HTML Dersleri | 1 – HTML’e Giriş


Bu yazı HTML Dersleri yazı serisine aittir. 

HTML’in açılımı “HyperText Markup Language” olan, kullanıcılarına browserlar tarafından görüntülenebilecek web sayfaları tasarlama imkânını sunan bir programlama dilidir. Yazılımın daha fazlasını isteyenler ve estetik göz zevkine de güvenen yazılımcıların öğrendiği en basit programlama dili dersem yanlış olmaz. Hatta ve hatta HTML’e, metin biçimlendirme dili de denebilir.
C, C++, Java gibi yüksek dereceli programlama dillerine oranla öğrenilmesi daha basittir fakat HTML’in yanında öğreneceğiniz JavaScript ve CSS kodlarıyla, internette gördüğünüz o şahane web sayfalarını kendi zevkinizi ve hayal gücünüzü de ortaya koyarak HTML sayesinde tasarlayabilirsiniz. Şimdi gelin HTML’e küçük de olsa bir giriş yapalım.

html1

Öncelikle bilmelisiniz ki bir web sayfasının temelini her zaman HTML kodları oluşturur. Bu yüzden web tasarıma merakınız varsa öncelikle HTML’i öğrenmelisiniz. Bunun sadece merakla sınırlı kalmamasını istiyorsanız ve sitenize “dönen, parlayan yazılar, geçişli resimler” eklemek istiyorsanız dediğim gibi JavaScript ve CSS’i de elden geçirmeniz gerekecek.
Web tasarım yapmanın iki yolu vardır. Ya kodları tamamıyla kendiniz yazarsınız ve görüntülersiniz ya da bunun için yardımcı olan programlarda, Dreamweaver, Homesite gibi, kod yazmaktan çok tasarımla uğraşırsınız. Sadece programlarla çalışıp tasarım yapmak isteyebilirsiniz. Bunun olumsuz tarafı yapacağınız çalışmada programın size sunduklarıyla sınırlı kalmanız olacaktır. Bu yüzden HTML öğrendikten sonra bu programlara başvurup, dilediğiniz an kod kısmına geçip manuel olarak kodları düzenleyip eklemeler yapmak daha akıllıca olacaktır.

HTML’i kısaca tanıdıktan sonra gelelim temel kavramlarına:

  • Tag (Etiket): HTML belgelerine yerleştireceğimiz kodları Tag’ler içine alarak yazarız. Türkçe karşılığına Etiket denebilir. Etiketleri kullanırken kırık parantezler içine etiketin adı yazılır, “< Etiket Adı >” , kapatılırken ise yine kırık parantezler içine etiketin adı yazılıp, parantez açarken araya taksim eklenir, “< /Etiket Adı >” ve etiket kapanmış olur.
    < center > : Metnin ortalanmasını sağlar.
  • Parameter (Parametre): Parametreleri değer alabilecek etiketleri tanımlarken kullanırız.
    < textarea rows=”50” > : Burada ‘rows’ ifadesi metin alanının yükseklik özelliğinin adıdır. Bu özelliğin değerini kendi isteğimize göre değiştirebiliriz.

htmlgtblog

Şimdi de HTML’ deki temel etiketleri inceleyelim;

  • < html >….< /html >: Bu etiket browsera HTML belgesinin başladığı ve bittiği yeri bildirir. Bütün HTML kodları bu etiketin içinde yer alır.
  • < head>…< /head >: HTML kodlarımıza başlayacağımız ilk kısımdır. Title bölümü ile ileride göreceğimiz CSS ve JavaScript gibi arka plan kodları da buraya yazılır. Bu bölüme yazılanlar metin olarak sayfada görünmez.
  • < title >…< /title >: Head etiketleri içine yazılan Title etiketinde, browserdaki araç çubuğunun üstünde yer alan sol üst kısımda görüntülenen web sitesinin adını buradan veririz.
  • < body >…< /body >: HTML belgesinde yer alan ve ekranda görüntülenmesini istediğimiz tüm yazı, resim, tablo, liste vs bu etiket içerine yazılır.

Diğer etiketlerin aksine Body etiketinin parametreleri vardır, bunları gelecek haftalarda yazacağım. Şimdilik HTML öğrenmeniz için gereken temel bilgileri artık biliyorsunuz. Yavaş yavaş kodlamaya geçip web sayfaları oluşturacağız ve emin olun bu çok eğlenceli olacak.

 

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Yazı Serileri