Google Aslında Bir İnsan!


Google’ın tüm algoritmasını insanoğlunun büyümesi, gelişmesi, öğrenmesi ve popüler olması süreçlerini yorumlayarak geliştirdiğiniz biliyor muydunuz?

Örnekler üzerinden ilerleyecek olursak,

İnsanoğlu

Bir çocuğun doğduğu andan itibaren, anneyi, babayı, evdeki nesneleri öğrenerek büyüdükçe öğrendiği konu ve objelerin her geçen gün artması en doğal gelişim sürecidir.

Google
Google web sitelerinin ilk günden binlerce içerikle yayına çıkmalarını riskli bulur. Bu sebeple web sitelerinin belirli içeriklerle yayına başlayıp, zaman içerisinde içeriğini arttırmasını daha doğal görür.

——
İnsanoğlu
Bireylerin daha fazla sosyal olması, daha fazla insanla tanışması bilinirliklerini ve popülerliklerini arttırır. Özellikle de bir uzmanlık alanıyla ilgili bir bilinirlik artışı ise bu, o uzmanlık alanında tavsiye istendiğinde en çok o işaret edilmeye başlar ve sektördeki bilinirliğinde ilerleme kaydettiği görülür.

Google
Web sitelerinin içerikleri geliştikçe ve ziyaretçileriyle daha fazla etkileşim kurdukça, sosyal medyada aktif oldukça, başka sitelerden tavsiye bağlantı aldıkça Google bu web sitesini sektörün önemli sitesi olarak görerek sıralamada yukarılara taşımaya başlar.

——
İnsanoğlu
Bireyler bir uzmanlık alanında kimler tarafından tavsiye ediliyorsa, referansın kalitesine bağlı olarak sektördeki güçleri de belirlenir. Örneğin siz bir parke ustası arıyorsunuz, uzaktan bir akrabanız A kişisini önerdi, A kişisi diğerlerinden biraz daha öncelikli tercih sebebi olur sizin için. Ancak ailenizden bir kişi B kişisini önerdi, bu durumda B daha öncelikli olur. Ancak sektörün duayeni en uzman kişisi C’yi önerirse C hepsinden daha öncelikli bir konuma yükselir. Dolayısıyla referansın güvenilirliği ve sektör hakkındaki bilgisi en önemli referans kaynağıdır bizim için.

Google
Web sitenize başka sitelerden bağlantılar geldikçe, başka siteler sizi uzmanlık alanınızla ilgili referans verdikçe, Google’da yükselmeye başlarsınız. Bu siteler Google nezdinde güvenilir sitelerse daha etkilidir, özellikle sektörünüzle ilgili sitelerse size katkısı çok daha güçlü seviyede olur. Bu sebeple SEO uzmanları, çalışma yaptıkları sektörler için birden fazla site oluşturarak bir nevi kendi rakiplerini oluşturup siteleri için sektörel tavsiye bağlantı almaya çalışmaktadırlar. Çünkü gerçek rakibinizin sizi tavsiye etmesi her zaman mümkün olamamaktadır.

——
İnsanoğlu
Sizi tavsiye eden kişinin başka insanlar tarafındaki bilinirliği ve gücü, sizin bilinirliğinize sağlayacağı katkıyla doğru orantılıdır. Dolayısıyla sizi mahallenizdeki orta seviyedeki 50 insanın önermesindense, 1 ünlü kişinin önermesi sizi daha popüler yapabilir. Hatta bir başbakan sizinle ilgili yorum yaparsa kapınıza gazeteciler yığılabilir 🙂

Google
Sizi tavsiye eden sitelerin aktifliği, Google nezdindeki güçleri, sizin sıralamanıza ve popülerliğinize sağladığı katkıyla doğru orantılıdır. Dolayısıyla yayın yapan orta kalitede 50 web sitesi yerine, kaliteli 1 siteden tavsiye bağlantı almanız sizi daha popüler yapabilir. Hatta Hürriyet gibi ülkenin en popüler sitelerinden tavsiye almanız sektörünüzde zirveye oturmanızı sağlayabilir 🙂

——
İnsanoğlu
Ne kadar fazla tavsiye varsa, o konuyla ilgili bilinirliğiniz ve size ulaşanların sayısı da fazla olacaktır. Ancak tavsiye edildiğiniz konuyla ilgili sorular sorulduğunda ikna edici yanıtlar veremiyor veya uzmanlık alanınızla alakalı olmayan konularla ilgili yanıtlar veriyorsanız, insanlar ürün veya hizmet alma noktasında sizi tercih etmekten vazgeçebilir. Dolayısıyla sizin sektördeki büyümeniz referanslarınızla alakalı konularda size ulaşanları ikna edecek bilgiye sahip olmanızla ilgilidir.

Google
Web sitenize uzmanlık alanınızla alakalı cümle ve kelimelerden yüzlerce tavsiye gelebilir. Ancak insanlar web sitenizi ziyaret ettiğinde okuduğu açıklamalar ikna edici değil veya yönlendirilen konularla alakalı değilse insanlar websitenizi terkedecektir.

——
İnsanoğlu
İnsanlar hızlı bir popülerlik yakalamak için magazinel konularla gündeme gelerek yalan haber oluşturabilirler. Bu durumda çok hızlı bir şekilde gündeme gelirler ancak ünlülerin birbirlerine sataşmaları gibi şişirme haberler olduğundan etkisi kısa süreli olacaktır.

Google
Birçok web sitesinden hızlıca tanıtım yazısı, tavsiye bağlantı alarak Google’ın dikkatini çekebilir ve iyi pozisyonlar kazanabilirsiniz. Ancak insanlar web sitenize geldiğinde gerçek etkileşimler kuramaz ve içeriğinizden memnun kalmazsa sitenizde çok uzun süre durmamaları, çok fazla sayfa gezmemeleri Google gözünde bir negatif değer olarak algılanıp elde ettiğiniz pozisyonları kaybetmeye başlarsınız. Dolayısıyla çok hızlı iyi pozisyonlar kazanan siteler genelde hızlı düşüşler de yaşamaktadırlar.

——
İnsanoğlu
İnsanlara verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürünlerle ilgili yanıltıcı bilgiler sunarak kandırabilir ve satış yapabilirsiniz. Ancak bu durumun ortaya çıkması ciddi şikayetler ve olumsuz imaj oluşturacağı için uzun vadede güven sorunu sebebiyle iş yapamayacak duruma gelirsiniz.

Google
Webmasterlar veya web sitesi sahipleri Google’da hızlıca iyi konumlara gelmek için etik olmayan, Google’ın hemen farkedemeyeceği teknikler kullanabilirler. Örneğin Google’ı şirketlerin müşterilerine kahve ikram etmesi durumunda iyi puan verdiğini düşünelim ve uyanık şirket sahibinin müşterisine daha ucuz olduğu için kahve fincanında su ikram ettiğini düşünelim. Bu durumda Google’a gelen şikayetler veya Google’ın kendi tespitleri sonucunda kahve fincanı içerisine de bakması gerektiğine karar verecek yeni bir algoritma geliştirir ve bu yeni Google algoritması ile hileli çalışma yapanlar cezalandırılır.

——
İnsanoğlu
Uzmanlık alanıyla ilgili bir kişi, sürekli televizyonlarda programlara katılıp, gazetelerde makaleleri veya röportajları yayınlanıp, sosyal medyada paylaşımlar yaparak sektörüyle ilgili güncel bilgiyi aktardıkça bu durum o uzmanın güncel olarak popüler kalmasını sağlayacaktır. Bu duruma devam ettikçe de güncel popülerliğini koruyacaktır.

Google
Web sitemizde uzmanlık alanımızla ilgili paylaşımlar yaptıkça, bunları sosyal medyada paylaştıkça, blogumuzu yeni içerikler ve bilgilerle güncel tuttukça, Google gözünde sektöre güncel fayda sağlayan konumunda olarak popülerliğimizi de arttıracaktır.

——
İnsanoğlu
10 yıl önce sektörün en bilinen, en yetenekli ve bilgili uzmanı 10 yıl önce her yerde ve herkes tarafından tavsiye ediliyor olması günümüzde bir fayda sağlamamaktadır. Çünkü 1 yıllık uzman eğer şu anda daha fazla öneriliyorsa, insanlar trendi ve yenilikleri takip ederek bu uzmanın daha fazla faydalı olduğu yönünde düşünceyle tercih etme eğiliminde olurlar. Dolayısıyla güncel fayda kavramı oluşur.

Google
10 yıl önce web sitenizin sektörün en değerli ve en çok ziyaret edilen sitesi olması, şu anda insanların güncel ihtiyaçlarını karşılamıyor, kendini yeni teknolojilere adapte etmiyor ve güncel olarak son dönemde insanlar tarafından referans gösterilmiyorsa 10 yıl önceki popülerliğinin günümüze hiçbir katkısı olmayacaktır. Dolayısıyla son dönemde en çok tavsiye edilen ve ziyaret edilen web siteleri daha iyi konumlara sahip olarak güncel fayda kavramından dolayı popülerlik elde edecektir.

——
İnsanoğlu
İnsanlar yazıları soldan sağa doğru kelime kelime ve yukarıdan aşağı doğru satır satır okurlar. Dolayısıyla ilk okuyacağı bilgiler, geri kalan içerik hakkında genel izlenimi oluşturacaktır.

Google
Google websitelerini soldan sağa ve yukarıdan aşağı doğru tarar, bu sayede insanların web sitesinde ilk olarak nelerle karşılaştığına odaklanır. Web sitenizde sol üste yakın içerikler web sitenizin ana konusunu oluştururken, sağ alt en değersiz alanı olacağından en zayıf konularınızı temsil edecektir.

*Yazının devamında daha teknik bilgilere yer verilecektir.

 

 

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar İnternet