Steam Donanım ve Yazılım Anketi: Aralık 2016 sonuçları açıklandı


Steam, düzenli olarak Steam Donanım ve Yazılım Anketi adı altında oyuncuların donanım ve yazılım bilgilerini topluyor.

Her ay sonunda da bu bilgiler yayımlanıyor herkese açık olarak. Bizler de bu anket sonuçları sayesinde, dünyanın en geniş ve popüler dijital oyun platformda, oyuncular ne gibi sistemler kullanıyor, anlayabiliyoruz. Dilerseniz haberimizin girişini çok uzatmadan, detaylara geçelim. Bakalım bu platformda, oyuncuların bilgisayarları ne durumdaymış?

gtblog_steam

Anket sonuçlarına öncelikle işletim sistemlerinden başlıyoruz. Platformun topladığı bilgilere göre,Windows 10 64 bit şu an platformun en popüler işletim sistemi. Öyle ki, oyuncuların %49 kadarı bu işletim sistemi kullanıyor. Windows haricinde OSX için en popüler sistem ise %1 kullanım oranı ile MacOS 10.12.1 64 bit. Linux cephesinde ise %0.28 oranla Ubuntu 16.04.1 LTS 64 bit liderliğini sürdürüyor. Sistemlerin RAM değerlerinde ise liderlik 8 GB değerinde. Yani oyuncular, oyunlarını en fazla 8 GB RAM sahibi bilgisayarlar ile oynuyor. 8 GB ardından en çok kullanılan RAM değeri ise 4 GB.

İşletim sistemlerinden ve RAM değerlerinden, işlemcilere geçelim isterseniz. Steam raporlarına göre, oyuncuların çoğunluğu Intel işlemcilerinden, 2.3 GHz ve 2.69 GHz hızları arasında olanlar kullanılıyor. Bu hız değerlerini ise 3.3 GHz ve 3.69 GHz arasındaki işlemci hızları takip ediyor. İşlemcilerin hızlarından, çekirdeklerine geçelim şimdide. Bahsi geçen popüler platformda, en çok kullanılan işlemci çekirdeği 4 olarak görünüyor. 4 çekirdekli işlemcileri ise, popülerliği ile 2 çekirdekli işlemciler takip ediyor. Platformda kullanılabilen en yüksek çekirdekli işlemci ise, 16 çekirdekli olarak görünüyor.

gtblog_steam2

Şimdi geldik işin en güzel kısmına: Ekran kartları. Steam üzerindeki en popüler ekran kartları sırası ise NVIDIA GeForce GTX 970, NVIDIA GeForce GTX 960, NVIDIA GeForce GTX 750 Ti, Intel HD Graphics 4000, Intel Haswell ve Intel HD Graphics 3000 olarak görünüyor. AMD’ye ait en popüler ekran kartı, bu listede 19. sırada bulunuyor ve bu kart, AMD Radeon HD 7900 Series. NVIDIA markasının en güçlü kartı olan NVIDIA GeForce GTX 1080 ise 26. sırada. Bu ekran kartlarının VRAM değeri ise, en popüler olarak 1024 MB görünüyor. 1024 MB ardından en popüler VRAM değeri ise 2047 MB.

Dilerseniz haberimizi sonlandırmadan önce, bir de ekran çözünürlüklerine değinelim. Steam Donanım ve Yazılım Anketi: Aralık 2016 sonuçlarına göre en popüler tek monitör çözünürlüğü,herkesin tahmin edebileceği gibi 1920×1080. Çoklu monitördeki en popüler çözünürlük ise 3840×1080 olarak görünmekte. Son olarak, sanal gerçekçilik başlıkları arasındaki sıralama aynen şu şekilde: HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Rift DK2 ve Oculus Rift DK1.

Kaynak: LeaderGamer

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Oyun