Mobil Teknolojinin Geleceği


MOBİL TEKNOLOJİNİN GELECEĞİ

Teknolojinin gelişmesi ile beraber mobil teknoloji de hayatımızda büyük bir değişim yaşadı.Özellikle akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra teknolojinin inanılmaz bir boyutuyla karşı karşıya kaldık.Hayatımızın büyük bir bölümünde artık bizimle,evlerimizde,okullarımızda hatta sağlık alanlarında bile artık işimizi kolaylaştırmakta ve birçok farklı sektörde kullanmaktayız.Günden güne daha da gelişmekte olan mobil teknoloji bizi şaşırtmaya daha da devam edecek gibi görünüyor.

Peki mobil teknoloji nedir? Daha detaylı açıklamak istersek mobil teknoloji dediğimiz bu kavram 10 yıl önce hayatımızda yeri olmayan bir kavramdı.Cep telefonları yeni çıktığında bunları mobil olarak nitelendiriyorduk fakat teknoloji diyebileceğimiz bir şey söz konusu değildi.Bugün akıllı telefonların çıkmasıyla yeni bir çağ başladı.

Mobil Teknoloji Nasıl Ortaya Çıktı?

Nokia firmasının Symbian mobil işletim sistemini oluşturması sektörü ayağa kaldırdı.Ardından Apple ve Google firmasıda bu sektörde büyük bir gelişim yaşattılar. Bugün dünyanın en çok tercih edilen mobil işletim sistemi Android ve en çok kullanılan telefonları ile Apple İOS işletim sistemi teknolojisine sahip iPhone serisi oldu. Artık hayatımızın her yerinde, her anında internet elimizin altında.Bir bilgisayar avucumuzun içinde..

Geleceğimizde Mobil Teknoloji Nasıl Olacak?

nümüzde en dikkat çeken mobil devrim 4G dir4G, İletişimler sisteminde, ‘dördüncü nesil’ terimine ait birilintilendirmedir.Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan “herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde”, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlayacaktır. 4G’nin ne olduğuna dair resmi bir tanımlama yapılmış olmasada, 4G’ye ait tahmini hedefler, aşağıda yer aldığı şekilde özetlenebilir:

  • Işıksal iletim hızı ve verimliliğinde bir sistem (bit/s/Hz ve bit/s/Hz/site),
  • Yüksek şebeke kapasitesi: her hücrede daha fazla eş zamanlı kullanıcı,
  • Alıcı, istasyona göre, fiziksel olarak, yüksek hızlarda hareket ediyor olduğundan, 100 Mbit/s hızındaki nominal veriler ve alıcı ile istasyon 1 Gbit/s hızda, ITU-R tarafından oldukça sabit pozisyonlarda yer almaktadırlar,
  • Dünyadaki herhangi iki nokta arasındaki, en azından 100 Mbit/s veri hızı,
  • Türdeş olmayan ağlar arasında düzgün yayınım,
  • Kusursuz bağlantı ve birden fazla ağ arasında küresel dolaşım,

İnternet gelişiminden sonra ise mobil teknoloji hayatımızın bütün önemli noktalarını etkilemekte.; iletişim,sağlık ve eğitim gibi konularda çok farklı projeler geliştirilmekte.Bunları aşağıda özetleyebiliriz.

Sağlık sektöründe ;cep telefonu ile göz muayenesi Sağlık hizmetlerinin hızlanması, özellikle de erişim güçlüğü yaşanan yerlere ulaştırılmasında cep telefonlarından yararlanılabilir.Bunun kanserli hücreleri tespit etme kan damar yollarını bulma gibi karşılaşacağımız durumlar mobil teknolojiye entegre edilmeye çalışılıyor.

  • Ses kontörlü iletişim ise; mobil teknoloji devriminin bir sonraki aşamasıdır. Birden fazla görevi yerine getirmeye çalıştığımız yoğun hayatlarımıza uyum sağlayan bu özellik tüketicilerin mobil cihazıyla istedikleri zaman, istedikleri yerde ve dokunmaya gerek duymaksızın etkileşim kurmasını sağlamaktadır.
  • Mimik kontrolü, benzer şekilde daha akıllı bir yaşam için gerçekten pratik avantajlar sunmaktadır. Bu özellik, tüketicilerin uzun süren bir dizi adımı gerçekleştirmektense mimiklerini kullanarak cihaz başlatma komutlarını pürüzsüz bir şekilde vermesini sağlıyor.

Milyarlık değişim

2020 yılında bir noktada, gezegendeki mobil cihaz sayısının insanların sayısını geçeceği tahmine edilmektedir. Yaklaşık 10.22 milyar cihaz olacağı öngörülüyor. Bu nedenle, mobil teknolojinin geleceği ne olursa olsun, tüketicileri de imalatçıları da heyecan verici anların beklediği açıkça görülmektedir. Bu alanı izlemeye devam edin!”

 

 

Kaynak: https://gulnazbingoll5.wordpress.com/2016/10/23/mobil-teknolojinin-gelecegi/

Yazan: Gülnaz Bingöl, Ayşegül Erciyes, Dersu Şener, Ayşe Duyan, Nurhan Soluk

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Mobil