Lüks Telefon Üreticisi Vertu Batıyor!


Binlerce Sterlin’e satılan akıllı telefonlar üreten Britanya merkezli üretici Vertu‘yu kurtarma planı suya düşünce şirket tasfiye kararı aldı. Mücevherlerle kaplı akıllı telefonları ile bilinen şirket yakın dönemde zorluklarla karşılaşmaya başladı. Şirketin tasfiyesi yaklaşık 200 kişinin işinden olmasına sebep olacak.

Bir teknoloji analisti, sattığı akıllı telefonları değerli malzemelerle süsleyen şirketlerin Vertu’ya rakip olabileceğini söylemişti. Vertu telefonların fiyatları oldukça pahalıydı. Signature adlı model 11 bin 100 Sterlin’e (51 bin 410 Lira) satılırken, 18 karat kırmızı altın ile kaplı bir başka modelin fiyatı 39 bin 100 Sterlin (181 bin Lira) olarak belirlenmişti.

BBC şirketin bir sözcüsüne ulaştığında “Şirket tasfiye kararı aldı, ben de artık onlardan ödeme almıyorum.” yanıtını aldı.

Hakan Uzan satın almıştı

Mart ayında şirketin Çinli sahibi Vertu’yu yurt dışında kaçak olarak yaşayan, eski Uzan grubu ortaklarından Hakan Uzan‘a satmıştı. Daily Telegraph, Hakan Uzan’ın şirketi borç yönetiminden kurtarmak için 1,9 milyon Sterlin ödemeye hazırlandığını ancak şirketin 128 milyon Dolar hesap açığı bulunduğunu yazmıştı. Hakan Uzan, Vertu markasını, teknolojisini ve lisanslarını kullanma hakkını elinde bulunduruyor.

IHS Technology analisti Ian Fogg “Şirket çok az sayıda telefonu el işçiliğiyle üretiyor ve oldukça yüksek fiyatlara satıyor.” dedi. Vertu’nun son ürettiği modellerde, kırılması oldukça zor olan sentetik safiri ekranlarında kullandığını belirten Fogg bu malzemeyle çalışmanın zorluğundan bahsetti. Apple da geçmişte bu malzemeyi telefonlarında kullanmayı düşünmüş daha sonra bu fikirden vazgeçmişti.

Fogg ayrıca diğer şirketlerin de müşterilerine telefonlarını değerli taşlar ve metallerle donatma seçeneği sunduğunun altını çizdi. Bu yüzden varlıklı müşteriler piyasadan diledikleri telefonu seçip daha sonra onu lüks hale getirebiliyor. Bu da Vertu’nun müşteri sayısını azaltıyor.

1998’de Nokia tarafından kurulan Vertu 2012’de satılmıştı. O döneme kadar Nokia’nın Symbian işletim sistemini kullanan marka daha sonra Google’ın Android işletim sistemine geçiş yapmıştı.


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Mobil