SWARM [SOSYAL AĞLAR] #7


SWARM

Swarm’un 2014 yılında Foursquare uygulamasının içinde doğmuş olduğunu geçen haftaki yazımızda belirtmiştik. Swarm uygulaması yokken hem check-in’leri hem de tavsiyelerimizi aynı platformda paylaşıyorduk. Swarm sonrası, check-in’ler için onu, tavsiyeler için Foursquare’i kullanmaya başladık. Böylece iki platform keskin olarak ayrılmış oldu. Bu haftaki konuğumuz Swarm sadece check-in için ortaya çıktıktan sonra nasıl bir gelişim süreci izlemiş onu inceleyeceğiz.

Mayıs 2014’de Foursquare’den ayrılarak ayrı bir sosyal ağ projesi olan Swarm, daha bir yılını doldurmadan Mart 2015’de mesajlaşma özelliğini tanıttı. Bu hamleyi yapana kadar Swarm diğer sosyal medya araçlarının tamamlayıcısı gibiydi desek yanlış olmaz. Fakat bu büyük yenilikten sonra kendi kendine yeten bir sosyal medya aracı olduğundan hiç şüphemiz yok.

SWARM VE OYUNLAŞTIRMA

Sosyal medya araçlarının hemen hepsi kendilerine özgü oyunlaştırmaları ile bizi sadık birer kullanıcı haline getiriyor. Kimi araçlar bunu beğeni sayısı, paylaşım sayısı, görüntüleme sayısıyla, kimin birinci kimin sonuncu belli olmadığı bir şekilde çok da hissettirmeden yapıyor. Kimisi de Swarm gibi rekabeti başka bir formda sunuyor ama bunu güzel görselleştirerek yapıyor.

Aslında Swarm’un oyunlaştırmasının çok basit bir mantığı var; gittiğin mekânlarda check-in yap, coin’leri topla, bir hafta boyunca arkadaşlarınla yarış ve eğer en yüksek puanı toplamayı başarırsan o haftayı birinci olarak bitirip fazladan coin kazan. Tabi bu check’-inleri yaparken fotoğraf paylaşıp, orada birlikte olduğun arkadaşlarını etiketlersen daha çok coin kazanabilirsin. Swarm’un oyunlaştırmasının bize sunduğu tek oyun bu değil tabi ki.  Foursquare’den kazanılan rozetler, Swarm’da etikete dönüştü ve şuan içerisinde gittiğimiz mekanlara göre kazanabileceğimiz toplanabilir olan 100 adet ve özel günlerde eklenen onlarca bonus etiket yer almakta.

HER YERİ HATIRLA

Swarm’u diğer sosyal medya araçlarından ayıran en büyük fark kullanıcılarına sahte bir sosyallik yaşatmasındansa onları yaşanan gerçek sosyal hayata davet etmesi diyebiliriz. “Her yeri hatırla.” mottosuyla 2014 yılında hayatımıza giren Swarm daha da hayatımızda bir yer kaplayacak gibi.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya