GOODREADS [SOSYAL AĞLAR] #8


GOODREADS

Goodreads 2006 yılında Otis Chandler ve Elizabeth Khuri tarafından ABD’de kurulmuş sosyal kataloglama tabanlı bir sosyal ağ projesidir. En basit şekliyle anlatacak olursak platform bizlere okuduğumuz kitapları sisteme yükleme ve kendimize ait kataloglar, okuma listeleri oluşturmamızı sağlıyor.

Platform kullanıcılara 4 bölüm sunuyor; arkadaşlarınız veya takip ettiğiniz kullanıcıların güncellemelerini veya incelemelerini takip edebileceğiniz ana sayfa kısmı, kendi kataloglarınızı ve kitaplarınızı düzenleyebileceğiniz kitaplarım kısmı, önerileri, fırsatları, yeni çıkan kitapları, listeleri, haberleri ve röportajları takip edebileceğiniz araştır kısmı ve son olarak ilginizi çeken grupları, tartışmaları, kitaplar ve yazarları ile ilgili kısa testleri bulabileceğiniz topluluk kısmı.

Platformu isterseniz sadece okuduğunuz kitapları listelemek, neyi, ne zaman okuduğunuz gibi bilgileri saklamak için kullanabilirsiniz. İsterseniz de bir kitap eleştirmeni gibi okuduğunuz kitaplarla ilgili fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Dilerseniz bu iki seçeneği aynı anda yapabilirisiniz tercih size kalmış.

FARK YARATIN

Goodreads, 2006 yılından bu yana 65 milyon kullanıcının üye olduğu, içerisinde kayıtlı 2 milyar kitap ve 68 milyon kitap incelemesinin yer aldığı bir derya. Goodreads’in içinde, ister eleştirmenliğinizi konuşturun fark yaratın, ister diğer kullanıcılarla sevdiğiniz yazarlar, kitaplar hakkında tartışın yeni fikirler edinin, isterseniz de sessizce bir köşeden almayı düşündüğünüz kitaplar için diğer kullanıcıların yazdığı incelemeleri okuyun ve son kararınızı verin. Goodreads’in kötü bir yanı yok mu derseniz geçen 11 yıla rağmen halen Türkçe dil özelliğinin gelmemesi bu platformun en büyük eksisi.

Son olarak ne tür bir okuyucu olursanız olun Goodreads size kendinizi ifade edebileceğiniz bir alan sunuyor bu da bu platformun farklılığı ve güzelliği. Goodreads içerisinde bir de “Librarian” özelliği barındırıyor ama o başka bir yazının konusu…

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya