OLED Ekranların Yükselişi!


Konumuz, günümüz teknolojik aletlerine entegre edilen OLED ekranlar. “Gelecekte OLED ekranlara olan talep LCD ekranları geride bırakacak.” yargısının üzerine OLED’in ne olduğu? Ve OLED ekranların tercih edilebilirliği hakkında derlediklerimi Future Notes’a uygun bir biçimde paylaşacağım.

 

OLED, organik ışık yayan diyotlardır. İsminde yer alan “LED” teknolojisinin bir dalı olmakla beraber LED’ler gibi malzemenin içinden geçen elektrik akımına veya çok güçlü elektriksel alana tepki olarak ışığı yarı ileten kaynağıdır. Fakat OLED’ler ışığı yayarken LED ampüller yerine ince tabakalı bir film kullanır ve o tabakadaki delikleriyle ışığı yöneltip görüntü verir. Bu sayede ışığın kaynağını ve renk dizilişini aynı anda kontrol etme mekanizması oluşturur. LCD’ye göre daha ince olan OLED ekranlar aynı zamanda hem enerjiyi daha verimli kullanıyor hem de siyahları çok daha parlak gösteriyor. OLED’de bulunan “O” harfi organik anlamına geliyor. OLED ekranlar genel olarak 4 kısımdan oluşmaktadır ve çeşitleri vardır. Yapı iskeletini oluşturan alt tabaka, anot,katot katmanı ve bunların arasında bulunan organik bir ara katman mevcut. LED televizyonlar ekrana sadece arka ışık sağlamak için kullanılırken, LCD shutter sıralaması devreye girer ve ışık renklendirir, OLED’ler ise ışık kaynağını ve renk dizilişini aynı anda kontrol eder. LCD ekranlarda olduğu gibi OLED’ler için arkadan aydınlatma gerekmez.

 

LG 4K OLED Televizyon

 

OLED teknolojisi ilk olarak Kodak tarafından icat edildi. Kodak, 2009 yılında tüm OLED ürünlerini LGfirmasına 100 milyon dolara sattı. LG’nin bu satın almayı gerçekleştirmesi üzerine LCD tesislerini OLED üretimine dönüştürdü ve gelecekte daha fazla OLED üretimi yapmak için ilk atılımı sağladı. OLED, sadece renklerin daha canlı iletmesini sağlamıyor, esnek yapısı dolayısıyla tasarlanan kasalara da uygun. Kavisli televizyonlara ve telefonlara bu esnekliği sayesinde şekilde hayat veriyor.

DSCC, Business Korea ve Digitimes raporuna göre OLED akıllı telefon panelli ekranlar 2020 yılında LED ekranların yerini alacak. Bu yıl akıllı telefon pazarında OLED ekran kullanım oranı %40’ın üzerine çıktı. 2019 yılının sonlarına doğru OLED ekran kullanım seviyesi %55’in üzerine çıkması bekleniyor. LGve Samsung, OLED ekran konusunda öncü durumda. LG ve Samsung’un OLED televizyonları 1 mm ve kavisli yapılara sahip. Akıllı telefonlarda, Samsung Galaxy S serisi tamamen OLED ekran üretilirken LG, son amiral gemisi G6 modeliyle OLED ekrana geçiş yaptı. Apple, OLED teknolojisini akıllı saati Apple Watch’da kullanıyor. Her teknoloji gibi birden hayatımıza girmemesinin nedenine gelecek olursak, günümüz LCD ekranların maliyetinin düşük olması ve henüz OLED teknolojisinin dezavantajlarının daha da minimum seviyeye düşürülmesidir. OLED’in üretimin ve talebin artmasıyla beraber; kıvrılabilir telefon, televizyon ve dizüstü bilgisayarlar hayatımızda tamamen yer almaya başlayacak.

Kaynak: phonearenaoled-info


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji