Steve Jobs – Girişimcilik Ekolleri ve Sıra Dışı Hikayeleri #2


“Girişimcilik Ekolleri ve Sıra Dışı Hikayeleri” yazı serimizin ikinci yazısı ile karşınızdayız. Serimize, halen dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın kurucusu, vizyonu ile takdir toplayan, teknoloji ve girişimcilik denince akla ilk insanlardan olan Steve JOBS ile devam ediyoruz.

Steve JOBS

“Kalbinizi ve içgüdülerinizi dinleyin. Her gününüzü son gününüzmüş gibi yaşayın.” diyen Jobs’un hayatı, hayallerini kovalamakla geçmiş. İyi ki de öyle yapmış…

Steve Jobs 24 Şubat 1955’te Wisconsin’de Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Maddi yetersizliklerden ötürü doğumundan bir hafta sonra Kaliforniya’dan Paul Jobs ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verildi.

Üniversitedeyken çok pahalı bir okul seçtiğini ve ailesinin bütün birikiminin Jobs’un okul parasına gittiğini düşündüğü için okulu yarıda bıraktı. Bu olaydan sonra sadece kendi istediği derslere gireceğini düşünen Jobs, o zaman ki durumunu şöyle açıklıyor: “Bu aslında hiç de romantik bir durum değildi. Yurt odam olmadığı için arkadaşlarımın odalarında yerde yatıyor, kola şişelerinin 5 sentlik depozitolarıyla yemek alıyor, her pazar akşamı güzel bir yemek yemek için 7 mil uzaklıktaki Hare Krishna kilisesine gidiyordum”. Jobs’a göre içine düştüğü ve paha biçilemez dediği her olay merakı sayesinde gelişti.

Üniversiteyi bıraktığı ve bir zorunluluğu olmadığı için dönemin en iyi kaligrafi dersinin verildiğini düşündüğü Reed Üniversite’sinde kaligrafi dersi alıp nasıl yapıldığını öğrenmeye karar verdi. Bu derslerin daha sonra üretmeye başlayacağı mac ve aslında tüm bilgisayarların görsel tasarımı için temel kaynak olduğunu söyleyen Jobs bunu şöyle ifade ediyor: “Eğer o derse hiç girmemiş olsaydım, Mac hiç çok yönlü yazı karakterlerine veya boşlukları doğru orantıda kullanan fontlara sahip olmayacaktı. Windows da Mac’ten kopyaladığına göre, hiçbir kişisel bilgisayarın bunlara sahip olmayacağı muhtemeldir.” Jobs’a göre okulu bırakması ve kaligrafi derslerine girmesi, şu an ki bilgisayarların harika tipografiye sahip olmasının sebebidir.

 

APPLE’IN KURULUŞU

Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı söylenmektedir.

Jobs, liseden arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte 1976 yılında Jobs 21, Wozniak 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs’ın ailesinin garajında kurdular. Ancak ne bankalar ne de bilgisayar devleri, insanların bilgisayar almaya gerek duymayacaklarını düşünüyordu. Tüm kapılar yüzüne kapandığı sırada minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kişisel bilgisayar tasarlamaya başladılar.

İlk piyasaya sürdükleri bilgisayarın adı Apple I’dı. İlk bilgisayarları fazla dikkat çekmemiş Daha sonra ise renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü. Apple I ile umduğunu bulamayan Jobs ve arkadaşları Apple II ile ev piyasasında sağlam bir yer elde etmiş ve Apple’ın yerini sağlamlaştırmıştı. Artık piyasada büyük bir değere sahip olan Apple, Jobs önderliğinde kendini yenilemeye sürekli devam etti.


Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açıldı ve çok iyi değerlerle piyasaya girdi. Aynı yıl Apple Computer Apple III’i piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

1984 yılında piyasaya ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar olan Macintosh sunuldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile günümüze kadar devam etti.

Apple artık büyük bir şirketti ve şirketi kendisiyle yönetebilecek yetenekte olduğuna inandığı John Scully’i (O zaman Pepsi-Cola’nın CEO’su) “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?” sözleriyle ikna ederek Apple’ın yeni CEO’su haline getirdi. İlk seneden sonra fikir konusunda zıtlık yaşadılar ve bir noktadan sonra fikirleri birbirinden tamamen ayrıldı. Yönetim kurulunun karşı tarafta yer alması sonucu Jobs Apple’dan ayrılmak zorunda kaldı.

Daha sonra Jobs, NeXT isimli donanım ve yazılım geliştirme şirketini kurdu ve animasyon stüdyonu olan Pixar’ı satın aldı. 1989’da ilk NeXT bilgisayarı piyasaya sürüldü. Dünyanın ilk internet tarayıcısı bunlardan birinde yaratıldı. Yazılımı, bugünkü Mac bilgisayarların ve iPhone’ların temelini oluşturmuştur.

1996 yılında Apple Jobs’u geri getirmek için NeXT’i satın aldı ve Apple artık NeXT’te geliştirilen teknolojiyle son halini almış oldu. Jobs artık şirketi sadece bilgisayar şirketi olmasının ötesinde ürün yelpazesini genişleterek iPod’u piyasaya sürdü. Jobs önderliğindeki Apple daha sonra iPad, iPhone gibi alanında lider ürünleri piyasaya sürdü. Tüm bunların sebebinin Apple’dan kovulması olduğuna inanan Jobs, kendisini acı da olsa bu ilaca ihtiyacı olan bir hasta olarak değerlendiriyor.

 

“Asla yılmayın, vazgeçmeyin, inanın, kalbinizin sesini dinleyin ve yaptığınız işi sevin!” Jobs’un bizlere tavsiyeleri ise bu yönde.

 

2000 yılına geldiğimizde ise Jobs yine Apple’ın CEO’su oldu. Ağustos 2011’deki ani istifasına kadar da öyle kaldı. 2001’de piyasaya sürülen iPod ilk mp3 oynatıcısı değildi ama şüphesiz en başarılı olandı. Takip eden yıllarda birçok yeni iPod modeli geliştirildi.

2003’te iTunes Music Store dijital müziğe ulaşmamızı kolaylaştırdı ve ilk hafta içerisinde 1 milyon şarkı satın alındı.

2008’de lanse edilen MacBook Air sunumunda bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkarmış olması ise Jobs’u sunum eğitimlerinin vazgeçilmez kahramanı yaptı.

 

2010’da tanıştığımız iPad ise şıklığı ve kullanışlılığı ile tablet bilgisayarların makus talihini değiştirdi.

İflasın eşiğinden dönen Apple’ı Ağustos 2011’de “dünyanın en değerli şirketi” ünvanına kavuşturan Steve Jobs, pankreas kanseriyle mücadele ediyordu. Rahatsızlığı sebebiyle Apple Computer’daki CEO’luk görevinden ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam etti. Jobs, iPhone 4S lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı.

Steve JOBS’un önderliğinde kurulan Apple şirketinin bugünkü piyasa değeri yaklaşık 900 milyar dolar olup, tüm uzmanlar tarafından 1 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket olması bekleniyor.

“Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

 

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Başarı Hikayeleri