Serial.Print (“Uzaklarda Bir Yerlerde Güneşler Doğuyor”) : Arduino’ya Giriş #3


Merhaba arkadaşlar, Arduino yazılarımızın 3. Dilimine gelmiş bulunuyoruz. Bu dersimizde daha çok datasheet kavramına değineceğiz. Datasheet adından da anlaşılacağı gibi veri sayfası, veri föyü gibi anlamlara gelmektedir.

Datasheet kullanacağımız elektronik malzemeler hakkında bize belli başlı bilgiler verecektir. Bu elektronik malzemeleri üreten firmalar, ürünleri hakkında belli başlı bilgileri verir. Mesela; kaç volt ile çalıştığını, artı-eksi pinlerini vb. bilgileri paylaşırlar. Sensörler veya diğer malzemeleri kullanırken bu föyleri kullanırsanız kuracağınız devreyi daha sağlıklı bir şekilde kullanmış olacaksınız.

Bu yazımızda sizlerle hc sr04 sensörü ile küçük bir proje yapacağız. Basit bir I/O proje olacak. Zaten yazılarımda genellikle çok basit projelere yer ayırıyorum. Çünkü temel bilgi dışında anlatacağım herşey sizler için ezbere dayalı bir bilgi olabilir. Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, Arduino veya herhangi bir platformda bir proje geliştirmek isterseniz internet derya deniz, tonlarca bilgi bulabilirsiniz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış projeler.

Başlayalım öyleyse.

  1. Google’ye giriyoruz ve hc sr04 datasheet yazıyoruz.
  2. Benim kullandığım hc sr04 için gerekli olan datasheet bu linkte mevcut. http://www.electroschematics.com/wp-content/uploads/2013/07/HCSR04-datasheet-version-1.pdf

Şimdi burada datasheete bakarak biraz bilgi edineceğiz.

Resim datasheetten alınmış bir görüntü. Peki burada ne denmek istenmiş? Şimdi biraz ona bakalım.

 

1.grafiğe bakacak olursak, ölçümün başlaması için Trig pini en az 10 uS de +5V almalıdır.2. grafikte ise  40 kHZ’de 8 devir ses dalgası dışarıya iletilir ve yansıması bekleniyor. 40 kHZ’de 8 devir ses dalgası dışarıya iletilir ve yansıması beklenir.  3. Grafikte bu dalga geri döndüğünde Echo pini 0V dan 5V a geçer ve mesafeyle orantılı olarak bir süre bekler. Biz burda Echo pinindeki genişliği ölçerek , aradaki mesafeyi elde edebiliriz. Ve datasheet okuyarak hc sr04 pini ile bir mesafe ölçme işlemi yaptık.

Anlattıklarımızın datasheetteki açıklamaları. Burdan formula kısmına bakacak olursak:

Ses hızı c = 331.5 + 0.6*c(derece celcius olarak)

c = 20 => 331.5+0.6*20 = 343.5 m/s

hız = hız * 100 /1000000 => c = 0.03435 cm/mikrosaniye

Uzaklik = sure*0.03435 = cm olarak “ya da”

uzaklik = sure /29.1 = cm olarak

süreyi yarım tur olarak aldığımız için (sure/2)/29,1 = 58.2 olarak çıkacaktır. Bu da yaklaşık olarak 58 oluyor.

 

Şimdi hc sr04 pinimizi nasıl takacağımıza bakalım.

İsterseniz çıktı almak için bir de led bağlayabilirsiniz.

 

Burada da kodlarımız mevcut. Echo pinden 5v değeri okunduğu ana kadar geçen süreye sure değerini atadık. delayMicroseconds() ise ; bir gecikme fonksiyonu. Elektronik olarak bir hata çıkmasın diye ekledim onu da, 2 pin arasına 1000 microseconds lık bir bekleme süresi koydum.

 

 


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji