Sosyal Medya’da Girişimcilik


SOSYAL MEDYA’DA GİRİŞİMCİLİK

Sosyal medya, Web 2.0‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir.  Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedir. (Vikipedi)

Çok yönlü iletişim halinde olan sosyal medyadaki ana akım artık fotoğraf, video, duygu ve düşünceleri paylaşmanın dışına çıktı. Gerek el emeğinin yer aldığı gerek ucuz maliyetin ön plana çıkarıldığı ürünlerin kişiler ve üreticiler arası piyasanın eskiye oranla daha dikkate alındığı gerekse de yapılan alışverişin sosyal medya üzerinden anlık birçok kişiye ulaşması sayesinde girişimcilik sektörü için yeni bir pazarlama alanı gelişti diyebiliriz.

Sosyal medya girişimciler için neden önemli?

Girişimciler eskiden sosyal medyada yer almadan da işlerini büyüte biliyordu. Fakat ürünlerinin tanıtımlarını yapma konusunda küçük bir kitleye hitap ederlerken artık sosyal medyayla birlikte daha geniş bir kitleye hitap ediyorlar. Tüketicilerin taleplerini daha kısa sürede daha rahat şekilde görebiliyorlar. Ayrıca pazarlama alanı için ellerinde yeteri kadar sermayesi olmayan girişimciler, sosyal medyanın sağladığı kolaylıklar sayesinde kendi markalarının bilinirliğini arttırabiliyorlar.

Peki, girişimciler sosyal medyada daha aktif olmak için neler yapabilir?

Öncelikle reklam ve tanıtım politikası oluşturmakla yola çıkabilirler. Reklam içeriklerini görsellik açısından zenginleştirebilirler.  Tek bir sosyal medya hesabına bağlı kalmaksızın Instagram, Facebook, Linkedln gibi sosyal ağları kullanabilirler.

smg
Tabii ki de sadece girişimcilere fayda sağlamayan sosyal medya,  tüketici açısından da avantaj sağlar. Eskiden sosyal ağlardan alışveriş yapmaya cesaret edemiyorduk. Bu yüzden alışveriş için karış karış gezmek zorunda kalıyorduk. Gelişen girişimcilik sektörü hem alışverişten arta kalan yorgunluğumuzu aldı hem de zamanımızı bize geri verdi.

Alışverişe çıkma vaktiniz yokken tek tıkla ulaşabileceğiniz ürünler elinizin altında yer almaya başladığından beri size de sosyal medya üzerinden alışveriş yapmak cazip gelmiyor mu?

 

Yazan: Rümeysa Göncü, Eziz Hayidov, Aynur Suveren, Aydan Aydın

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Girişimcilik