Jack Ma – Girişimcilik Ekolleri ve Sıra Dışı Hikayeleri #4


Girişimcilik Ekolleri ve Sıra Dışı Hikayeleri yazı serimizin 4. Yazısı ile karşınızdayız. Şu ana kadar Dünya’nın önde gelen girişimcilerinin hayatları ve hikayelerinden bahsettik. Şüphesiz hepsinin birbirinden ilginç bir hayat hikayesi ve en az o kadar ilgi çekici bir başarı hikayesi var. Bunlara ek olarak bu hafta da akıllara durgunluk veren başarı hikayesi ile Jack MA (Ma Youn) ‘yı bloğumuza konuk edeceğiz.

 

Jack Ma (Alibaba.com kurucusu)

Dünya’nın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba’yı kurarak Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma’nın, bugünlere hiç de kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz. Birazdan okuyacağımız yazıda, belki de en çok ilham alınması gereken hayat hikayelerinden bir tanesini bulacağız.

Birçok kez başarısızlık yaşamasına rağmen denemeyi hiç bırakmayan, kolay pes etmeyen bu adamın hayat hikayesi, çabalarının karşılığını istediği gibi alamayan, başarısızlığını kabullenmeye hazır insanlar için muhteşem bir motivasyon kaynağı olabilir.

Jack Ma (Ma Youn), İngilizce öğrenmeyi çok istediği için 9 yaşından itibaren her sabah 5’te kalkıp bisikletiyle şehir merkezinde turistlerin yoğun olduğu bir otele gidiyordu, onları para almadan gezdirerek İngilizce pratik yapıyordu.

İngilizcesini geliştirmek için 9 yıl ücretsiz olarak bu işi yapan Ma Youn’a, orada tanıştığı turistler isminin telaffuzu zor olduğu için “Jack” takma adını verdi.

İlkokul sınavlarında iki kez, ortaokul sınavlarında 3 kez başarısız olan Jack Ma, üniversiteye de 3. denemesinde girmeyi başardı. Harvard Üniversitesi’ne de 10 kez başvurdu ve tam 10 kez reddedildi. Doğduğu yer olan Hangzhou’da bir yüksekokulda İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başardı. Fakat kendisi kazandığı okulun Hangzhou’nun en kötü üniversitesi olduğunu söylüyor. Okul hayatında bir sürü başarısızlık yaşayan Ma, başta iş hayatında da pek parlak deneyimler yaşamamıştı. Başvurduğu tam 30 işten red cevabı aldı.

“Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4’ü alındı ben kabul edilmedim. KFC Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvurdu, 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi yine ben oldum.”

     Üniversite’den sonra liseden tanıştığı kız arkadaşıyla evlendi ve öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1995’te tercümanlık yapmak için ABD’ye gitti ve internetle tanıştı. Onu internetle arkadaşı tanıştırdı. İnternetin ne olduğunu başta tam olarak anlamadı. İlk olarak arama motoruna “bira” yazıp arattı, bir sürü sonuç çıktı ancak Çin birasıyla ile ilgili bir sonuç çıkmadığını fark etti.

Başta İngilizce çeviri üzerine bir web sitesi kurdu, başarılı olamadı ancak bu işte ilerlemeye karar verdi. Çin’e döndü. 1999’da 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba.com’u kurdu. Tahmin edildiği üzere bu isim Alibaba ve Kırk Haramiler’den geliyor. Hikayesi ise şu şekilde:

Jack Ma sitenin ismini bir Amerika seyahati sayesinde buldu. San Francisco’da öğle yemeği yerken aklına Alibaba ismi geldi, garson kıza Alibaba’yı bilip bilmediğini sordu ve kız bildiğini söyledi. Yoldan geçen insanlara da sordu ve hepsinin “Alibaba ve Kırk Haramiler”i bildiğini gördü ve sitenin isminin bu olmasına karar verdi. Başta birçok Amerikalı yatırımcı “Bu adam deli, bu iş tutmaz.” demişti ancak 100 bin dolarlık servetle kurduğu Alibaba, sonrasında SoftBank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım aldı.

Alibaba’da ilk önce ödeme sistemi yoktu. Yalnızca ürünler listelenebiliyordu. Bunun üzerine Jack Ma, “Ali Pay” elektronik ödeme sistemini oluşturdu. Bu ödeme sistemi de başta çok aptalca bulunmuştu ancak şimdi 800 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor.

Jack Ma asla durmak bilmiyordu. Yıllarca yaşadığı olumsuzlukların intikamını alıyordu sanki. 2003’te, eBay’e rakip olarak TaoBao adlı alışveriş sitesini kurdu. Şirketin hızlı büyümesi eBay’in dikkatini çekti ve eBay Ma’ya satın alma teklifinde bulundu ancak Jack Ma kabul etmedi.

Alibaba’yı dünya genelinde 24 bin çalışan ve 10 binden fazla ortak şirketi olan bir e-ticaret devi haline getiren Jack Ma, 2013’te CEO’luk görevinden istifa etti ve yerini gençlere bıraktığını açıkladı. Yönetim kurulu başkanı olarak çalışmaya devam eden Ma, çevreci kimliğiyle de dikkat çekiyor. Çevre kirliliğine karşı mücadele eden “Nature Conservancy” örgütünün Çin’deki yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

Jack Ma, mücadeleyi bırakmayan örnek kişiliğiyle, girişimci olmak isteyenler için ideal bir rol model. Hepimizin başına olumsuz şeyler gelebilir, çizdiğimiz yollardan sapmak zorunda kalabiliriz. Ancak her zaman yeni yollar çizebileceğimizi unutmamalıyız. Yolunuzu çizerken, sizi üzen bazı olumsuzluklar aklınıza takılırsa, çok zor şartlardan, çok fazla olumsuzluktan yılmadan, yıllık cirosu 300 milyar dolardan fazla olan Alibaba’yı kurup bugünlere taşıyan Jack Ma’nın bu ilham dolu hikayesini aklımıza getirmeliyiz. Eminim devam etmenize yardımcı olacaktır.

“Asla pes etme. Bugün zor, yarın daha zor olacak ama yarından sonra güneşin doğuşunu göreceksin.” Jack Ma.

 

 

Bugüne gelindiğinde ise Jack Ma’nın ve şirketi Alibaba’nın rakamları şöyle:

*2014 yılında New York Borsası’nda işlem görmeye başladı.

*Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri şu an yaklaşık olarak 500 milyar dolar civarında.

*2001 yılında Amerikalı Yatırım sermayelerinden 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, bu halka arzda 21,8 milyar dolar gelir sağladı.

*Siteye günde 150 milyon kişi bir şeyler almak için giriyor.

*Çin’de direk ve dolaylı olmak üzere ortalama 20 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

*Jack Ma’nın apartmanında 18 kişi olarak başlayan ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor.

*Jack Ma, Çin’in en zengin adamı, dünyanın ise 18. en zengin adamı.

*Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı.

 

 

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Başarı Hikayeleri