üstlenebiliyor. Her yeni işte, herkes istediği görevi alıp yürütebilir ve yeni yetkinlikler geliştirebilir. Tüm işleyişten ve yürütülen projelerden herkes haberdar. Tüm kararlar birlikte alınıyor ve görevi alan o işin takibini de yapıyor. Bu nedenle Öğrenme Tasarımları’nda pozisyonlar yerine, her ekip üyesinin üstlendiği değişken görevler var.

 

 Öğrenme Tasarımları  tüm sektörlere hitap ediyor. Eğitim kurumlarının yanı sıra, bir çok şirket için yenilikçi eğitim programları ve oyunlar geliştiriyorlar, sivil toplum kuruluşlarıyla, belediyelerle, müzelerle çalışıyor. Onlar kurumların öğrenme hedeflerini, hedef kitlelerini, eğitimin gerçekleşeceği yer ve zaman planlamasını öğrenerek; terzi misali, o kurumlara özel yeni oyunlar tasarlıyor.

  Neden oyun dediğimizde ise şunu söylüyorlar: “Oyunlar her yaştan kitleye ulaşabildiğimiz önemli eğitim araçları. Hadi oyun oynayalım dediğimizde, konusu ne olursa olsun herkes de bir motivasyon oluşturuyor. Oyunu oynayan kişiler birbirlerini hiç tanımasalar da, sosyalleşiyorlar ve buzlar bir anda kırılıyor. Oyun yaratıcılığımızı artırıyor, çekingenliğimizi yok ediyor. Stratejik düşünme, kritik düşünme, iş birliği yapma, iletişim gibi bir çok sosyal becerimizi güçlendiriyor. Zamanın farkına varmadan kendimizi akışa bırakmamızı sağlıyor.Bu ve bunun dışında birçok nedenden dolayı, biz oyunların en güçlü eğitim araçları olduğuna inanıyoruz.”  

 Şu ana kadar 46 farklı oyun geliştirmişler. Bu oyunlar sağlıklı yaşam, kanser farkındalığı, sosyal girişimcilik, değerler, gençlik hakları, çocuk hakları, demokrasi, kültürlerarası öğrenme, Avrupa Birliği, mülteci çocuklar için Türkçeyi öğrenme ve travma terapi, takım çalışması, analitik düşünme, gençlik istihdamı gibi bir çok farklı konuda farklı kurumlar için üretilmiş.

 Öğrenme Tasarımları var olan oyunlarıyla etkinlikler de yapıyor, mesela Avrupa’yı tanımaya yönelik geliştirdikleri AB Bahse Var mısın? adlı oyun Ticaret Odalarının işbirliğiyle Kayseri, Gaziantep, Denizli, Erzurum, Kocaeli illerinde üniversite ve liselerde uygulanmış, öğrenciler seminer yerine oyun oynayarak Avrupa’yı keşfetmişler. Oyun tasarımının yanı sıra her kesimden eğitmen ve öğretmenin yetkinliklerini geliştirmesi için planladıkları Oyunbax eğitim modülleri ve Yenilikçi ve Dahil Eden Eğiticinin Eğitimi programları da var. Bunlarla birlikte kurumlara özel eğitimler tasarlıyor ve yenilikçi müfredat geliştirme konusunda danışmanlık da veriyorlar.  

 Geliştirdikleri oyun ve oyunlaştırma modelleri bir çok alanda uygulanıyor. Mesela son dönemde geliştirdikleri hatta bu konuda geliştirilmiş ilk oyun olan sosyal girişimcilik ve girişimcilik eğitim oyunu Youth@Work, Abdullah Gül Üniversitesi ve Amerika’da özel eğitim alanında tanınan Landmark Collage derslerinde uygulanmakta. Aynı oyun önce Türkçe, İngilizce, İtalyancaya çevrilerek Türkiye, İtalya ve Amerika’da uygulandı. Şimdi ise Güney Amerika ile geliştirilen bir program kapsamında  İspanyolca ve Protezciye çevrildi ve oyun İtalya, İspanya, Finlandiya, Peru, Meksika, Arjantin ve Brezilya’da sosyal girişim eğitimleri veren bir çok kooperatif ve sivil toplum kuruluşları tarafından uygulanmaya başladı.

Yani Öğrenme Tasarımları sadece Türkiye değil Avrupa, Amerika ve Güney Amerika’da da tanınıyor. Bu yüzden şunu söylemek lazım ki; oyun sınır tanımıyor. Bir yıldır üzerinde çalıştıkları bir diğer konu ise NEET olarak tanımlanan yani, eğitime devam etmeyen, herhangi bir yaygın eğitim programına dahil olmamış kimselere ve işsiz gençlere yönelik özel bir dijital oyun tasarımı. JobLabyrinth (İş Labirenti) adlı oyun, İtalya Çalışma Bakanlığına bağlı meslek edinme ofisleri, İspanya, Macaristan ve Slovakya’da yer alan gençlik istihdam ofislerinde gençleri bilgilendirmek için uygulanacak.  

Son olarak öğrenme tasarımlarının öyle bir oyunlaştırmalı gönüllülük sistemi var ki tüm sektörler için yenilikçi bir yönetim modeli olabilir. Öğrenme Tasarımları 146 kişilik bir gönüllü ekiple ilerliyor. Gönüllü çağrısı yılda sadece bir kere, Nisan ayının sürpriz bir gününde yayınlanıyor ve birkaç gün çağrı açık kalıyor. Bu nedenle sistemde yer almak isteyenlerin sayfayı sıkı takip etmesi şart. Gönüllüler her yaştan ve ilden olabilir. Tüm sistem teknoloji ve sosyal medya üzerinden yürütülüyor. Gönüllüler üç aşamalı bir süreç sonrası seçiliyorlar ve yıl boyunca bir çok etkinlikte, kafa açıcı faaliyetlerde, Öğrenme Tasarımları eğitimlerinde yer alıyorlar. Oyunları ve nasıl uygulanacağını öğreniyorlar, farklı sosyal projelerde yer alıyorlar, birlikte kitap okuyorlar, buluşup sohbet ediyorlar ve kendi projelerini yapıyorlar ve sonrasında tüm yaptıkları işlerden sanal tohumlar kazanıyorlar. Bu tohumlar zamanla ağaca, bahçeye, ormana ve amazona dönüşüyor. Her dönüşümde yeni sürprizler onları bekliyor. Ayrıca yıl sonunda her gönüllü katıldığı faaliyetlerin, kazandığı yetkinliklerin ve öğrendiklerinin yer aldığı bir referans mektubu alıyor. Öğrenme Tasarımları Gönüllüleri yaşadıkları deneyimi iş referanslarında kullanıyor ve bu yeni nesil gönüllü iş deneyimi onların hem iş bulmalarında hem de kendi işlerini kurgulamalarında yardımcı oluyor.  

Öğrenme Tasarımları ekibi yapılan bunca işin sırrını şu şekilde özetliyor; “Üretmeyi seviyor ve hep yaratıcı kalıyoruz, bizim işimiz oyun ve öğrenme. Biz her an yeni şeyler öğreniyor ve çözüm odaklı yaklaşımla sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Doğayı önemsiyor, emeğe saygı duyuyor ve dünyayı daha yaşanır kılmak adına, inandığımız değerler ışığında her gün büyüyen bir ekip olarak çalışıyoruz.”             

Peki bu harika ekibe nasıl ulaşabiliriz?

Twitter: @ogrenmet

Instagram: @ogrenmetasarimlari

Web: http://www.ogrenmetasarimlari.com/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Eğitmenler İçin