İhtiyaç Haritası


İhtiyaç Haritası Kuruluş Amacı, Gelişim Süreci

İhtiyaç Haritası, farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platform. İlk olarak 7 Ekim 2015’te UNDP’nin (Euroasia and CIS Bölgesel Ofisi) İstanbul’da düzenlediği Sosyal Fayda Zirvesi’nde duyuruldu.
Kurucuları Mert Fırat, Ali Ercan Özgür, Elif Kalan, Güler Altınsoy, Gujan Şen, Hazal Dut ve İlksen Başarır.
Temel olarak İhtiyaç Haritası’nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturulmasıdır. Ayrıca, sadece ihtiyaç sahiplerinin değil, farklı konularda destek vermek isteyen kişi veya kurumların da desteklerini yine harita tabanlı olarak girebildiği ve ihtiyacı olanların bu desteklerden yararlanabildiği dijital bir platformdur.

Sistem nasıl çalışıyor?

www.ihtiyacharitasi.org ‘da yapabileceğiniz üç durum söz konusu. Birincisi ihtiyaç girebilir, ikincisi destek olabilir ve son olarak da gönüllü olarak faaliyetlerimize destek verebilirsiniz. Yapılan tüm işlemler için, takibinin daha iyi yapılabilmesi ve doğrulamasının hızlı bir şekilde sağlanabilmesi adına üyelik işlemi yapılıyor. İhtiyaç kaydı oluşturabilmek için sitede yer alan ihtiyaç ekle kısmındaki formun eksiksiz ve ihtiyacın miktarına yönelik detaylandırılarak doldurulması gerekiyor. Form doldurulduktan sonra editör onaylama süreci başlatılıyor. Formda yazılan bilgiler misyon ve vizyonumuz doğrultusunda incelenip, doğrulaması yapıldıktan sonra herkesin görebileceği şekliyle sitede yerini alıyor.

Destek katılımına istinaden sistem üzerinde izlenebilecek iki yol söz konusu. Bunlardan birincisi destekçiler, www.ihtiyacharitasi.org linkinde ana sayfada haritanın hemen üzerinde yer alan anahtar kelimeler kısmına destek olmak istediği destekle ilgili kelimeler yazarak bu gibi ihtiyaç girmiş ihtiyaç sahiplerinin ilanını listeleyebilir. Listelenen ihtiyaç ilanlarından herhangi birini/bir kaç tanesini seçip içerisinde yer alan “Destek Ol” butonu ile ilerleyebilir. İşlem yapıldıktan sonraki süreçte “gerçek ihtiyaç sahiplerine” “ihtiyacı olan kadar desteğin” ulaşması adına buluşma süreci koordinasyonu otomatik email ile ekibimiz takibinde sırasıyla gerçekleştiriliyor. Eğer destekçinin, desteğine yönelik bir ihtiyaç ilanı yoksa aynı sayfa üzerinde “Destek Ekle” bölümünden destek ilanı oluşturabiliyor.

Çalışmalarımız

İhtiyaç Haritası olarak sosyal faydaya hitap eden bireyler, tüm kurum ve kuruluşlarla dirsek temasında olmayı önemsiyoruz. Bu sebeple kurulduğumuz günden bu yana Bana Göz Kulak Ol Derneği ile hayvanlara yönelik Satın Alma Sahiplen, Hürriyet ile öğretmenlere yönelik 24 Kasım 24 Hayal, Hayata Destek Derneği ile insani yardım alanında çalışan tüm derneklerin nerede ne yaptığını listeleyen haritalama yaparak Hep Birlikte Herkes İçin kampanyasını gerçekleştirdik.

İhtiyaç Haritası’na bireyler gönüllü olarak nasıl katkı sağlayabilir?

Gönüllülükle ilgili çalışmalarımıza dahil olmak isteyen gönüllüler, gonullu@ihtiyacharitasi.org‘a gönüllü olmak istediklerine dair bir mail gönderiyor. Ekibimizden gönderilen gönüllü formunu doldurdukları takdirde İH gönüllü ailesinin bir parçası oluyorlar.
Gönüllü olarak bu ailenin bir parçası olmak isteyen gönüllülerimiz için kendi yaşadıkları şehirde bireysel olarak farkındalık yaratmaya çalışanları bir araya getirip şehir gönüllülerimiz şemsiyesi altında topluyoruz. Üniversite kulüpleri çatısı altında bize destek vermek isteyen üniversite öğrencileri de üniversite gönüllüleri, şirket çalışanları olarak yanımızda olan bireyler de kurumsal gönüllüler kategorilerimizde yer alıyor. Ayrıca İhtiyaç Haritası’nda gönüllülüğünüzü ilgilendiğiniz ve kendinizi geliştirmeye çalıştığınız konularda da yapmanız mümkün.
Gönüllülük kategorileri; dijital gönüllüler, çeviri gönüllüleri, doğrulama gönüllüleri, saha gönüllüleri, kaynak gönüllüleri, ofis gönüllüleri şeklindedir.

Sosyal Medya’da İhtiyaç Haritası 

            

            


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Gönüllü Ol!