Sosyal Medya Kampanyaları


SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI

Sizce yanlış birşeyler mi var? Sosyal medya ile birşeyleri değiştirmek, kitleleri arkamıza almak, tepki oluşturmak çok daha kolay.

Sosyal medya kampanyaları aslında sadece markaların kendi reklamlarını yapabileceği bir olanak dışında kişilerin kendi reklamlarını yapabileceği sağlık, eğitim, gibi faydalı alanlarda birçok kişiye ulaşıp birçok bağış topladıkları da bir olanak. Örnek verecek olursak maddi durumu olmayan bir baba kanser çocuğu için herhangi bir sosyal medyada bu durumu paylaşıp kampanyayı başlattığı zaman birçok kişiye ulaşıp bağış toplayabiliyor.

Change.org sosyal medya kampanyası başlatmak için kullanabileceğimiz en önemli sitelerden birisidir. Web sitesinden aldığımız verilere göre 196 ülkede kullanılıyor.100 milyondan fazla kişinin yer aldığı web sitesi 19.575 başarı sayısı ile sosyal medyanın gücünü bize gösteriyor.

Change.org üzerinden ülkemizde de birçok başarılı sosyal medya kampanyası dünzenlenmiştir. Buna birçok örnek verebiliriz. Bunlardan bir tanesi #18yascokerken kampanyasıydı. 8 ay önce başlatılan kampanya 22.565 imza alarak başarıya ulaştı. 22 Nisan 2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ersoy ile yaptığımız görüşmede Sn. ERSOY bizlere tüm kurumların 20 yaşından önce koruma altındaki gençlerin çıkarılmaması yönünde talimatlandırıldığını bildirdi.

Bir başka kampayaya değinmek istiyorum. Hepimiz sosyal medya kullanıcıyız ve bu sosyal meyda araçlarının bizden almış olduğu izinler bizim bilgilerimizi ticari amalarla kullanılması çok rahatsız edici. Gizlilik sözleşmesini kabul etmediğimizde ise o platformdan yararlanamıyoruz. Buna “DUR!” diyebilecek gücümüz var!

Bunun en güzel örneklerinden biriside 2012 de change.org üzerinden başlatılan bir kampanya sonucunda Instagram kullanım koşullarını düzenleyeceğini açıkladı.

Yazan: Mustafa Kor, Zeynep Yıldız, Goncagül Zihni, Tolga Aydemir, Şilvan Öksüz

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya