Nesnelerin İnternet’i Nedir?


 (Internet of Things, kısaca IoT) 

Kelime anlamı olarak; fiziksel nesnelerin birbiriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanmaktadır.Biraz daha basitleştirirsek; nesnelerin internete bağlı olması ve birbiri ile etkileşim içinde olmasıdır.

Yıllar önce sosyal medya diye bir şey yoktu, bundan yıllar sonra ise her şey daha farklı olacak. Önce internet ile tanıştık, ardından akıllı telefonlar çağımıza adım attı.İnsanların birbirleri ile olan ilişkilerini ve geçmişte kalan dostluklarını pekiştirme isteği sosyal medyayı doğurdu. Ve artık günümüzde akıllı olan sadece telefonlar değil. Evler,arabalar ve çok fazla nesne artık akıllı olmaya başladı.

gtblog_iot

Peki bu tanımın ve gelişimin akıllı ev sistemleri ile olan bağı nedir?

Sabah henüz siz uyanmadan çayınız hazır olsun ister misiniz? Henüz yeni güne gözlerinizi açarken güneşi görmek ister misiniz? Ya da en sevdiğiniz şarkı siz uyanırken size ritim tutsun ister misiniz? Evet, bunların hepsi artık mümkün! Siz hala yataktayken, eviniz sizin için hazır olsun.

“Bunları ben de yaparım!” deme sakın. Akıllı ev sistemlerinin en büyük kazanımları önlem ve zaman kazancı olarak bilinmektedir. İnsan unutur ama programlanmış bir bilgisayar asla unutmaz. Günlük hayatımızda kullandığımız ısıtma ve soğutma, güvenlik, aydınlatma, konfor gibi sistemlerin sizin programlamış olduğunuz tek bir sistem üzerinden uygulanmasıdır aslında.Örneğin, akıllı bir evde siz yokken açık kalan elektriği kapatabilir, kurulmamış olan alarmı kurabilir ve perdeleri kapatabilir. Sabah erken saatlerde uyandırma sistemi olarak müziğiniz çalmaya başlayabilir, ev sıcaklığını ayarlayabilir, alarmı kapatabilir ve kahve makineniz siz uyanmadan çalışmış size kahvenizi hazırlamış olabilir.59-lot

En sevilen özelliklerinden birisi de güvenliktir. Güvenlik zafiyetinin görülmediği, klasik alarm sistemlerinden farkını ortaya koymaktadır. Hırsızlık,yangın ve su baskını gibi olayların yaşanmasını önleyen en gözde sistemdir. Siz evde yokken hareket sensörleri sayesinde evin etrafında ve/veya içerisinde algıladığı hareketler doğrultusunda ışıklar,müzik,televizyon gibi cihazları çalıştırarak evde birilerinin olduğu izlenimi vermektedir. Tüm cihazlar tek bir sistem üzerinden kontrol edildiğinden ötürü riskler minimuma düşmektedir.

Akıllı ev sistemleri olaylara yaşandıktan sonra çözüm sunmak yerine, olayların yaşanmasını engellemektedir.

Bilal GÜL

"Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim." Mustafa Kemal ATATÜRK

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji