Nokia Akıllı Şehir Platformu’nu Hizmete Sokuyor!


Nokia, Nesnelerin İnterneti Tabanlı, Akıllı Şehir Platformu’nu Hizmete Sokuyor

Nokia; Mobil Dünya Kongresi’nde, akıllı şehirleri daha iyi noktalara ulaştırmak ve çeşitli hizmetleri etkinleştirmek için gösterdiği çabaları vurgulayacak.

Nokia’nın çabası, çeşitli hizmetleri bir araya getirmek için bir çerçeve ve platform oluşturma etrafında dönüyor. Cisco, Huawei, Verizon ve diğerleri gibi teknoloji sağlayıcıları akıllı şehirler konusunda planlamalar yapmakta. IDC, akıllı şehirlerin 2021’de 135 milyar dolarlık teknolojiye harcayacağını tahmin ediyor.

 

Akıllı Şehir Nedir?

Akıllı şehir; trafik, toplu taşıma, hava durumu, altyapı hizmetleri gibi şehri oluşturan unsurların bilgi teknolojileri ve nesnelerin interneti aracılığıyla takip edilebilmesiyle oluşturulmaktadır. Bunun sayesinde şehir yönetimi çok daha etkileşimli ve hızlı hale getiriliyor. Ayrıca şehirde yaşayanlar da ihtiyaçları olan bilgilere ulaşabildikleri için hayatlarını buna göre planlayarak zamandan ve maddiyattan tasarruf sağlıyorlar.

Örnek olarak şehirlerdeki trafik yoğunluğunu takip edebilen sistemler sayesinde insanlar ve yönetimler alternatif rotalar belirleyebiliyorlar. Ayrıca acil durumlarda ve afetlerde bu tür bir bilginin bilinmesi olaylara müdahalelerde planlama açısından en faydalı bilgilerden birisi bu sistemler oluyor.

Diğer bir örnek olarak da İrlanda’nın Dublin şehrini verebiliriz. Bu şehrin akıllı şehir planına bakarsak eğer merkezde yaşam kalitesinin artırılmasının hedeflendiğini görebiliriz. Bunun yanında Büyük verinin işlenmesi, iş birlikleri ve teknolojik bütünleştirmeler sayesinde şehir ve şehirdeki insanlar daha yaşanılabilir bir şehre sahip olacaklar.

 

Nokia’nın Akıllı Şehir Planlaması

Görselde görünen Nokia firmasının Akıllı Şehir planlamasında aşağıdan yukarıya doğru hareket ederek inceleyecek olursak en başta fiziksel cihazların ve algılayıcıların yerleştirildiğini görebiliriz. Daha sonra ise şehirdeki veri iletişini için düzenlenmiş olan ağ altyapısı gelmekte, buralardan toplanan veriler ise bir bulut depolamaya aktarılıyor. Nihayetinde ise bu veriler işlenerek insanların anlayabileceği bir düzene getiriliyor.

Nesnelerin interneti ise sisteme en temelden katılıp son noktaya kadar eşik ediyor. Nesnelerin interneti cihazları bizlere hem boyutta hem de elektrik tüketiminde büyük avantajlar sunuyor. Özel amaçlar için geliştirilen cihazlar sürekli çalışabilecek kapasitede ve sürekli iletişime açık yapılarıyla tercih sebebi. Toplanan verilerin doğrudan merkeze aktarılmasını sağlayacak olan bu cihazlar aynı zamanda verilmek istenen mesajları merkezden özele ya da bulunduğu yerdeki göstergeler sayesinde insanlara aktarabilirler. Bu sayede yolun 500 metre ilerisinde bir kaza olduğunun haberini alıp rotamızı değiştirerek vakit kazanabiliriz.

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi IoT cihazları ile yer altında bulunan temiz su ve kanalizasyonun takibinden çöp konteynırındaki çöpün miktarına kadar tüm veriler bulut bir sunucuya aktarılarak şehirlerde hizmet veren birimlere inanılmaz bir bilgi akışı sağlamakta.

 

Nokia; Akıllı Şehirler konusundaki öngörülerini de şu şekilde listeledi:

-Akıllı Şehir Yönetimi konsollarını birleştirmek ve hizmetleri ölçeklendirmek için modüler bir entegre çerçeve olan Akıllı Şehirler Entegre Operasyon Merkezi’nin kurulması planlanıyor. Bu sayede bir şehrin teknolojisini düzenleyebileceğini, gelirlerin artırabileceğini ve maliyetlerin düşürülebileceğini savunuyor.

-Kamu Güvenliği için S-MVNO (güvenli mobil sanal şebeke operatörü), şehirlerin kamu güvenliği kurumlarına geniş bant hizmetleri sunmasını sağlıyor.

-Nokia, akıllı şehir ürünlerini pazar günü başlayacak olan Mobil Dünya Kongresi’nde sunacak.

-Şirket, Ericssson ile birlikte önemli bir ağ altyapısı sağlayıcısı. Nokia, akıllı şehirlerden yapay zekaya, 5G’den nesnelerin internetine (IoT) kadar gelişmelerin önümüzdeki yıllarda büyük gelir kapısı olacağına inanıyor.

 

Türkiye’de Akıllı Şehirler

Ülkemizde Akıllı Şehir konusunda öncelikle Kalkınma Bakanlığı olmak üzere 5 bakanlık bu konuda projeler yönetmekteler ve belediyeler de değişik uygulamalarla bu konuda insanlara kolaylıklar sunmaktalar. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Türk Telekom’un geliştirdiği akıllı kenTT projesi Karaman’da faaliyete geçti. Proje kapsamında trafik durumu, otopark doluluk oranları, ücretsiz kablosuz internet erişimi, sulama sistemlerinin kontrolü gibi birçok teknoloji bütünleşik olarak hizmete sunuldu. Vodafone Türkiye de ülkemizde bu konuda çalışmalar sürdürerek çeşitli belediyelerle akıllı şehir yönetim sistemleri geliştirmekte.

 

 

 

 

 

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji