INTERNET OF THİNGS NEDİR?


Düşünün ki,

Balığınıza yem vermeyi unuttuğunuzda balığınız bunu hatırlatan bildirimler göndersin veya buzdolabında süt bittiğinde buzdolabı size bildirim gönderse, evet şuan bunlar film gibi hatta komik gelebilir.

Satır içi resim 2

Hazır olun!

Bunlar nesnelerin interneti ile artık mümkün. Peki bu nesnelerin interneti nasıl ortaya çıktı?

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram nesnelerin interneti (Internet of Things )İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bu kavram gelişen teknoloji ile birlikte, ortaya çıktığı günkü halinden daha geniş bir vizyona erişti. Ve öyle görünüyor ki, Gartner’in yaptığı araştırmaya göre 2020 yılında yaklaşık 26 milyar ürünün bir şekilde internete bağlanılacağı tahmin ediliyor.

NESNELERİN İNTERNETİ (IoT) NEDİR?

 Aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması. Bununla birlikte her nesnenin başına akıllı kelimesinin getirilmesidir. Mesela akıllı evler, akıllı saatler, akıllı spor aletleri günlük yaşantımıza girip benimsediklerimiz arasında.

 

Nesnelerin interneti sadece kişisel yaşamı değil, şirketleri de yakından ilgilendiriyor. Şirketlerin sensörler aracılığıyla üretim tesisleri, ulaşım araçları gibi alanlarında bilgiler toplayıp analiz etmesine imkan sağlıyor. Bu analizler ise kaynak maliyetlerinin azaltılması, iş olanaklarının geliştirilmesi, reklam ve pazarlama gibi konularda verimin artmasına yardımcı oluyor.

Milyonlarca sensörün ve çeşitli cihazların oluşturduğu sürekli akış halindeki verilerden beslenen IoT, birçok yoldan yaşantımızı kolaylaştırmayı ve iş süreçlerini geliştirmeyi sağlayan bir teknolojidir. Peki bu yapı nasıl çalışmakta ve ağın bir parçası olan bu nesneler nelerden oluşmaktadır?  IoT üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar;

  • IoT kavramının ‘Things’ yani nesneler kısmını ifade eden varlıklar,
  • Bu nesneleri birbirine bağlayan iletişim ağları,
  • Nesnelerden gelen verileri kullanan bilgisayar sistemleri.

Bu altyapıyı kullanan nesne ya da varlıklar birbiriyle iletişim kurmakta ve ağ üzerinden akan veriyi analiz ederek birbirleri arasındaki aktiviteleri optimize edebilmektedirler. 

Internet Of Things’in Bize Yararları Neler Olacak?

  • Enerji tasarrufu,
  • Zaman tasarrufu,
  • Maddi tasarruflar,
  • Hayat kalitesinin iyileşmesi,

Nesnelerin İnternetinin getireceği en önemli avantajlar bunlar peki ya dezavantajlar?

Her şeyin güvenlik duvarları içinde olduğu ve erişim kontrol cihazları ile korunan günümüz ağlarının aksine, nesnelerin internetinde birçok nesne korumasız bir şekilde veri alış verişine devam edecek. Hackerlar veya kötü niyetli yazılımcılar için açık birer kapı olan bu nesneler, kötüye kullanımı beraberinde getirebilir ve verilerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu açıkların önlenmesi için yüksek maliyetli güvenlik sistemlerinin de gerekeceği aşikâr.

 


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Genel