Hour of Code ile Bilgisayar Bilimleri Haftası!


Kodlama artık neredeyse her gün duyduğumuz bir kelime halini aldı. Bu ay ise özellikle sosyal medyada çokça gördüğümüz bir başka cümle ise Hour of Code. Peki nedir bu hour of code ve neden bu kadar önemli?

23316781_1567171216695726_3274322037832924714_n Kodlama Saati “Hour Of Code”, 180’den fazla ülkede gerçekleşen 10 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir harekettir. Code.org tarafından organize edilen, halka açık, kar amacı gütmeyen, bilgisayar biliminin hayatımızdaki katkısını daha fazla okulda öğretilmesini sağlayarak arttırmaya adanmış, aynı zamanda kadınların ve azınlık ırklardan öğrencilerin de katılımını arttırmayı amaçlayan bir organizasyondur.*   Amerika’da genç yaşta kod okur yazarlığını aşılamak hedefiyle kurulan Code.org‘un organizasyonu olan “Hour Of Code” 9 Aralık 2014’te Computer Science Education Week (Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası) kapsamında düzenlenen etkinlikte Amerikan Başkanı Barack Obama’yla birlikte pek çok ünlü ismin video çağrısıyla başlamıştı. Daha önce yayınladığı bir video ile desteklediği Hour of Code etkinliğine katılan Obama, ilk kodlama yapan ABD Başkanı olma ünvanını da kazanmıştı. Kodlama Saatini destekleyen ortaklar arasında aynı zamanda Microsoft, Apple, Amazon gibi şirketler de var.

 

barack-obamaposter-1-638

Kodlama Saatleri, her yıl Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası boyunca gerçekleştiriliyor. 2017 Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası 4-10 Aralıkta. Ancak Kodlama Saatini yıl boyunca dilediğiniz zamanda uygulayabilirsiniz. Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası, bilgisayar biliminin öncüsü Grace Murray Hopper’ı hatırlamak amacıyla doğum günü (9 Aralık 1960) olarak her yıl düzenlenmektedir. Hopper aynı zamanda bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirmişti.** Kodlama saatinde katılımcılar scratch’te olduğu gibi kod blokları sunmakta bu sayede kodları yazmak yerine, sürükle-bırak ile oluşturmamıza imkân vermekte. Bu yöntem küçük yaş gruplarında programlama öğrenmeyi geliştirmede büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle 21.yy becerilerinin (Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme, İletişim ve İşbirliği, Yaratıcılık ve Yenilikçilik, İnisiyatif Kullanma ve Kendini Yönlendirme, Üretkenlik ve Hesap Verebilirlik, Medya, Enformasyon ve ICT Okuryazarlığı)*** çocuklara kazandırılması için STEAM ve Maker hareketleri artmaya başlamışken hour of code etkinliği bunun bir tamamlayıcı olarak düşünülebilir. Çünkü hour of code sadece ekran karşısında kod yazma olarak düşünülmemli çeşitli etkinliklerle süreci zengileştirerek, çocukları merkeze alıp eğlenceli bir öğrenme süreci oluşturulmalıdır. Türkiye’de ise şu ana kadar 5,969,450 kişi Kodlama Saati’ni denedi.**** Sende Hour of Code deneyebilir ya da gönüllü olarak bu eğitimleri verebilirsin.  Detaylar için tıkla.

*https://hourofcode.com/tr
**https://tr.wikipedia.org/wiki/Grace_Hopper
***https://medium.com/@atolyeminizma/21-y%C3%BCzy%C4%B1l-becerileri-nelerdir-e6303a9606db
****https://tr.code.org/


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Oyun