Hack For Good : İş Fikirlerinin Çarpıştığı Yer


Geçtiğimiz hafta Geleceğini Tasarla Programı ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi kapsamında düzenlenen ‘Inovatif Düşünme Atölyesi’nde yaşananları , gerçek anlamda iş fikirlerinin nasıl ortaya çıktığını , yarıştığını nasıl yarışabildiğini anlatmak istiyorum.

İş Fikri Nedir ? Ne değildir ?

 

Sizce iş fikri , evde motivasyonunuzun tavan olduğu , zevkle kahvenizi yudumladığınız bir an da aklınıza gelen muhteşem , aşık olduğunuz başlamak için sabırsızlandığınız fikir mi ? Bence evet… Yani evet idi. Önce ilham gelirdi , sonra muhteşem bir fikir. O iş fikrime bir güzel de aşık olurdum. Sonra balıklama işe koyulurdum.

 

 

 

Sonrasında ne olduğunu az çok hepimiz biliyor. Hatırlayamadınız mı? Tıpkı yandaki görselde olduğu gibi aşık olduğumuz iş fikrimiz yüzünden her şeye at gözlüğüyle bakmaya başlarız , görmemiz gereken detayları atlayarak süratle bir oraya bir buraya savruluruz ve en sonunda sert kayaya çarparız!

Hack For Good etkinliğinden sonra aslında iş fikrinin uzun süreç ve iyileştirmeler sonrasında ortaya çıktığını anladım. Üstelik iş fikri öyle buldum bitti de değilmiş. Gayet canlı ve geliştirilmeye son derece açıkmış!


Süreçler

İş fikirlerinin ortaya çıkış sebebi sorunlara çözüm getirmektir. Bulduğunuz sorunu anladıktan sonra analiz ederek ve bu soruna bağlı alt sorunları belirleyerek gözden kaçabilecek sorunları yakalamak gerekir.

Yenilikçi Çözümler ve Fikir Üretme Süreci

Fikir üretme süreçlerinin yapılabilmesi için sorunda netleşmiş olmamız gerekiyor. Bu aşamada Beyin Fırtınası , Ters Beyin Fırtınası gibi teknikler ile fikir üretmeye çalışırız.

 


İş Modelinizin Değerlendirilmesi SWOT Analiz

Swot analizi yapılmamış bir iş fikrinin başarılı olma şansının olmadığını düşünüyorum. Başarılı olmak maddi gelir elde etmek değildir. Maddi gelir yine elde edilebilir fakat zaman ile iş fikrinizin zayıf yanları ve tehditlerini tespit edemediğiniz için başarısız olacaktır. Swot Analizi ile iş fikrinizin her açıdan güçlü , zayıf yönleri ve tehditlerini belirleyerek bunlara daha işin başındayken çözümler üretebilir fırsatlarını arttırabilirsiniz.

İş Modeli Kanvası

Yukarıda kısaca bahsettiğim süreçlerden sonra ortaya çıkan iyileştirilmiş İş fikrimizi artık gerçekleştirme zamanı. İş Modeli Kanvası Nedir ?

Bir iş fikrinizi modellerken sayfalarca dökumantasyon ile uğraşmanız gerekir. İş fikrinizi değişen koşullara göre güncellemeniz gerekebilir , gelir modelleri , müşteri ilişkileri , müşteri segmenti gibi bir sürü konu başlıklarını ayrı ayrı incelemeniz gerekebilir. Ama varsayalım ki kahvenizi koyup çalışma masasına oturdunuz ve sayfalarca dökumantasyon hazırlamak sıkıcı geliyor. Bunu yaşayan bir tek siz değilsiniz telaş yapmayın. Çoğu insan bundan rahatsız olabilir. İşte bu noktada yardımımıza iş modeli kanvası yetişiyor. Tek bir sayfada derli toplu bir şekilde sistemi genel hatlarıyla oturtmamızı sağlıyor.

Bu anlattıklarım iş fikrimizi nasıl oluşturmamız ve akabininde iş fikrimizi hayata geçirirken hangi aşamalardan geçmemiz gerektiğine dair sizlerde umarım bir kaç ipucu oluşturmuştur. Bunların çok daha fazlasını Hack Food Good etkinliğinde uygulamalı olarak yapma şansı bulduk. İş fikirlerini oluşturan 11 ekip juri karşısına çıkıp fikirlerin 3 dakikalık sunumlar ile sundu. Evet 3 dakika. 2 günlük onca emeği 3 dakikaya sığdırmaya çalıştık. Bizce muhteşem bir deneyimdi. Eğer sizde böyle etkinliklerde yer almak , deneyim kazanmak istiyorsanız Habitat Derneğini takip etmelisiniz 🙂

Eğitimde katkılarından dolayı Habitat , Microsoft ve tabiki değerli hocamız LearnEra Kurucu Müdür’ü Levent Sağıroğluna teşekkürlerimi sunuyorum.

Hack For Good ile ilgili Habitat tarafından hazırlanmış videoyu izleyebilirsiniz.

İletişimde Kalalım.

Kaynak: www.kodadam.net


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji