Muhteşem Bir Yazılımcı : Bill Joy


Bilgisayar Programcısı.

Bilgisayar Uzmanı.

Elektrik Mühendisi.

Risk sermayedarı.

Michigan Üniversitesi yeni Bilgisayar Merkezi’ni 1971’de,Beal caddesinde ,yepyeni bir binada açtı.Üniversitenin çok büyük bir bilgisayarı vardı.Dışarıdan bilgisayarı gözlemleyen insanlar film sahnelerinden çağrışım yaptıklarını söylüyor ve heyecanlanıyorlardı.1971’de en gelişmiş bilgisayarlar bu düzeydeydi. Michigan Üniversitesi dünyanın en gelişmiş bilgisayar programlarından birine sahipti.Bu üniversiteden binlerce bilgisayar delisi öğrenci geçti ama en muhteşemleri de Bill Joy adlı utangaç bir gençti.

Joy,Michigan Üniversitesi’ne Bilgisayar Bölümünün açıldığı yıl geldi.Lise’de ‘en çalışkan öğrenci’ seçilmişti ve durdurulamaz bir şekilde çok çalışıyordu.Aslında biyolog ya da matematikçi olmak istiyordu.Daha sonra üniversitede bilgisayar ile tanışınca ondan kopamadı ve bilgisayar bağımlısı oldu.

Bilgisayar ile tanıştıktan sonra,bir daha onu asla bırakmadı.Saatlerce proglamlama yaptı.Hayatı artık sadece bilgisayardan oluşuyordu.Yazında bu isteği devam ettirmek için bilgisayar bilimi profesörünün yanında iş buldu.Kendini sürekli geliştiriyor ve farklı şeyler bulmayı amaçlıyordu.

1975’de Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde bir lisansüstü programına katıldı.Orada bilgisayar yazılımına odaklandı.Gecesi gündüzüne karışmıştı.Doktorasını yaparken sözlü sınav olurken çok kısa bir sürede akıl almaz algoritmalar yazdı.

Joy bir programcı grubuyla işbirliği yaptı ve AT&T’nin bilgisayarlar için geliştirmiş olduğu bir yazılım sistemi olan UNIX’i yeniden yazma görevini üstlendi. Joy o kadar iyi yazdı ki şu ana kadar olanların en iyisi olmaya devam ediyor.

”Bilgisayarınızı,kodu görebileceğininiz o tuhaf moda geçirirseniz,25 yıl dizdiğimi anımsadığım şeyler görünüyor” diyor Bill. Ve internet erişiminizi sağlayan yazılımının büyük bir bölümünü de Bill Joy yazmıştır.

Joy,Berkeley’den mezun olduktan sonra Silikona Vadisi şirketi Sun Microsystems’in kurucu ortağı oldu.Orada bir başka yazılım dili olan Java’yı tekrar yazdı.Ve adından sıkça bahsettirmeye başladı.

Kısaca Bill Joy hayatı ile bize dolaylı olarak şu mesajı verdi.Bilgisayar programcılığı para ve bağlantılar sayesinde ilerlenilen o arkadaşlık ilişkisinden oluşmuyordu.Sadece yetenek ve başarıyla değerlendirilen koca bir platformdu ve en iyilerin kazandığı..

Kaynak:

-Bill Joy -Speaker-TED.com

-Outliers (Malcolm Gladwell)

 

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Başarı Hikayeleri