Lightbot ile Kodlama Saati!


4-10 Aralık Bilgisayar Bilimleri Haftasına sayılı günler kaldı. Bazılarımız ise bu haftayı Kodlama Haftası olarak biliyor. Bu haftayı geçmiş yazımızda detaylı anlatmıştık. Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz. Şimdi ise hafta kapsamında çocuklarla da çalışabileceğiniz Lightbot uygulamasını tanıtmak istiyorum. Özellikle dünyadaki eğitimciler Bilgisayar Bilimleri Haftasında öğrencilerini kodlama ile tanıştırırken öncelikle Lightbot’u kullanmayı seçiyorlar. Lightbot: yeni kod öğrenmeye başlayanlar ve özellikle çocuklar için oldukça başarılı olan bir kod öğrenme uygulaması. Uygulama toplamda 20 bölümden oluşuyor, ve son bölümler oldukça zor o yüzden internette çözüm arayanları görmeniz muhtemel diyebilirim 🙂 Uygulamanın amacı verilen komutlar ile robotu hareket ettirmek ve mavi kutuların üzerine giderek onları lamba gibi sarıya yakmak.

Robotumuzun anlayacağı komutları biri main olan toplamda 3 bölmenin içerisine yazıyorsunuz. Program main bölmesinden çalışmaya başlıyor. Main bölmesinde ençok 12, alt bölmelerde ise (PROC-1 ve PROC-2) 8’er komut kullanabiliyorsunuz. Yani kullanılabilecek komutların sayısı sınırlı. Komutlar robotu ileri yürüten, sağa ve sola çeviren, zıplatan ve sarı ışığı yakmasını sağlayan simgelerden oluşuyor. İlgili simgeleri bölmelerin içerisine sürükleyerek çözüm kodunuzu oluşturuyorsunuz. Aşamaları geçebilmek için size verilen sınırlı sayıdaki komut ile tüm mavi kutuları sarıya dönüştürmelisiniz.

Oyun özellikle modüler programlama mantığının oturması açısında çok faydalı. Ayrıca uygulama sizi daha kısa kodlar yazmaya zorladığı için çözüm yollarını sürekli denemek zorunda kalıyorsunuz. Bu da programcılık çözümleme yeteneğini geliştirmekte ve kısa programlar yazmak açısından fayda sağlamakta. Uygulamayı denemek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Herkese bol uygulamalı bir kodlama haftası diliyorum  🙂

Lightbot:    Google Play Store  |   App Store |  Web Sürümü

 

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Mobil