Robotlar Geliyor


Teknolojinin gelişmesi ile beraber robot teknolojisi de büyük bir değişim ve gelişim yaşadı. Önceden sadece sanayide kullanılan robotlar, evimize girdi. Sadece evimize girmekle kalmadı hayatımızın her alanına yerleşti.

Peki nedir bu robot dediğimiz şey? Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Biraz daha açacak olursak; her gün yaptığımız işlerin daha önceden bildirildiği ve nasıl yapacağının öğretildiği bir cihaz diyebiliriz. Burada aklınıza insana çok benziyor diye bir düşünce gelebilir ama tam olarak öyle değildir. Sanılanın aksine robotların çok azı insana benzemektedir.

 

Robot duyargaları (sensör) ile çevresini algılayan, algıladıklarını yorumlayan, bunun sonucunda karar alan (yapay zeka), karar sonucuna göre davranan, eylem olarak hareket organlarını çalıştıran veya durduran bir aygıttır. Bu tanıma göre bilgisayara paralel port ile bağlı ve klavyeden kontrol edilen bir araba robot değildir. Çünkü kendisi tek başına karar vermemekte, bizim klavyeden verdiğimiz talimatları uygulamaktadır. Ancak aynı araba duyargaları ile algıladıklarını yorumlamak üzere bilgisayarın mikroişlemcisini kullanıp, yorumlatıyor ve kendi karar alabiliyor, algılamalarına göre bizden bağımsız davranabiliyorsa o artık bir robottur.

 

Şu an robotlarda ki en büyük sorun yukarıda ki tanımda da yer aldığı gibi kendi başına karar verememesi, yani yeni düşünce üretememesidir. Sadece mevcut tüm düşüncelerin kendisine öğretilmesi ile içlerinden seçtiği düşünceyi karar olarak uygulamaktadır. İnsana yetişmesi için önünde uzun bir yol vardır. İnsanda düşünce üretim merkezi olan beyinin hızı saniyede 20 katrilyon işlemdir. Buna karşın günümüzde bir bilgisayar saniyede 2,5 milyar işlem yapmaktadır. Günümüzde hâlâ insan gücüne ihtiyaç duyulmasının temel sebeplerinden biri olarak bu durumda gösterilebilir.

 

Robotların gelişim sürecine detaylı değinerek sizleri sıkmak istemem. Mevcut durum hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Robotlarda yakın geçmişte görülen en büyük sorunlardan biri dengede durmaktır. Çoğu robot dışarıdan fiziksel müdahale geldiğinde devrilmekte ve tekrar eski haline gelememektedir. Boston Dynamics tarafından üretilen bir robotta ise bu sorun tamamen ortadan kalkmışa benziyor.

 

 

 

Peki, endüstriyel robotlar nasıldır? Genelde bir ya da iki işlem yapmak için programlanan ve grup şeklinde çalışan robotlar olmaktadır. Örnek olarak kısa bir videoyu da sizinle paylaşayım hemen;

Şüphesiz ki bu robotların gelişmesi endüstride işten çıkarılmaları arttırmış ancak insanları da bu robotları yani ileri teknoloji üretmeye teşvik etmiştir. Endüstriyel robotları üreten firmaların çoğalması ise bilgisayar yazılımlarının gelişmesine neden olmuştur. Önceden robot üretildikten sonra çalışıp çalışmadığı denetlenirdi. Şimdi ise bir yazılım sayesinde robot üretilmeden çalışıp çalışmayacağı bilgisayar üzerinde görülmekte ve boşa giden harcamaların önüne geçilmektedir.

Son olarak bahsetmek istediğim robotlar ise belki de hepimizi şaşırtan ve robot teknolojisinin geldiği noktayı çok iyi açıklayan iki robot, Mark 1 ve Sofia. Robotlar için en zor olan belki de duyguların gösterilmesi ve algılanmasıydı ancak bu iki robot sayesinde artık duygularda robotlar tarafından gösterilebilecek. Üstelik Mark 1 %70 olarak günümüzde oldukça popüler olan 3D Yazıcı ile üretildi.

Şüphesiz ki teknoloji gelişmeye devam edecek ve teknoloji geliştikçe robotlar ve insanlarda değişecek. Belki yeni bir sorun olarak “bu değişime ayak uydurmak” çıkacak. Kim bilir? Bekleyip göreceğiz…

 

Yazan: Ahmet Can Üneş, Pınar Aydın, Kemal Diren, Hikmet Gönültaş, İbrahim Bağbudak

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji